1. Anasayfa
  2. /
  3. Forumlar
  4. /
  5. # 1 Sivil Toplum...

# 1 Sivil Toplum Forumu

Sivil Toplum Forumu konuşmacılarını yakından tanıyın!

Sivil Düşün destekli çalışmaların sahipleri deneyimlerini paylaştı.
Paylaşım izni alınan sunumlara ulaşmak için kutuların üzerine tıklayınız.

Sunum

Hülya Gül – Çağdaş Eğitim Gönüllüleri Derneği

1983 Bursa doğumlu Hülya Gül, eğitimde seçimini oyunlarını sürdürebileceği yönde kullandı. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümündeki eğitimi farklı kapılar açarak, ilk sergi deneyimine aracı oldu. İspanya’da tanık olduğu görkemli festivaller, Gül’ü ‘şehir giydirme projeleri’ yazmaya öykündürdü. 2010 yılında İzmir’e yerleşip Kün Design adını verdiği atölyesini hayata geçirdi. Aynı yıl, Alaçatı ve İzmir merkezde ilk kişisel sergisini açtı. 2012 yılında, Seferihisar Çocuk Belediyesi ile kardeş şehirler kapsamında salyangoz evler atölye çalışması, 2013’te Rotaract, Leo Kulüpleri ve Lösemilileri Yaşatma Derneği (LÖSYAD) işbirliği ile Lösemili çocuklarla Seramik uçurtma atölye çalışması yaptı. 2016 yılında Sivil Düşün Aktivist Desteği kapsamında Çağ-Der, Çovak ve Kapılar Dayanışması işbirliği ile mülteci çocuklar ile yerel çocukları kaynaştırmayı hedefleyen seramik atölyesi düzenledi.

Cem Avcı – Sulukule Gönüllüleri Derneği

Uzun yılar sistem yöneticisi olarak çalışan Cem Avcı, aynı zamanda çeşitli kitaplara editörlük görevini üstlendi. 2008 yılında Sulukule’de yıkım alanında çocuklarla gönüllü çalışmaya başladı. Eski mesleklerini bir kenara bırakarak Sosyal Hizmet eğitimi aldı. Ruhsal travma ve kişilik bozuklukları gibi konularda kendini geliştirmeye, oyun ve sanat terapisi alanlarına yönelmeye başladı. Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Travma Çalışmaları Derneği’nde edindiği tecrübeyi paylaşmak Avcı’yı motive eden bir uğraş haline geldi.

Sunum

Nil Delahaye – BoMoVu

Nil Delahaye birkaç yıldır İstanbul’da capoeira yapıyor. Göç alanında çalışıp çeşitli alanlarda gönüllülük yaptıktan sonra, kendine, capoeira tutkusuyla hassas gruplarla çalışma hakkında edindiği becerilerini birleştirmeyi amaç edindi. Yerinden edilmiş çocuklar ve daha sonra kadınların spesifik ihtiyaçlarını odak merkezine alan programlar geliştirmeye başladı. 2015 yılında tam da bu alanda çalışan koca bir aktivist ve sosyal çalışmacı dünyasının varlığını keşfetti. Bu sayede fikrini Türkiye’ye taşımak için ilham aldı. Delahaye, Institut National des Langues et Civilisations Orientales’de (INALCO) Türkoloji ve Hausa lisansları aldı, Rouen üniversitesinde dil didaktiği lisansüstü ve Bilgi Üniversitesi’nde kültür yönetimi masteri yaptı. BoMoVu’nun kurucusu, proje yazarı ve ağ geliştiricisi olarak çalışıyor.

