1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Sivil Düşünmek ne demek?

Sivil Düşünmek ne demek?

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, 2012’de sivil topluma yeni bir soluk, yeni bir bakış getirme hedefiyle yola çıktı. Alışılmış ayni destek programlarının çok ötesine geçerek, faydalanıcılarına çalışmaları boyunca yol arkadaşlığı yaptı. Daha çok sayıda örgüt ve aktiviste ulaşmak kadar, her bir çalışmanın sonuçlarının daha kalıcı hale gelmesi için çaba gösterdi. Sivil Düşün, sivil düşünmeye başlayarak fikir, değer ve fayda üretmenin açık adresi oldu. Peki biz sivil düşünmekten ne anlıyoruz, onu nasıl tanımlıyoruz?

Bizce, sivil düşünmek, her şeyden önce, dünyaya hak odalı bakmak, bu bakışla tavır almakla ilgili. Hakların herkesin yararına eşit biçimde daha çok gelişip korunması hedefiyle çalışmakla ilgili.

Kendi imkan ve kaynaklarını yaratarak, kendine yeterek ayakta durabilmek mesela. İhtiyaç ve kaynaklarını doğru şekilde tespit edebilmek, gerçekçi planlamalarla faydalanıcısıyla doğrudan buluşan etkili çalışmalar yapabilmek.

Günü kurtarmayı değil, vizyon ve fikir üreterek gelecek için değer yaratmayı seçmek de olabilir ayrıca. Kitlelerin mesajlarınızı sahiplenerek taşıması, başkalarına da aktarıp çoğaltmasını da ekleyelim buna.

Başka ne sayabiliriz: Bir çalışmanın, süresi tamamlansa bile, arkasında iz bırakmaya, etkisiyle değişime aracı olmaya devam etmesi demek mesela.

Bizce sivil düşünmek, aktif vatandaşlığı hayata geçirmek için istikrarla adım atmakla yakından ilişkili. Başkalarının hakkı için ses çıkarmanın, kendi hakkını savunmaktan; kendi hakkını talep etmenin başkalarının özgürlükleri için alan açmaktan farksız olduğunda ısrar etmekle… Politika ve karar alma süreçlerine aktif katılım için cesaret göstermekle.

Daha da sıralayabiliriz. Bize, sivil düşünmek ne demek derseniz; bilgi ve deneyimi paylaşarak büyütmek, ortak çalışma ve iş birliği içinde birbirinden öğrenmek, kendini ilham ve rehberlik fırsatlarına açarak sürekli gelişmek, deriz.

Tanımınız ne olursa olsun, sivil düşünmenin, yalnızca sizi değil, tüm toplumu değiştirdiğini biliyoruz. Örneğin, Sivil Düşün’den aldığınız desteğin süresi dolabilir, çalışmanız biter ama siz sivil düşündüğünüz sürece, demokratik kültüre katkı sunmaya devam edersiniz. Yaptıklarınızla dönüşüm yaratmayı, ürettiklerinizle konuşulmayı sürdürürsünüz. Sizin yaklaşımınız başkalarının da bakış açısını değiştirir. Sizin aracılığınızla, insan hakları ve demokratik değerler toplumun tüm kesimlerinde tanınır ve sahiplenilir hale gelir. Bizce sivil düşünmek, aşağı yukarı böyle bir şeydir. Siz ne dersiniz? Görüşlerinizi sosyal medya sayfalarımızdan bizlerle paylaşaya ne dersiniz?

FacebookTwitterInstagram | Linkedin

 

 

Skip to content