Sivil Düşün ve sivil toplumdan aylık faydalı haberler | Ocak 21

Sivil Düşün Ocak bülteni yayında!

ABONE OL, HABERDAR KAL

 

AB Sivil Düşün Programı Logosu

Sivil Düşün İyi Akşamlar Diler #6
Aylık Faydalı Haberler
15 Ocak 2021

Ağırlıkları ata ata yükseliriz…

Umudu sembolize eden pek çok şey var. Sıcak hava balonu onlardan biri. 2021’de de kötü günlerimiz olabilir, olacaktır. Olsun, ağırlıkları ata ata yükseliriz. Koşullar ne olursa olsun, hafiflemek ve yükselmek için çaba sarf ederiz. Umut etmek biraz da bu değil mi?

Sivil Düşün herkesi yeni yıla #umutlabaşla maya çağırıyor! Herkesin sivil düşünün umutlu olması dileğiyle 2021’in ilk faydalı haberler bülteni sizinle paylaşıyoruz:

Sivil
Düşün’den
Haberler

2020’yi uğurladık, güzel hareketleri unutmadık!

2020 bizi korkuyla, endişeyle, ümitsizlikle sınadı. Öte yandan, hakları yaşatmak için çalıştığımız, sabırla ürettiğimiz ve uzaktan da olsa yan yana dayanışmayı deneyimlediğimiz bir yıl oldu.

Ne demiştik, hayatta iyi günler kadar kötü günler de var. Zorluğun içinde kolaylık. Ve yaşam olduğu sürece umut. Hep var. 2021’e umutla başlarken, Sivil Düşün’ün sivil toplumla birlikte 2020’deki güzel hareketlerini izleyelim mi?

 

 

Hakların kağıtta yazıyor peki hayatta yaşıyor mu?

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 72. Yılını kutlamak için herkesi, haklarını kağıtta değil hayatta yaşatmaya davet ettiğimiz bir kampanya başlattık. İnsan Hakları Haftasının başladığı 10 Aralık’tan itibaren 10 gün boyunca her gün, Beyannamede korumaya alınan haklardan birini gündeme taşıdık.

Hakların yaşamımızda durduğu yerin adın koymak için herkesi #yaşasın etiketiyle meydan okumalar ve dijital tartışmalara katılmaya çağırdık; sivil toplumun hakları yaşatmak için yaptığı çalışmaları duyurarak ilhamı büyüttük.

 

 

Sivil Düşünmek için bize her gün güzel: desteklere hızlı bakış

Sivil Düşün olarak, Eylül sonunda duyurduğumuz desteklerimizle, sivil topluma, 1 milyon 300 bin Euro kaynak aktardık. 200’e yakın uzmanın, hakları yaşatan çalışmalarda görev alması için aracı olduk.

Binlerce kadına, çocuğa; engelli, yaşlı, genç bireye; ekonomik ve sosyal haklarına, sağlık hakkına, kent, barınma ya da çevre hakkına ulaşamayan kişiye; yaşam hakkı ihlal edilen sokak hayvanının hayatına dokunduk. En çok destek istenen alanlar, eğitim ve öğrenim hakkı oldu. Onu gençlik, çocuk ve kadın hakları takip etti. En az başvurunun geldiği alanlardan bazıları ise şöyle: Hayvan hakları, LGBTI+ hakları, tüketici hakları, barınma hakkı, yaşlı hakları, ulaşım hakkı, gelişme hakkı.

Umutla başladık, dinledikçe umutlanalım!

2021’e az kala, tüm yaşadıklarımıza hakkıyla veda edip güzel bir başlangıç yapmak için hep birlikte umutlu şarkıları bir araya getirdik.
 

Sivil toplumun seçtiği şarkıları, 2 Ocak’ta, duayen radyocu Erhan Konuk’un sunumuyla canlı olarak dinledik.

Bu yıl senin de sivil düşün gerçek olsun!

Hakları yaşatacak iyi biri fikrin var ama kendini güçsüz mü hissediyorsun? Belki de aradığın destek buradadır. Eğer öyleyse, 2021’de senin de sivil düşün gerçek olabilir!

21 Ocak saat 14:00’de gerçekleşecek bilgilendirme buluşmamıza katılarak tüm sorularına yanıt bulabilirsin.

– Sizin için en uygun destek kategorisi hangisi?
– Başvuru yaparken nelere dikkat etmeli?
– Değerlendirmeler nasıl yapılıyor?

Gelecek buluşma tarihlerinden haberdar olmak için bizi sivildusun.net ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edin!

Kayıt olmak için tıklayın.

Destekler hakkında hala merak ettiklerin mi var?

Bilgilendirme Buluşmalarına katılmak için vaktin mi yok? Ya da katıldın ama kafanda hala sorular mı var? Aklına takılacağını düşündüğün konuları başlıklara ayırdık, içinden sorular çıkarıp tek tek cevapladık!