Sunum

Burcu Çağlayan – Aktivist

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden 1997 yılında mezun olan Burcu Çağlayan, uzun yıllar Ankara’da reklamcılık sektöründe farklı pozisyonlarda çalıştı. 2011 yılından bu yana sosyal medya ajansı medya GaGa’nın ortağı. Uzun yıllardır hayvan barınakları ve besleme noktalarında gönüllü olarak çalışıyor. Sokak hayvanlarının yaşam koşullarının düzeltilmesi ve barınaklar için doğru bir sistemin nasıl olması gerektiğini araştırmak için Sivil Düşün Aktivist desteğiyle Almanya’da bulunan çeşitli barınakları ziyaret etti, doğru örnekleri yerinde görüp bilgi aldı. Tüm süreci www.facebook.com/barinakhepberaber adresinden takip edebilirsiniz.

Sunum

Ali Niels van het Hof – Aktivist

2005 Antalya doğumlu Ali Niels van het Hof, Hollandalı Türk ve 6. sınıf öğrencisi. Basketbol oynuyor ve gitar çalmayı öğrenmeye çalışıyor. 7 yıldır Bahçeşehir öğrencisi ve 3. sınıftan beri okulunda Lego robotiks çalışmalarına katılıyor. Okul dışında Python ve Ardunio Scratch eğitimlerine katıldı. İngilizce-Almanca biliyor. Yazılım mühendisi olmak istiyor.

Sunum

Efe İnan – Aktivist

Efe İnan, 2005 İzmir doğumlu. 2. sınıftayken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği hayvanlar temalı fotoğraf yarışmasında ikinci oldu. 3. sınıftan beri okulunda Lego robotiks çalışmalarına katılıyor. 4. sınıftan bu yana Antalya Devlet Konservatuarı’nda kontrabas ve 5. sınıftan beri de Bilsem’de piyano çalıyor. Bilsem robotik ekibinin de bir üyesi. Lisanslı satranç oyuncusu. Satrançta 2016 yılı Antalya il ikincisi. İngilizce ve Almanca biliyor. Büyüyünce mekatronik mühendisi olmak istiyor.

Sunum

Ezel Yılmaz, Karakutu Derneği

Ezel Yılmaz, Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Ecole des hautes études en sciences sociales Sosyoloji bölümünden yüksek lisans derecesini aldı. Yerel yönetimler ve sosyal politika, sosyal belediyecilik, dezavantajlı gençler, kentsel dönüşüm, toplumsal hareketler, sivil toplum örgütleri ve kültürel haklar üzerine araştırmalar yürüttü. Üniversite eğitimi sırasında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllü olarak yer aldı. Galatasaray Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı ve The Observatory of the Black, Gulf and Mediterranean Seas’de staj yaptı. Eylül 2014’de Anadolu Kültür’ün Diyarbakır şubesi Diyarbakır Sanat Merkezi’nde çalışmaya başladı. Mart 2017’den beri Karakutu Derneği’nde Genel Koordinatör olarak çalışıyor.

Sunum

Bülent Köstem, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği

2009 yılında Seferihisar Belediyesi’nde çalışmaya başlamadan önce büyük ve hızlı projelerde çalışan Bülent Köstem, “Cittaslow ve yavaş felsefesiyle tanıştıktan sonra her şeyin değiştiğini” söylüyor. Daha iyi, daha mutlu bir dünyanın mümkün olduğuna ve buna giden yolun biraz yavaşlamaktan geçtiğine inanıyor. Bu hayale inanan arkadaşlarla Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde buluşan Köstem, 2011 yılından beri çeşitli alanlarda hayatı yavaşlatmaya çalışıyor.

Yaşar Adnan Adanalı, Mekanda Adalet Derneği

Mekanda Adalet Derneği (beyond.istanbul) kurucularından Yaşar Adnan Adanalı, kendini “urbanist” olarak tanımlıyor. Sabancı Üniversitesi’nden Toplumsal ve Siyasal Bilimler üzerine lisans derecesini, University College London’dan Kalkınma Planlaması üzerine yüksek lisans derecesini aldı. TU Berlin Mimarlık Fakültesi’nde doktor adayı. 2007 ve 2012’de Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’da kent yoksullarının konut hakkı; 2010 – 2013 arasında Orta Doğu’nun farklı kentlerinde Filistin Mülteci Kampları’nın katılımcı yöntemlerle iyileştirilmesi üzerine çalıştı. 2009 yılından beri, Darmstadt Teknik Üniversitesi Mundus Urbano Yüksek Lisans Programı’nda katılımcı planlama ve tasarım dersi veriyor. Düzce Umut Atölyesi gönüllüsü. 2016 yılında Ashoka Fellow’u seçildi.

