1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Sivil Düşünmek için İki...

Sivil Düşünmek için İki Güzel Gün: Destek Bilgilendirme Buluşmaları Başladı!

Yeni Sivil Düşün destekleri hakkında merak edilen soruları yanıtlamak için 1 ve 8 Ekim tarihlerinde iki bilgilendirme buluşması düzenlendi. Online olarak gerçekleşen buluşmalara, toplamda 300’ün üzerinden kişi katılarak destekler hakkında bilgi aldı.

Dünyanın değişen koşulları ve sivil toplumun sürekli güncellenen ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan yeni Sivil Düşün destekleri, 30 Eylül’de kamuoyu ile paylaşıldı. Hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda çalışma yürütmek isteyen herkes, sivil düşünmek için güzel bir gün! çağrısıyla, desteklere başvurmaya davet ediliyor. Sivil Düşün, desteklerden yararlanmak isteyenlerin sorularını cevaplandırmak üzere, iki bilgilendirme buluşması gerçekleştirdi. 1 ve 8 Ekim tarihlerinde online olarak yapılan buluşmalara katılım yoğundu. Bilgilendirme Buluşmaları, desteklerin başvuruya kapanacağı 2022 yılına kadar her ay gerçekleşmeye devam edecek.

Ekim ve Kasım aylarındaki diğer buluşma tarihleri ve kayıt için tıklayın.

Sivil Düşün ekibinden Sivil Toplum Kilit Uzmanı Emre Gür’ün sunumuyla başlayan buluşmalara, toplamda 300’ün üzerinde sivil toplum örgütü temsilcisi ve aktivist katıldı. Gür, Sivil Düşün desteklerinin herkesin tanıyıp benimsediği hızlı ve esnek yapısını koruduğunu fakat yeni dönemde sivil toplumun ihtiyaçlarını daha somut biçimde ortaya koymasını sağlamak adına, kimi değişiklikler yapıldığını anlattı. En belirgin değişikliğin, başvuru kategorilerinde gerçekleştiğini belirten Gür, sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin, yeni beceriler geliştirmek, politika yapıcıları etkilemek, seslerini duyurmak ve organizasyonel kapasitelerini güçlendirmek yolunda dört farklı kategori arasından tercih yapabileceklerini anlattı. Gür şöyle devam etti:

“Başvuru formunu seçenekler sunarak kolaylaştırmaya çalıştık, yanı sıra artık yazmanız gereken daha az metin olacak. Eskiden bütçe kalemlerinin seçimi konusunda sınırlar vardı, şimdi ise uygun bir çalışma için farklı harcamalar arasından istediğiniz kadar tercihte bulunabiliyorsunuz. Sivil Düşün ekibi olarak, değerlendirme süreciyle ilgili dahlimizi azalttık. Tarafsızlık ve şeffaflığı daha güçlü yansıtacak önlemler aldık. Başvuru Sistemini, çalışmanızın uygulama sürecinin takibini dijitalde kolayca yapabileceğiniz şekilde yeniden tasarladık.”

Geliştir, Etkile, Duyur ve Güçlen kategorilerinin detaylı tanıtımının ardından, Sivil Toplum Uzmanı Ayşe Çamkıran’ın sözü devraldığı ikinci bölümde, başvuru sisteminin nasıl kullanılacağı, uygun harcama kalemleri, değerlendirme yani uygunluk kontrolü sürecinin nasıl işletildiği gibi başlıklar üzerinde duruldu. 2022’ye kadar birden fazla destek başvurusunda bulunulabileceği ancak bunların tamamının aynı başvuru sahibi için toplamda beş bin Euro’yu geçemeyeceğini vurgulayan Çamkıran, salgın kaynakları nedenlerle, seyahat pasaport, vize, yurt dışı seyahat sigortası, çıkış pulu ücreti, günlük harcama desteği ve konaklamanın uygun harcama kalemleri sayılmadığına dikkat çekti. Yeni Sivil Düşün destekleri için uygun harcama kalemleri, video prodüksiyon ve post prodüksüyon, ekipman kiralama, basım ve görünürlük materyallerinin üretimi, dijital ve basılı malzeme içeriği için grafik tasarım, reklam ve ilan, etkinlik ve toplantı organizasyonu, etkinlik katılım ücreti, yazılı-sözlü-işaret dili çevirisi olarak sıralandı. Başvuruda bulunanlar, beş bin Euroluk ayni katkıya ek olarak, Sivil Düşün’den uzman desteği de talep edebilecek.

Soru-cevap oturumuyla devam eden buluşmaların son bölümünde katılımcılar, beş soruluk eğlenceli bir testi çözerek kendileri için en uygun başvuru kategorisini keşfetmeye yönlendirildi. Ardından katılımcılar, örnek başvuru formlarını buluşma sırasında doldurarak, sorularını Sivil Düşün ekibine anında iletme imkanı buldu.

Sivil Düşün destekleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

1 Ekim 2020 tarihli Bilgilendirme Buluşmasını izleyin.

“Emeğinize sağlık katıldığım en verimli bilgilendirici sunum oldu, projelerde görüşmek dileğiyle :))” 

Aybike Keçeli, Katılımcı 

“Oldukça detaylı ve açıklayıcı bir toplantıydı. Verdiginiz tüm bilgiler, zamanınız ve enerjiniz için çok teşekkür ederim.”

Uğur Cuya, Katılımcı 

“Her cümleniz önemliydi. Çok teşekkür ederim, hepinizin emeğine sağlık. İyi ki varsınız 🙂 Sevgiler, sağlıcakla kalın… Sonuna kadar kalacağım ve sizinle de irtibate geçeceğim.”

Deniz Yilmaz Atakay, Katılımcı 

“Bu kadar detaylı ve ilgili bir toplantı… Gerçekten emeğinize sağlık!”

Ertuğrul Gazi Kaymaz, Katılımcı 

“Bilgilendirme için teşekkürler, çok nitelikli bir oturum oldu. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sevgiler”

Yener Gök, Katılımcı 

Skip to content