1. Anasayfa
  2. /
  3. Kategorisiz
  4. /
  5. SİVİL HAREKET: 2021 ve...

SİVİL HAREKET: 2021 ve ÖTESİ | #DeğişimleHareket

  • Değişimin doğasını ve trendlerin yönünü kavramak
  • Dünyanın dört bir yanında sesleri ya da eylemleriyle değişim sahasını genişleten aktivistlerle fikir alışverişinde bulunmak
  • İlham veren hikayeleri dinlemek ve 2021’in ötesi için hazırlanmak,
  • Özlem gidermek ve yeni tanışıklıklar kurmak için

Yılın en ufuk açıcı dijital forumuna davetlisiniz!

Değişim artık kapıda değil; onu içeri buyur ettik. Peki bu ne demek? Dünyada olup bitenleri doğru okuyabilmek, her zamankinden daha önemli çünkü nehir eskisinden daha hızlı akıyor. Sivil toplum bu fotoğrafta nerede duruyor? Değişen şeylerle birlikte savrulacak mıyız yoksa değişimi yönetenlerden mi olacağız?

Sivil Düşün, SİVİL HAREKET: 2021 ve ÖTESİ Dijital Forumu ile sizleri, sivil alanda dünya çapında atılan cesur, yaratıcı, esin dolu adımlarla tanışmaya, sivil hareketin 2021 ve ötesinin etkisini tartışmaya davet ediyor.

Değişime güç veren ve değişimden güç alan sivil hareketin parçası olmak isterseniz, 3-4-5 Mayıs için yerinizi şimdiden ayırtın!

Neler var?

Aşağıda, tüm forum programını sizinle paylaşıyoruz. İsterseniz, buraya tıklayarak pdf formatını da indirebilirsiniz.

Birinci gün, sivil hareketin değişime nasıl bir güç ve yön katabileceği sorusunu sorduğumuz bir panelle, Forumumuza hızlı bir giriş yapacağız. Panelistlerimizden Londra Üniversitesi Koleji Kolektif Zeka, Kamu Politikaları ve Sosyal İnovasyon alanından Sir Geoff Mulgan, değişimin arkasındaki gücün, sosyal ve çalışma hayatımız ile aramızdaki etkileşimi nasıl yönlendirdiğini anlatacak. Almanya’dan Demokrasinin Geleceği Programı Başkanı Paulina Frohlich, sivil toplumun değişimi tanımlama ve yaratma rolüne değinecek. KONDA Araştırma Merkezi Başkanı Bekir Ağırdır ise, meseleye Türkiye perspektifinden bir bakış sunacak.

İkinci gün, ABD’den Hollanda ve Türkiye’ye uzanan bir yolculukta, dezenformasyonun karşısında doğru bilgiyi dijital dönüşümden destek alarak üretmek ve kovalamanın, sivil harekete nasıl güç verdiğini tartışacağız. Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden katılan etkileyici konuşmacıları dinlerken ilhamı büyüteceğiz, atölye çalışmaları ile birlikte keşfedeceğiz ve deneyimleyeceğiz.

Üçüncü gün, New York’tan Lagos’ai Teksas’tan Viyana’ya konuklarımızla, kimi zaman bir sanat eserinde ruh bulan kimi zaman söylemlerimize yansıyan sivil hareketin yaratıcı araç ve eylemlerine tanıklık edeceğiz. Türkiye, Afrika ve Hollandalı artivistlerle yaptığımız söyleşileri izlerken izlenimlerimiz iyice renkli ve katmanlı hale gelecek.

Konuşmacılar

Sir Geoff Mulgan

Sir Geoff Mulgan, Prof. Dr., Londra Üniversitesi Koleji, Kolektif Zeka, Kamu Politikaları ve Sosyal İnovasyonLondra Üniversitesi Kolejinde Kolektif Zeka, Kamu Politikası ve Sosyal İnovasyon profesörü. Telekomünikasyon alanında doktora sahibi olan Mulgan, LSE ve Melbourne Üniversitesinde misafir profesör, Harvard Üniversitesinde misafir öğretim üyesidir. İngiltere Hükümetinin strateji birimi müdürlüğü ve Başbakanlığın politika birim başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 2011-2019 yılları arasında İngiltere’nin inovasyon vakfı Nesta’nın CEO’su olarak çalıştı. Demos, Uprising, the Social Innovation Exchange ve Action for Happiness gibi birçok sivil toplum örgütünün kurucusu/eş kurucusu oldu. Dünyadaki birçok hükümete danışmanlık yapmayı sürdürüyor. Yazdığı kitaplar arasında The Art of Public Strategy, Good and Bad Power, Big Mind: how collective intelligence can change the world ve Social Innovation bulunuyor.

Paulina Fröchlich

Paulina Fröchlich, Demokrasinin Geleceği Programı Başkanı, Das Progressive ZentrumFröclich, kamusal alanda diyalog ve anti-demokratik popülizmle mücadele için yenilikçi grişimlerde bulunan Demokrasinin Geleceği Programına başkanlık ediyor. Kendisi ayrıca, yeni fikirleri tasarlamak ve ortaklık bulmak, dayanışmayı teşvik ederek kaynaklara erişimi kolaylaştırmak için çalışan Europa Hört’ü yürütüyor; demokratik dönüşümle ilgili bir konferans olan Innocracy’nin tasarım ve küratörlüğünü üstleniyor.Glotzt nicht so romantisch gibi müzakere dokümanlarında ve Die Talkshow-Gesellschaft çalışmasında eş yazarlık yapıyor. Su yönetimi ve kalkınma iş birliği alanlarında çalıştı. 2016’da, anti-demokratik popülizmle mücadelede radikal nezaket taktiklerini teşvik eden Kleiner Fünf girişimini kurdu. Avrupa Sivil Katılım Merkezi dijital platformunun geliştirilmesine de başkanlık eden Paulina, daha önce Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) ve Krah AG’de çalıştı.Paulina, WWU Münster ve Helsinki Üniversitesinde coğrafya ve İslami çalışmalar okudu; TH Köln ve Üniversitesinde Entegre Su Kaynakları Yönetimi alanında Yüksek Lisans derecesi aldı.