Mehmet Koçer, Zabıta Teşkilatı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

1986 yılında Çankırı ilinin Çerkeş ilçesinde doğan Mehmet Koçer, ilk ve ortaöğrenimimi Çankırı’da tamamlayarak Ankara’da yaşamını sürdürmeye başladı. Lisans eğitimini 2010 yılında Kamu Yönetimi üzerine, Yüksek Lisans eğitimini 2014 yılında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine tamamladı. Sivil Düşün AB Programı destekli “Yerel Yönetimlerde Tüketici Haklarının Yeri“ konulu çalışmada görev aldı.

Yaratıcı Yaklaşımlarda Uluslararası Örnekler

Dünyada hangi yaratıcı yöntemler kullanılıyor, ilk ağızdan dinledik
Paylaşım izni alınan sunumlara ulaşmak için kutuların üzerine tıklayınız.

Sunum

Sharon Hornstein, Kol Zchut- İsrail

Kol Zchut (All Rights) – WikiRights Israil sosyal haklar ve yardımlar konusunda ücretsiz ve erişilebilir bilgi sağlayan, kar amacı gütmeyen bir ortaklık projesidir. Haklar ve yardımlarla ilgili bilgi açığını azaltmayı amaçlayan bir girişimdir. Sharon Hornstein 2014 yılından bu yana Kol Zchut’un genel yayın yönetmenliğini yürütüyor ve editoryel ekip tarafından yürütülen faaliyetlerinin planlanmasından, eğitiminden ve denetiminden sorumlu. Sharon, hukuk ve toplum alanında uzmanlığa sahip bir hukukçu. Hayfa Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden LLM ve LLB yüksek lisans dereceleri aldı (üstün başarı derecesiyle). Sharon, haklarından yoksun bırakılmış toplulukları desteklemeyi ve güçlendirmeyi, sivil örgütleri geliştirmeyi amaçlayan çeşitli sosyal örgütlerle çalışıyor. İsrail Dağıtıcı Adalet Derneği’nin direktörü ve İsrail İşçi Partisi’nde LGBT Çevresinin hukuk danışmanlığını yapıyor.

Sunum

Suzdina Bijedić, Vive Žene- Bosna Hersek

Vive Žene Derneği, Bosna Hersek’teki savaş sırasında Mart 1994’te kurulmuştur. Amacı, savaşın en hassas mağdurları olan kadın ve çocukları desteklemektir. İlk acil destek hizmetleri ve kriz müdahalelerinden sonra Vive Žene, Tuzla merkezli olup ülke çapında çalışan profesyonel bir Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine dönüşmüştür. Yüklerin paylaşılması ve ortak sorumluluk alınması gibi konularda devlet kurumları, hükümet dışı kuruluşlar ve sivil toplum grupları arasındaki ağları, koordinasyonu ve sektörler arası ortaklıkları destekliyor. Suzdina Bijedić, Bosna Hersek Tuzla’da Vive Žene Derneği proje koordinatörüdür. Save the Children İngiltere, Danimarka Mülteci Konseyi, Norveç People’s Aid ve yerel STÖ’lerle son 25 yıldır afet desteği ve çatışma sonrası toparlanma alanında çalışmıştır. Çatışma sonrası ortamlarda siyasi açıdan hassas programlar yürütme konusunda deneyime sahiptir.

