1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sivil Düşün destekli aktivist...

Sivil Düşün destekli aktivist Yalova’da hayvanlar için yaptıklarını anlatıyor

Aktivist Uğur Can Kalkan, #SivilDüşün desteğiyle Yunanistan’daki Uluslararası Hayvan Hakları Konferansı’na katıldı, konferans dönüşü Yalova’da çalışmalarını yaygınlaştırdı. Kendisine gerçekleştirdikleri çalışmaları sorduk.

“2014’de sivil toplumla tanıştığım zaman, ülkemizdeki sokak hayvanlarının sorunlarına nasıl çözüm olabilirim ve buna kendi kentimden başlayarak nasıl bir adım atabilirim sorularını düşünmeye  başladım. Ülkemizdeki bu sorunu ancak ve ancak toplumsal duyarlılık ve bilinç ile çözebileceğimiz sonucunu 2018’e geldiğimizde, gerçekleştirdiğimiz 43 proje ardından anladık. Okullarda hayvan hakları kulüpleri kurarak öğrencilerin bu konuda duyarlılık kazanması için mücadele ettik. Sergiler, konferanslar, bisikletli eylemler, tv-radyo canlı yayınları gibi farkındalık yaratabilecek çalışmalarımız kapsamında, Yalova’da belediyeler ile çeşitli çalışmalarla sokak hayvanlarının bakım, beslenme ve tedavi ihtiyaçları için sürekli istişarelerde bulunduk. 153 belediye sistemi ile acil durumlarda sokak hayvanlarına yardımcı olan bir veteriner hizmeti ve il genelinde otomatik su ve mama kapları yerleştirilmesini Belediye ile ortaklaşa gerçekleştirdik.

Çalışmalarımızın devamını, trafikte hayvanlara yönelik kazaları engellemek adına pilot olarak bir mahalle geneline levhaların asılması ve kasisler ile araçları uyarma izledi. Ayrıca YTÜ Hayhak ile Yalova’daki hayvan rehabilitasyon merkezinde kapsamlı etkinlikler düzenledik.

Yaptığımız çalışmalardan çıkardığımız sonuç; sokak hayvanlarının sorunlarına çözüm üretmek için önce toplumsal duyarlılık ve kanunların iyileştirilmesi ile hayvanlara yönelik her türlü şiddete karşın güçlü caydırıcılığın sağlanmasıdır.”

Skip to content