1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Sinan...

Söz Devri | Sinan Kadife ile mokoros takvimi

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile Mokoros Takvimi çalışmasını hayata geçiren Aktivist Sinan Kadife.

Bazı konularda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çok iyi okullarda eğitim aldım. Yolum hep çok iyi eğitmenlerle kesişti. Her zaman birlikte eğitim aldığım çok iyi arkadaşlarım oldu. Ama eğitim sistemi içerisinde herkesin bu kadar şanslı olabileceğini düşünmüyorum. Özellikle salgın koşulları şu zamana kadar olan çoğu şeyi değiştirdi. Mevcut eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Bu noktada çözüm olarak belki başka bir öğrenme deneyimine yüzümüzü çevirebiliriz. Doğru kaynaklara, materyallere ulaşılabildiğinde daha eşitlikçi, erişilebilir, anlamlı ve yaratıcı şekilde kendi kendine öğrenme mümkün olabilir.

Sivil Düşün desteğiyle hayata geçen Mokoros takvimi, tam da bu fikrin üzerinde yükseldi. Acaba çocukların, çok büyük bütçelere ve yönlendirmelerde bulunan bir yetişkine ihtiyaç duymadan, kendi kendilerine öğrenmelerine, eğlenmelerine, merak etmelerine ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak bir materyal hazırlanabilir miydi? Biz bunu başarmaya çalıştık.

Takvimde çocuklardan, hayali Mokoros gezegeninde gerçekleşecek arkadaşlık festivali için farklı temalarda görevlere yardımcı olmaları isteniyor. Toplamda altı farklı temada, 30 gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken, 120 görev bulunuyor. Bu görevleri yerine getirmek için hemen hemen her evde bulunacak materyaller ve hayal gücü dışında bir şey gerekmiyor. Bu etkinlikler içerisinde çocuklar farklı deneyler, araştırmalar yapacak ve bazı zor problemlere çözümler bulmaya çalışacaklar. Büyük ihtimalle ilk hikayelerini, şarkılarını ve şiirlerini yazacaklar; yeni dans figürleri keşfedecekler; hayal güçlerini geliştirecek oyunlar oynayacaklar; evdeki atık malzemelerle ileri dönüşüm eserler üretecekler; hayali gezegenin resimlerini çizecekler.

Bütün sürecin sonunda takvimi kullanan çocukların, sadece kendi çabalarıyla görevleri tamamlayıp yaratıcılıklarını arttırmalarını, yeni deneyimler edinmelerini ve yeni şeyler öğrenmelerini çok istiyoruz.

Mokoros’tan selamlar ve sevgiler 🎊

Mokoros’la tanışma için tıklayın. 

Skip to content