Sunum

Yeşim Güzelpınar, Balık Arts- Birleşik Krallık

Balık Arts, sanata erişimi iyileştirmek için gönüllülerle, sinemacılarla birlikte çalışıyor ve toplumların zenginleştirmeye amaçlıyor. İngiltere’de sunulan fırsatları genişletmek için hassas gruplar başta olmak üzere çocukların ve gençlerin eğitimine katkıda bulunmak amacıyla 1999 yılında kuruldu. Ulusötesi faaliyetler dahil olmak üzere zamanla etkinliklerini genişleten örgüt, şu anda her yaştan ve etnik kökenden insanla proje yürütüyor. Yeşim Güzelpınar İngiltere’de Balık Arts’ın, Kuzey Kıbrıs’ta Altın Ada Uluslararası Film Festivali’nin kurucusu ve direktörü. Türkiye doğumlu olan Yeşim, London School of Economics’de Avrupa Sosyal Politikası üzerine yüksek lisans yaptı. Kariyerinde özellikle dezavantajlı gruplarla toplum geliştirme faaliyetlerine, kültür, sanat ve sinemanın desteklenmesine odaklanıyor. Sinema atölyeleri, sinema programcılığı ve gösterimi ve ulusötesi ortaklıklar yürüttüğü temel projelerdendir.

Sunum

Ziad Kanaan, Right to Play- Lübnan

Right To Play (Oyun Hakkı) her hafta Afrika, Ortadoğu ve Asya’da bir milyondan fazla çocuğun hayatını spor ve oyunun gücüyle dönüştürüyor. Yerel toplum liderlerini ve öğretmenleri eğiterek gönüllü Koç olarak çalışmalarına önayak oluyorlar. Koçluk eğitimi alan bu kişiler, özel olarak tasarlanmış oyunlarda çocuklara koçluk yapıyorlar. Çocuklar ve gençler yeni beceriler kazandıklarında bunları gelecek nesillere aktarma yetisine sahip oluyorlar. Ziad Kanaan, University for Peace (Barış Üniversitesi), International University of Monaco (Uluslararası Monako Üniversitesi), ve University of California Berkeley’den Sürdürülebilir Barış Yüksek Lisans derecesi aldı. Şu anda Right to Play bünyesinde Program Yöneticisi olarak çalışıyor ve spor portföyünü yönetiyor. Daha önce, aktif öğrenmeye odaklanan ‘çatışmadan etkilenen bölgelerde eğitimin kalitesinin artırılması’ projesini yönetti.

Seda Erden, Sivil Toplum Diyaloğu- Türkiye & Avrupa

Sivil Toplum Diyaloğu, Türkiye ile AB’den sivil toplum örgütlerini bilgi ve deneyim paylaşmak, örgütler arasında sürdürülebilir bir diyalog yaratmak üzere ortak konular etrafında bir araya getiren bir programdır. Program, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından destekleniyor. Seda Erden 1995 ila 2004 yılları arasında ATV, Star ve CNN Türk gibi ünlü kanallarda diplomasi ve yabancı haberler alanında uzman televizyon muhabiri olarak çalıştı. Avrupa Birliği ile ilişkiler başta olmak üzere Türkiye’nin dış ilişkilerini haberleştirmiş ve İsrail-Filistin çatışması, Irak’ın işgali ve 11 Eylül sonrası Afganistan Savaşı gibi büyük dünya olaylarına yerinde tanıklık etti. 2004 yılında Türkiye-AB müzakereleri başladığında Ankara Hollanda Büyükelçiliğinde Basın ve Kültür Sorumlusu olarak çalıştı ve medya ile ilişkileri koordine etmekle sorumlu olup iki AB dönem başkanlığı boyunca basın sözcülüğü görevini yürüttü. 2006 yılından bu yana Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda diyalog, kültür ve görsel işitsel politikalar alanında sektör yöneticisi olarak görev alıyor, Türkiye ile AB arasındaki diyaloğu güçlendirmek üzere hibe programları tasarlıyor ve yönetiyor.

