1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Sivil Düşün’de neler oluyor:...

Sivil Düşün’de neler oluyor: Topluluklara dair ilginizi çekebilecek işler ve gelişmeler

Sivil Düşün’ün öncülük ettiği bir yıllık dünyalar. girişimi farklı açılımlarla yolculuğunu sürdürüyor. Panel ve masa buluşmalarının ardından topluluk atölyeleri ve VikiMaraton ile topluluk olmaya dair yeni bakış açıları sunmaya devam eden dünyalar. ın heyecan veren yeni fırsatları kapıda. Topluluklara özel bir destek paketi üzerinde çalıştığını duyuran Sivil Düşün, topluluk kuluçkası olarak tasarladığı bu yeni paket için Aralık ortasında açık çağrıya çıkmaya hazırlanıyor.

 

dünyalar uzun soluklu bir yolculuk ve bir yıl boyunca farklı etkinlik ve aktivitelerle bizi buluşturmaya devam edecek. Temmuz 2023’e kadar dünyalar kadar fikir, plan, iş sırada bekliyor. dünyalar. dan en sıcak gelişmeleri farklı başlıklar altında sizlerle buluşturuyoruz. Faydalanabileceğiniz fırsatları kenara not etmeyi unutmayın!

dünyalar.’dan son haberler: nereden nereye

paneller – yuvarlak masa  buluşmaları

Dijital panellerde katılımcılar iklim krizi ile mücadele için yaşadıkları yer özelinde neler yapabileceklerini uzmanların kılavuzluğunda düşünmeye başlamış, yaşadıkları yere topluluk gücüyle emek üretenlerden ilham veren hikayeler dinlemişti. Panellerin hemen ertesinde gerçekleşen masa buluşmaları ise Batı Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Kuzey Ege ve Çukurova’dan katılımcıların birbirleriyle yöntem ve deneyimleri değiş tokuş edip yeni iş birliği fırsatlarını keşfetmeleri yolunda dinamik bir alan açmıştı.

dünyalar. şimdi vikimaraton ve topluluk atölyeleri ile yolculuğunu sürdürüyor.

vikimaraton
2 Kasım’da açılış etkinliğiyle merhaba diyen ve 2 Aralık’a kadar sürmesi planlanan VikiMaratonda katılımcılar, dünyanın en çok başvurulan dijital ansiklopedisi Vikipedi’nin Türkçe sayfalarında yayınlanmak üzere topluluk olma ve oluşturmayla ilişkili içerik geliştiriyorlar. Dilde karşılığı olmayan şeylerin hayatta yaşam sahası bulamayacağı sloganıyla yola çıkan Maraton, toplulukların öncelikle dilde yaşatılması ve böylelikle hayatın içinde canlı, üretken, kararlı yapılar olarak var olabilmesine katkı sunmayı hedefliyor.

topluluk atölyeleri
Eylül ayında Lüleburgaz ve Ankara; Kasım ayında ise Gaziantep, Diyarbakır, Samsun ve Trabzon’da gerçekleştirilen topluluk atölyeleri, dünyalar.ın çok sevilen etkinliklerinden biri haline geldi. Aynı bölgede, şehirde, muhitte yaşayan ve değişime katkı sunmak isteyenlerin bir araya geldiği atölyelerde katılımcılar, topluluk oluşturmanın anlamı ve yolları üzerine konuşmak, hatta kendi topluluklarını kurmak yolunda ilk adımları atıyorlar. dünyalar. topluluk atölyelerinin son iki durağı 28 Kasım’da İzmir ve 29 Kasım’da Denizli olacak.

topluluk kuluçkası
Sivil Düşün, dünyalar. vesilesiyle buluşmak için Temmuz 2023’e kadar daha pek çok farklı etkinlik, aktivite ve açılımın yolda olduğunun altını çiziyor. Bu açılımlardan biri de, topluluklara özel olarak hazırlanan destek paketini de içeren topluluk kuluçkası olacak. Bütüncül bir gelişim programı olarak tasarlanan topluluk kuluçkası, yeni topluluklar kurmak ya da var olanları dayanıklı, esnek ve kalıcı hale getirmek isteyenlerin başvurularını bekleyecek.

Aralık ortasında başvuru iletebilecek olan adaylar, katılımcı olmaları durumunda öncelikle topluluklarını ve çalışmalarını daha güçlü hale getirecek eğitimlere katılmanın yanı sıra mentorlardan kılavuzluk alma fırsatına da sahip olacaklar. Katılımcılar, topluluk kuluçkası kapsamında kazandıkları donanımların da gücüyle, özel Sivil Düşün desteğinden yararlanarak hakları yaşatıp geliştirmeyi hedefleyen fikir / çalışmalarını topluluk halinde hayata geçirme şansı yakalayacaklar.

ÖNEMLİ NOT:
Şubat-Temmuz 2023 tarihleri arasında hayata geçecek özel destekli kuluçka programı boyunca Sivil Düşün genel desteklerine başvurular mümkün olmayacak. Genel destek hedefleyen başvuru sahipleri 30 Kasım’a kadar veya kuluçka programının bitişiyle birlikte, 3 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla, yeniden başvuruda bulunabilecekler.

dünyalar.dan nasıl haberdar kalınır?

Sivil Düşün, dünyalar.’la ilgili tüm gelişmelerden anında haberdar olmak isteyenleri, dunyalar.sivildusun.net sayfasını takip etmeye çağırıyor. Ziyaretçiler bu sayfa üzerinden, dünyalar dijital topluluğuna katılarak keşif yapma şansı da elde ediyorlar.

Skip to content