– Bütçeni hazırlarken nelere dikkat etmelisin?
– Onaylanan çalışmalar ne zaman tamamlanır?
– Uzman Havuzu ne işe yarar, hangi alanlarda imdada yetişir? 

Tüm bunlar ve daha fazlasına cevap bulmak için buraya tıklayarak sıkça sorulan soruları ziyaret edebilirsin!

Sivil
Düşün
Destekleri

Kimler neler yapıyor: Ayın 3 Çalışması

İki kere hassas konular için araştırmalar

Normal koşulların kırılgan konuları, salgın zamanı iki katı hassaslaştı. Toplumun sağlığını hep birlikte korumak için kişisel verilerimizi eskisinden de geniş şekilde paylaşıma açıyoruz, peki haklarımızı biliyor muyuz? Kim, hangi veriyi neden topluyor? Verilerimiz ne kadar güvende, biz bu konuda neler yapabiliriz? Nefret söylemi, Covid-19’dan daha hızlı yayılan bir virüs olabilir mi? Kimlere karşı, nasıl nefret suçu işliyoruz? Alternatif Bilişim Derneği, Sivil Düşün desteğiyle, her iki konuyu da derli toplu ele aldığı iki ayrı raporu hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınladı. İncelemek için tıklayın.

Kadın sinemacılara güç verecek söyleşiler

Setleri devam ettirme çabası ve işsizlik, salgın koşullarında sinema ve televizyon sektörlerini zorluyor. Uçan Süpürge, bu süreçte çalışma şartları daha da zorlaşan ve motivasyonu zayıflayan kadın sinemacıların yeniden güçlenmesini sağlamak istedi. Sivil Düşün desteğiyle, Kadınların Sineması isimli Youtube programını hayata geçiren Vakıf, her hafta sinemanın çeşitli alanlarından kadınlarla söyleşiler düzenledi. İzlemek için tıklayın.

Kırsaldaki kadın emeğine adanmış üç hikaye

Artık kırsalda geçim derdi eskisinden de zorlu. Çarşamba Kadın Çiftçiler Derneği, üç çiftçi kadının hikayesinden bir film yarattı; emeğin değere dönüşmemesi, hayat şartlarının zorluğu, güvencesiz çalışmak gibi bölge kadınlarının ortak sorunu olan meseleleri gündeme taşıdı. 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde yayınlanan Görünmeyen Güç Belgeseli, Sivil Düşün desteğiyle hayata geçti. İzlemek için tıklayın.

Sivil
Toplumdan
Haberler

Öğrenciler için kampüste aktivizm eğitimleri

Sivil Alan Araştırmaları Derneği, öğrenci aktivizmi ve ifade özgürlüğünü güçlendirmek için üniversitelilere atölyeler hazırladı. Kampüste Yurttaş Gazeteciliği ve Uluslararası Koruma Mekanizmaları atölyeleri Ocak ayında da devam edecek. İsveç Konsolosluğunun desteğiyle hayata geçen atölye programına kayıt için tıklayın.

Kadınlar için teknoloji eğitimleri

Habitat Derneği, kadın için teknoloji eğitimi düzenliyor. Derneğin Teknosa iş birliği ile yürüttüğü Kadın için Teknoloji Projesi kapsamında 16 ve 17 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek eğitimlerin konu başlıkları, E-Hizmetler, Sosyal Medya, Güvenli İnternet ve Günlük Hayatta Sosyal Medya ve İnternet. Katılmak için tıklayın.

İş dünyası ve insan hakları webinarı

Etkiniz AB Programı, uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarlara devam ediyor. İş Dünyası ve İnsan Hakları başlığı altında düzenlenen ikinci webinarın konukları, AB Delegasyonundan Friederike Wünschmann, Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Dante Pesce, Lüksemburg Üniversitesi Hukuk, İktisat ve Maliye Fakültesinden Başak Bağlayan. 22 Ocak’taki programa kayıt olmak için tıklayın.

Hibe, Fon,
Destek
Duyuruları

Sabancı Vakfı hibe programı açıldı!

Sabancı Vakfı, 2021 yılı hibe programı başvuruya açıldı. Vakıf Program ile, kadın, genç ve engellilere yönelik kaliteli eğitimin desteklenmesi, eğitime erişimin sağlanması ile hak odaklı eğitim çalışmalarının desteklenmesini amaçlıyor. Online başvurular için son tarih, 10 Şubat 2021 saat 17.00.  Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Kadınların inovasyon gücü açığa çıkıyor!

UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarının (Accelerator Lab) başlattığı UNDP Sosyal İnovasyon Destek Programı, kadınların inovasyon potansiyelini ve gücünü açığa çıkarmaya, harekete geçirmeye ve desteklemeye odaklanıyor. Programa son başvuru tarihi 25 Ocak 2021. Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Ayın
Konuğu

Bu ay bizimle hikayesini paylaşan isim, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile 65 yaş üstü bireyler için podcast ve videocast içerikler üreten Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyesi ve Akademisyen Dr. Umut Yanardağ:

Sosyal hizmet alanında içerik üreten bir podcast yapımcısıydım. Akademisyenler ve alanda çalışanlar, öğrencilerle söyleşiler yapıyor, bu söyleşileri podcast olarak yayınlıyordum. Podcastlerin toplum ve yetişkin eğitimlerinde kullanıldığını biliyor ve haklarının gerekleri yerine getirilmemiş kadın, çocuk, engelli, yaşlı gibi dezavantajlı gruplara yönelik içerikler üretmek istiyordum.  Sonra Sivil Düşün’ün Bizi Birbirine Bağlayan Şeyler desteğine başvurdum. Malum salgın nedeniyle, 65 yaş üstü bireylerin hayatlarında çeşitli kısıtlamalar olmuştu ve bunun bir insan hakları sorunu olarak ele alınması gerektiğini düşünüyordum. Böylece, bu meseleye katkı sunmak adına, 65+ bireylere yönelik, onları psikososyal açıdan güçlendirebilecek içerikler üretmeye karar verdim. Yaşlılarla çalışan sosyal hizmet uzmanlarına, sosyal çalışmacılara, akademisyenlere ulaştım. Toplamda dokuz bölüm kaydettik.

Bu çalışmayı tasarlarken, 65+ bireylerin birbirlerine ve bize video mesaj göndermelerinin, iletişime duydukları ihtiyaç ve deneyimlerini paylaşma talebiyle ilgili olduğunu düşündüm. Hedefim bizim videolarımızın da beş yıl önce yayınlansa bile  yeniymiş gibi paylaşılan içeriklerden biri olmasıydı, bir başka deyişle güncelliğini koruyacak, 65+ bireylerin hayatlarına dokunan içerikler üretmekti. Evet, ulaşmak istediğimiz dinleyici kitlesi, radyo kültürüne sahipti fakat yine de podcast dünyasına yabancılardı. Bu nedenle sosyal medya reklamlarını Youtube kanalımızda yayınladığımız videocastlere yönelik verdik. Nihayetinde, adı bile akademik olan podcast, altın günlerinde tabağa konan yaprak sarması gibi olmasa da, 65+ sohbetlerin bir parçası oldu. İzleyicilerin artması güzeldi ama daha da güzel  olan, geri bildirimlerdi. Benim podcast yaptığımdan haberdar olmayan ancak video çemberinde dolaşan videolardan birine denk gelen bir aile dostumuz, arayıp beni kutladı. 65+ bireylerin facebook hesaplarında videoları paylaşırken yazdıkları mutlaka izleyin gibi notlar, bizi heyecanlandırdı.

Sivil Düşün destekleri, yeni işlerin gelişmesine katkı sağladığı gibi, mevcut işlerin de biçiminin daha nitelikli hale gelmesine olanak sağlıyor. Türkiye’deki çoğu podcast ile ilgilenen her insan gibi basit bir ekipmanla kayıtlar yapıyoruz. Salgın, 90’larda neredeyse her sokakta ortaya çıkan özel radyolara benzer biçimde, podcastlerin de çoğalmasını gündeme getirdi. İşitsel olarak erişilmek artık daha da kolay ancak yaptığınız işlerin görsel olarak da yayınlanması meşakkatli bir iş. Sivil Düşün desteği kapsamında video çekimi, post prodüksiyon, sosyal medya reklamları, tasarım ile Arapça ve İngilizce çeviri desteği aldık. Hiç bilmediğim bir alandı görsel kayıtlar; kayıtların yayına hazır hale getirilmesi… Bu işleri zaten sıfır bütçeyle (kendi cebimizden karşılayarak) yapmak mümkün olmayacaktı. Yapabilsek de biçimi kötü bir içerik çıkacaktı. Sivil Düşün desteğiyle çalışma önce, hedef kitlenin izleyebileceği bir hale geldi. Sosyal medya reklamlarıyla da içerikler tanınır oldu. Genellikle elden ele ulaşan yayınlar yaparken hiç ulaşamayacağımız bireylere ulaştık. Arapça ve işaret dili çevirileriyle ise erişilebilirliği sağladık. Ama en önemlisi, artık haklarının gerekleri yerine getirilmeyen ya da elinden alınmış bireylere yönelik içerikler üretebiliriz, çeşitli işitsel ve görsel kayıtlar yapabiliriz deme noktasına geldik. Sivil Düşün, harekete geçmek isteyen ancak kaynağı yeterli olmayanlara destek vermesiyle daha fazla çalışmanın ortaya çıkmasını sağlıyor. İyi ki de sağlıyor!

65+ sohbetleri izlemek için tıklayın.

Ayın
Videosu

Bu ayki konuğumuz, Sergei Prokofiev’in Peter ve Kurt senfonik masalını evde kalan çocuklara online biçimde yorumlayan Barış için Müzik Vakfının çalışması.

 

İlhamı, yenilikçi girişimi, yaratıcı düşünceyi ve dayanışmayı büyütmek adına haber, duyuru ve hikayelerinizi bizimle paylaşmak içinSivil Düşün Destekleri hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Skip to content