Alba Villanueva, No Somos Delito- İspanya

No Somos Delito (“Biz Suç Değiliz“) barışçıl protesto ve sivil itaatsizliği desteklemek için 2013 yılının sonlarında kurulmuştur. 100’ün üzerinde medeni haklar örgütü, sosyal hareket grubu ve sivil toplum örgütü tarafından kurulan bir şemsiye örgüttür. Özgürlük için Hologramlar kampanyası, yasama tiyatrosu, gösteriler ve benzer pek çok faaliyet yoluyla insan haklarını savunuyor. Alba Villanueva sosyal konular üzerine çalışan bir gazeteci ve No Somos Delito aktivistlerinden.

Alexandra Tomescu, A.R.T Fusion- Romanya

A.R.T. Fusion, Ezilenlerin Tiyatrosu, Yaşayan Kütüphane, Sokak Kampanyası ve Küresel Eğitim gibi farklı yöntem ve araçları kullanarak yaygın eğitim çalışmaları yapan Bükreş merkezli bir sivil toplum örgütüdür. Alexandra Tomescu 2012 yılından beri A.R.T. Fusion bünyesinde çalışıyor. Tomescu’nun sözleriyle, ‘A.R.T. Fusion aktivizm konusunda benim yolumu açtı ve toplumda istediğim etkiyi yaratmak için değişimin bir parçası olmam gerektiğini bana gösterdi’. Tomescu kolaylaştırıcı ve eğitmen olarak çalışıyor, Romanya’da müzik festivalleri ve konserler gibi etkinliklerin düzenlenmesine destek veriyor. Ayrıca, ‘bu dünyayı gelecek nesiller için daha iyi bir yer haline getiren şeylerle bağlantılı farklı etkinliklerde’ gönüllü olarak çalışıyor.

Sunum

Veysel Yüce, DutchCulture- Hollanda

DutchCulture (eski adıyla SICA) uluslararası kültürel işbirliği için stratejik danışmanlık ajansıdır. Hollanda’da ve başka ülkelerde kültürel sektör, devlet ve diplomatik ağlar ile birlikte ve onlar için çalışıyor. DutchCulture, Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu tarafından görevlendirilmiştir. Veysel Yüce, son yedi yıldır kültür sanat alanında çalışan ikinci nesil bir Hollandalı Türk’tür. Amsterdam Üniversitesi’nde Medya Çalışmaları araştırma yüksek lisansı yapmış, 2012 yılından bu yana ise DutchCulture’da çalışıyor. 2012’de Veysel Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 400. yılı vesilesiyle düzenlenen kutlamalar kapsamındaki kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde yer aldı. Sonraki yıllarda Ortak Kültürel Miras programı dahil olmak üzere çeşitli konular üzerine çalıştı. Ortak kültürel miras, mirası Hollanda ve başka ülkeler için ortak öneme sahip bir olgu olarak tanımlayan bir Hollanda kavramıdır.

Sunum

Lejla Gačanica, Network for Building Peace- Bosna-Hersek

Network for Building Peace (NBP) (Barışın İnşası için Ağ) Bosna Hersek’te sosyal ve ekonomik hayatın kapsamlı bir şekilde yenilenmesi için çalışmak üzere 2010 yılında kuruldu. Bu yolla, uzun vadede tüm toplumun farklılıklarla ve çatışmayla yapıcı ve şiddet içermeyen bir şekilde başa çıkmak için donanımlı hale getirilmesini amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli sivil toplum örgütlerini, yerel yönetimleri, iş dünyasını, medyayı ve devlet kurumlarını ortak ve koordineli faaliyetler kampsamında bir araya getirmek için bir çerçeve oluşturuyor. NBP bugün Bosna Hersek’te ve bölgede çalışan belli başlı barış ve insan hakları örgütleri dahil 120 aidat ödeyen üyeden oluşuyor. NBP büyümeye devam ederken bir yandan kendi faaliyetlerini geliştirmekte bir yandan da üyelerinin faaliyetlerini iyileştirmek için destek sunuyor. Lejla Gačanica Hukuk Bilimleri doktora adayı ve şu anda hukuk danışmanı ve araştırmacı olarak çalışıyor. İlgi alanları arasında, hafıza kültürü, insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve anayasal haklar odaklı şekilde geçmişle yüzleşme çalışmaları yer alıyor. Bu alanlarda çeşitli makalelerin, analitik, bilimsel çalışmaların ve araştırmaların yazarı. Anayasal Reform için Kadın Yurttaşlar Girişi ile Barış İnşası Ağı’nın aktif üyesi.

