1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Sivil Düşün Destekleri’nde hangi...

Sivil Düşün Destekleri’nde hangi yenilikler var?

Sivil Düşün, yenilenen yapısı ile hak temelli çalışmalara destek vermeye önümüzdeki dönemde de devam ediyor. 1 Ekim 2018’de başvuruya açılacak yeni dönem destekleriyle beraber, sivil toplum örgütleri (STÖ) ve aktivistler Sivil Düşün’ün düzenleyeceği eğitimlerden de yararlanabilecek.

Sivil Düşün Destekleri

Her dilde, kolay ve esnek şekilde başvuru yapılabilen Sivil Düşün Destekleri Etkinlik/Toplantı, Örgütlenme, Hareketlilik ve Ağ Oluşturma, Savunuculuk ve Kampanya ile İletişim kategorileri altında sunulacak. Yeni dönemde her bir kategori için sağlanacak maksimum destek miktarı yine 5.000 Avro ve Örgütlenme Desteği hariç tüm kategoriler STÖ’ler ile birlikte aktivistlerin de başvurularına açık olacak. 2016-2018 dönemi boyunca Sivil Düşün’den sayısal ve oransal olarak daha az faydalanmış olan bölgelere, STÖ’lere ve çalışma alanlarına belirli kotalar dahilinde öncelik verilecek.

Tanınacak olan bu öncelikle birlikte, kent konseylerinin ve söz konusu alanlar ile bölgelerde çalışan örgütlerin hak temelli çalışmalara, aktif katılıma ve sivil topluma yönelik kapasitelerinin geliştirilmesini amaçlayan bir dizi bilgilendirme toplantısı ve hak temellilik, sivil toplum ve katılım gibi başlıkları kapsayan kapasite geliştirme eğitimleri de düzenlenecek.

Öncelik verilecek olan gruplar aşağıdaki gibi belirlendi:

 • Sendikalar
 • Kent konseyleri
 • Karadeniz Bölgesi’ndeki taban örgütleri ve yerel örgütler
 • Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki taban örgütleri ve yerel örgütler
 • Kültürel haklar, azınlık hakları ve kent hakkı alanlarında çalışan taban örgütleri ve yerel örgütler

Eğitimler aşağıdaki öncelikli bölge, STÖ tipi ve alanlara yönelik şu başlıklarda düzenlenecek:

 • Eğitimler, Kültürel Haklar, Azınlık Hakları ve/veya Kent Hakları Alanında Çalışan Taban Örgütleri ve Yerel Örgütler // Hak Temelli Yaklaşım, Aktif Katılım, Kampanya ve Savunuculuk Eğitimi
 • Karadeniz Bölgesi’ndeki Taban Örgütleri ve Yerel Örgütler // Hak Temelli Yaklaşım, Sivil Toplum ve Aktif Katılım Eğitimi
 • Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Taban Örgütleri ve Yerel Örgütler // Hak Temelli Yaklaşım, Sivil Toplum ve Aktif Katılım Eğitimi

Sivil Düşün Uzman Havuzu

Sivil Düşün Uzman Havuzu yoluyla da aktif olarak destek verilmeye devam edilecek. Aktivistlerin ve sivil toplum örgütlerinin ihtiyaç duydukları alanlarda uzman kişilerle birlikte çalışmalarını güçlendirebilmeleri için oluşturulan Uzman Havuzu’ndan, çeşitli çalışma alanlarında kapasite güçlendirme faaliyetleri için eğitmenlik, danışmanlık, iletişim uzmanlığı, etkinlik ve toplantılar için kolaylaştırıcılık ya da moderasyon, anket düzenleme ve saha araştırması, tıbbi ve hukuki danışmanlık, izleme değerlendirme, etki analizi, rehberlik, tercümanlık ve diğer alanlarda uzman desteği talebinde bulunulabilecek.

Sivil Düşün Yardım Masası

Sivil Düşün Yardım Masası da yeni dönemde daha kapsamlı destek sunacak.

Farklı kanallardan ulaşabileceğiniz Sivil Düşün Yardım Masası, destekler ve başvuru süreciyle ilgili tüm sorularınıza cevap verecek.

 • Sivil Düşün ne tür çalışmalara destek sağlıyor?
 • Desteklere hangi kategorilerde, nasıl başvurabilirsiniz?
 • Başvuru rehberi ve formuyla ilgili nelere dikkat etmelisiniz?
 • Hak temelli yaklaşım, sivil topluma katkı gibi konularda bilmeniz gerekenler neler?
 • Desteklerden yararlanabilmeniz için hangi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız?
 • Çalışmanızın içeriğini nasıl geliştirebilirsiniz?
 • Bütçenizi ve faaliyetlerinizi planlarken hangi noktalara dikkat etmelisiniz?

Sivil Düşün Yardım Masası’na

Sivil Düşün destekleri ve yeni dönemdeki yeniliklere dair detaylı bilgi edinmek için www.sivildusun.net ve Sivil Düşün sosyal medya kanallarından duyurulacak Bilgilendirme Toplantı tarihlerini ve webinar tarihini takip edebilirsiniz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content