1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Simbiyoz...

Söz Devri | Simbiyoz Aktivite

Bağımsız yaşam için birlikte filizlenenler

 

MERHABA!

Simbiyoz Aktivite’yi dört kadın birlikte kurduk. Dördümüz de girişimciyiz ve Bursa’da yaşıyoruz. Merkezimizde, bu alanda potansiyeli olan kişilere sosyal girişimciliğin ne demek olduğunu anlatıyoruz, fikirlerini işe dönüştürebilmeleri için fırsatlar sunuyoruz. Simbiyoz Aktivite’nin kendisi de bir sosyal girişim aslında. Bu anlamda başkalarına önerdiğimiz şeylerin birebir somut bir kanıtı var, o da biziz. Yani kendimiz en büyük ilhamız insanlara. Gönül rahatlığıyla, biz yaptık siz de yapabilirsiniz diyebiliyoruz bu sayede. Sloganımızı da tesadüfen seçmedik yani. “Birlikte filizleniyoruz” derken samimiydik. 

Burası bir aktivite merkezi. Sosyal girişimcilere attıkları her adımda yol arkadaşlığı yapabilmek adına, çeşitli ön programlar ve kuluçka programları hayata geçiriyoruz.

Peki bunları neden yapıyoruz? Gönlümüzde yatan aslan, her geçen gün daha çok özel gereksinimli bireyin istihdama katılabilmesi, toplumsal hayatta yer alarak aktif vatandaşlar haline gelebilmesi. Sosyal girişimcilik, bunu gerçekleştirebilmek adına bir araç bizim için.

Merkezimiz Bursa’nın Nilüfer ilçesinde. Burada, sosyal girişimcilerin ofis ve çalışma alanı ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ofis alanları oluşturduk. Hem ortak hem de bireysel çalışmak isteyenler için seçeneklerimiz mevcut. Ayrıca, sanal ofis kiralama ve toplantı salonu hizmeti de veriyoruz.

Konuklarımız, ev yapımı menüye sahip kafemizde çay ve kahvelerini keyifle yudumlarken, Simbiyoz Kütüphanemizden de faydalanabiliyorlar.

En büyük hayalimiz, ailesi hayatta olmayan özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını sağlıklı ve güvende sürdürebilecekleri bir “Sosyal Yaşam Köyü” inşa etmek. Aslında bu, derneğimizin kuruluş amaçlarının da başında geliyor. Zihinsel veya bedensel engelleri dolayısıyla, toplumun çoğunluğundan farklı ihtiyaçlara sahip bireylerin yaşamı, kendileri için bağımsız bir hayata kurabilirlerse dönüşüyor. Bağımsız hayat ne demek? Yanlarında bir ebeveynin varlığına ihtiyaç duymadan sosyal yaşama karışabilmek, günlük işlerini herkes gibi görebilmek, çalışabilmek, para kazanabilmek demek.

Skip to content