Zoe Kokalou, Aktivist- Yunanistan

Zoe Kokalou, Yunanistan’da sosyal çalışmacı olarak çalışıyor. 1996 yılından beri aktivist, gönüllü ve eğitmen olarak sivil toplumda aktif rol alıyor. Temel ilgi alanları arasında, insan hakları, feminizm, LGBTQİ+ hakları, kültürlerarası anlayış ve İnternet aktivizmi yer alıyor. Yunanistan İnsan Kütüphanesi, Yunanistan Radikal Sosyal Çalışmacılar’ın kurucu üyesidir. Internet tabanlı bir feminist dergi olan ‘To Mov’un editörüdür. Bir kaç yıl boyunca çocuk koruma, insan ticareti ve sığınmacılık üzerine sahada çalıştıktan sonra şu anda çeşitli kampanyalarda ve STÖ’lerde sosyal medya uzmanı ve internet kampanya yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Selen Lermioğlu Yılmaz, Civic Space- Kıbrıs

Sivil Alan projesi Kıbrıslı Türk toplum için AB Yardım Programı kapsamında fonlanan bir Teknik Destek Projesidir. Selen Lermioğlu, demokrasi ve yönetişim konularında 17 yıllık deneyime sahip bir uzmandır. Özel olarak sivil toplum, toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, uzlaşma, yasal reformlar, politika geliştirme, politika diyalogları ve uzlaşma alanlarına odaklanıyor. Türkiye, Kıbrıs, Batı Balkanlar, Gambia, Yunanistan ve Ermenistan’da STÖ’lerde, belediyelerde ve AB, UNDP, Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarda çalıştı. Ayrıca AB Üye Devletlerinden ve ABD’den başka fon kuruluşlarında görev aldı. Selen, 2008-2011 yılları arasında AB tarafından desteklenen Sivil Toplum Destek Ekibi’nde kilit uzman olarak çalıştı. Eylül 2015’ten bu yana Sivil Alan projesi bünyesinde Kapasite Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor..

Sivil Toplum Forumu atölye ve çalışma gruplarında neler tartışıldı?

Toplumsal Cinsiyete Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

Atölye, ayrımcılık temelinde dilimize yerleşmiş ve gündelik hayatın pratiklerine aktardığımız eylem ve söylemlerin yanlış kullanımlarına dönük farkındalık uyandırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, atölyede İstasyon Yöntemi kullanılarak, farklı başlıkları olan sekiz tane istasyon kurulacak. Bu istasyonlarda katılımcılara verilen her sözcük üzerinden düşündükleri ve/veya kullandıkları ifadeleri, gerek yazmaları gerek resmetmeleri, gerekse de izledikleri bir kısa filmden hissettiklerini aktarmaları istenecek.

Çocuk kimdir? Çocuğa Şiddet Nedir?

Etkinlik, katılımcıların çocuk ve çocuğa karşı şiddet algısı konusundaki temel kavramları tartışmasını amaçlıyor. Bu sayede, sivil toplum temsilcilerinin çalışmalarında, bahsedilen kavramları gözeterek hareket etmesi bekleniyor. Ayrıca etkinlik sonucunda ÇKSOOA’nın konu ile ilgili bilgi notunun desteklenmesi planlanıyor. Etkinlik kapsamında kısa bir tanışmanın ardından akvaryum yöntemi ile kavramlar etkinliği, son aşamada da soru-cevap bölümü düzenlenecek. Akvaryum yöntemi iç içe halkalardan oluşan bir oturma düzeninde katılımcıların akvaryumda yüzen balıkları temsil ettiği katılımcı, etkileşimli, odaklı, demokratik bir fikir üretim pratiği benimsenecek.

Türkiye’de Bağışçılığın Mevcut Durumu ve Bağışçılara Ulaşmada Etkili Yöntemi

Etkinlikte, TÜSEV’in Sosyal Yatırım Programı altında 2011 yılından beri yürüttüğü Değişim için Bağış Projesinin temel hedefleri arasında yer alan bağışçılık kültürünün geliştirilmesi ve sivil toplum örgütlerine etkili kaynak aktarımının teşvik edilmesi konuları üzerinde durulacak. 2016 yılında yayımlanan Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik raporunun öne çıkan bulgularının sunulacağı etkinlikte, TÜSEV’in bireysel bağışçılığı geliştirmek ve yaygınlaştırmak için yürüttüğü #MiktarıDeğilYararı kampanyası ve Destekle Değiştir adlı kolektif bağışçılık modeli tanıtılacak.

Nefret Söylemi ve İnternet Atölyesi

Etkinlikte, Avrupa Konseyi’nin “Nefret Söylemine Hayır Hareketi” kapsamında geliştirilen yaygın eğitim yöntemlerinden faydalanılarak katılımcıların dijital ortamdaki nefret söylemini, oluşturduğu tehlikeleri ve mücadele/karşı argüman yöntemlerini tartışması sağlanacak. Etkinlik role-play tarzında gerçekleştirilecek. Etkinliğin başında katılımcılara “Nefret Söylemine Hayır Hareketi” (No Hate Speech Movement) başlıklı kampanya hakkında kısa bilgiler sunulacak, kampanya kapsamında geliştirilen “Bookmarks” isimli, konuya özgü eğitimsel kitap tanıtılacak. Bunun ardından, etkinlik öncesinde bulunan bir nefret söylemi örneği katılımcılara sunulacak ve yine önceden özel olarak belirlenmiş olan rol kartları katılımcılara rastgele dağıtılacak ve sonrasında tartışma yürütülecek.

Kendine İyi Bak HIV/AIDS Eğitsel Kutu Oyunu

Etkinlikte kolaylaştırıcı eşliğinde oynanan ve HIV / AIDS konularında temel bilgileri eğlenerek, düşünerek ve tartışarak öğretmeyi amaçlayan “Kendine İyi Bak” kutu oyunu oynanacak. Oyuncular gerçekleştirdikleri her hamlede HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile ilgili bilgiler edinerek, devamında bu bilgilerle ilgili tartışma yürütecek.

Hak Odaklı Veri Atölyesi/ Veri Teması: Hayvan Hakları

Etkinlikte hayvanlara yönelik şiddetin görünürlüğü için veri seti incelemeleri yapılarak, hak odaklı veri işleme uygulama atölyesi düzenlenecek. Atölyede hak odaklı verinin ne olduğunun, bu tarz verilerin toplama teknikleri ve araçlarının, internet sitelerindeki yaşam hakkı temalı haberlerin ve hak odaklı veri- açık veri ilişkisinin tartışılması sağlanacak. Etkinliğe katılanlar kişisel bilgisayarlarıyla uygulamaya eşlik edecek.

Duyuyorum Ses Enstalasyonu

Duyuyorum, interaktif bir ses enstalasyonu olarak Müge Olacak tarafından kurgulandı. Enstalasyon ile bireylerin hem kendi sıkışmış alanlarında hem de kendi alanları dışında ne olup bittiğine dair algılarının açılması amaçlanıyor. “Duyuyorum”, tamamen karanlık bir alanda, bilinmezlik içinde, kalınan değil geçilen bir ortamda deneyimlenen bir ses enstalasyonu. Çalışma kapsamında başlangıçta 20 dakikalık bir ses kaydının dinlenmesinden sonra katılımcıların katkısıyla seslerin çoğaltılması ve geliştirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda sanatçı ile bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan bir de söyleşinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bir Türkiye Hayali
Türkiye’de 300’e yakın sivil toplum kuruluşunun birlikte olduğu Denge ve Denetleme Ağı (www.birarada.org) “Bir Türkiye Hayali” çalışması çerçevesinde Türkiye için hayal ettikleri yeni yapılanmaya ve geleceğe yönelik görüş ve temennileri topluyor. Atölyenin amacı, bir arada nasıl bir hayat nasıl bir ülke hayal ediyoruz daha doğrusu nasıl bir gelecek tasarlıyoruz sorusuna yanıt bulmak. Atölyede yürütücülerin vereceği yönergeler doğrultusunda katılımcılar bireysel olarak hayal kuracaklar sonrasında yapılacak sunumlarla bugünün sorunlarına çözümler gelecekten yola çıkarak birlikte aranacak.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği üzerine Vaka Çalışması

Atölyede sivil toplum ve insan hakları alanlarında çalışan kişilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları cinsiyetçi durumlar ile mücadele etmenin yöntemlerini, yaşanmış örnekler üzerinden tartışmaları amaçlanıyor. Atölyede katılımcılar 4-5 küçük gruba bölünecek. Her bir grubun, daha önceden kolaylaştırıcı tarafından hazırlanmış vaka örneklerinden 2 adet almaları istenecek. Küçük gruplar kendi içlerinde vakayı okuyup, böyle bir durumda nasıl bir tepki vereceklerini tartışacaklar. Son olarak tüm vakalar, katılımcılarla bir arada değerlendirilecek.

Çatışmaya Karşı Sivil Cesaret

Yaşayan Kütüphane Yunanistan Kolektifi’nin temsilcisi Zoe Kokalou, etkinlikte “sivil cesaret” kavramına ve bir kapasite geliştirme yöntemi olarak kullanımına dikkat çekecek. Çatışma ve şiddet karşısında kamusal alanda konuşmanın ve yurttaşlarla dayanışma yöntemlerinin tartışılacağı etkinlikte, katılımcıların yaratıcı çatışma çözümleme pratiği yapması sağlanacak.

Katılım ve Diyalog için Sinema- Balık Arts Çalışmalarından Videolar

Etkinlikte, faaliyetlerini İngiltere merkezli sürdüren ve “toplumsal değişim için film” sloganıyla çalışmalar yapan Balık Arts ekibinin gençlik, mülteciler, iklim değişikliği vb. Alanlarda çektiği videolar gösterilecek. Gösterimin ardından Balık Arts temsilcileriyle söyleşi gerçekleştirilecek.

1.Gün- Çocuklarla Atölyeler
Barışa Oyna / Şiddetsiz İletişim

Barışa Oyna, sınır bölgelerinde yaşayan çocukların kültürel miraslarının bir parçası olan oyunların yeniden yaşatıldığı, BoMoVu tarafından tasarlanan bir program. Bölgenin eski çeşitliğini dile getirmek ve kayıp “öteki”nin beden hafızasında bırakacağı iyimser bir duyguyu yaşamaya dair bir pratik. Atölye kapsamında Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi’nden çocuklar ile köken, göç ve sınır gibi konular etrafında şekillenen oyunlar paylaşılacak.

Şiddetsiz İletişim: Atölye esnasında şiddetsiz iletişim kurma becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak oyunlar oynanacak. Oyunlar öncesinde tanışma ve selamlaşma bölümü olacak, oyunların sonunda çocuklarla beraber değerlendirme yapılacak. Atölye genel olarak çocukların akranlarıyla şiddetsiz ve dayanışma odaklı bir ilişki geliştirmelerine katkı sağlamayı, çocukları kendini ifade etme, grup çalışmasına yatkınlık ve etkili iletişim konularında güçlendirmeyi amaçlıyor.

Sergi- İlham Veren Örnekler

Toplantı Yeri: ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri

Program detaylarına aşağıdaki görsellere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Skip to content