Bekir Ağırdır

Bekir Ağırdır, Konda Araştırma ve Danışmanlık Genel MüdürüHikayesini Arayan Gelecek kitabının yazarı, T24 İnternet Gazetesi, Medyascope ve GAİN İnternet Medya yorumcusu. 2005 yılından bu yana, Türkiye’nin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA’nın genel müdürlüğünü yürütüyor.Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve Hrant Dink Vakfı yönetim kurulu üyesi. Yanındayız Derneği, Demokratik Cumhuriyet Programı ve Eymir Kültür Vakfı kurucu üyesi. Çeşitli sanayi şirketlerinde yöneticilik yaptı, Tarih Vakfında genel müdür olarak çalıştı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu.

Prof. Dr. E. Nezih Orhon

Prof. Dr. E. Nezih Orhon, Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü BaşkanıAnadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinde dekan yardımcılığı ve dekanlık görevlerinde bulunan Nezih Orhon, halen aynı fakültede Sinema ve Televizyon Bölümü başkanlığını yürütüyor. Hollanda, Fransa ve ABD’de devlet burslusu olarak çalışmalar yürüttü. Farklı birçok ulusal ve uluslararası kurum ile kuruluşta, iletişim ve savunuculuk konularında sorumluluk üstlendi. İletişim, kültürlerarası iletişim, kültürel çeşitlilik gibi alanlarda ulusal ve uluslararası kitapları, yayınları ve çok sayıda projesi bulunuyor. Nezih şu anda, Türkiye’de iki küresel girişimin uygulama süreçlerini yürütüyor: Avrupa’nın küresel rekabet gücünü güvence altına almak için AB’nin amiral gemisi girişimi olan Horizon 2020 ve yerinden edilmişler için yeni dahil etme stratejileri geliştirmeye odaklanan araştırma programı RAISD. NTV Radyo’da Beşeri Münasebetler-Prof. Dr. Nezih Orhon ile İletişim Sohbetleri programını hazırlıyor ve sunuyor. Özellikle, kırılgan gruplara yönelik iletişim ve savunuculuk çalışmalarında yer alıyor.

Stefania Milan

Stefania Milan, DATACTIVE Araştırma Lideri, Amsterdam Üniversitesi, Medya Çalışmaları BölümüStefania Milan Amsterdam Üniversitesi, Yeni Medya Bölümü ve Oslo Üniversitesi Medya Inovasyon Bölümünde öğretim görevlisi. Çalışmalarında, altyapı ve temsil odaklı dijital teknoloji, siyasi katılım ve yönetişim arasındaki etkileşimi araştırıyor. Avrupa Araştırma Konseyi ve Hollanda Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen DATACTIVE (data-activism.net) ile Vatandaşlık ve dijital ağlarda standart oluşturulması platformunda (in-sight.it) baş araştırmacı olarak görev yapıyor. Marie Skłodowska-Curie Yenilikçi Eğitim Ağı Dijital çağda erken dil gelişimi platformunda (e-ladda.eu) eş baş araştırmacı. Sosyal medyadaki kişiselleştirme algoritmalarının denetlenmesine yönelik açık kaynaklı yazılım araçları geliştirilmesiyle görevli Algorithms Exposed (ALEX) projesini yönlendirdi. Veriler ve gözetimin dışlanmış topluluklar üzerindeki etkisini araştıran Big Data from the South Research Initiative’in kurucularından biri oldu. Social Movements and Their Technologies: Wiring Social Change kitabının yazarı, Media/Society adlı kitabın eş yazarı ve COVID-19 from the Margins: Pandemic Invisibilities, Policies and Resistance in the Datafied Society isimli eserin eş editörü.

Sunum

Andrea Miller

Andrea Miller, Ortak Temeller Merkezi Kurucusu ve DirektörüVirginia’da yaşayan Andrea Miller, bilgi teknolojileri, veri, siyaset ve seçimler arasındaki ilişkiler üzerine strateji geliştiriyor. Büyük ölçekli dijital telefon bankaları, mesajlaşma programları ve gönüllülük programları tasarlayarak yönetiyor. Oy verme hakkı, iklim ve anayasaya ilişkin eşit haklar değişiklik paketi alanlarında uzmanlık ve savunuculuk yapıyor. Ortak Temeller Merkezi Direktörü olarak 2020 ABD başkanlık seçimleri sırasında Oyumuzu Geri İstiyoruz inisiyatifine liderlik yaptı. Andrea aynı zamanda People Demanding Action kurucu üyesi ve icra direktörü, Virginia Ulusal Kadın Siyasi Kurultayı (National Women’s Political Caucus of Virginia) Kurucu Başkanı ve Virginia Yeşil Hareketi çalışma grubu üyesi. 2013 ile 2015 arasında, Kongre üyeleri, aktivistler ve kar amacı gütmeyen kuruluş liderlerini bir araya getirerek Capitol Hill İlerici Yuvarlak Masa Toplantılarına başkanlık etti. 2008’de ABD Virginia 4. Kongre bölgesi için Demokrat Partiden aday oldu.

Sunum

Yaşar Adnan Adanalı

Yaşar Adnan Adanalı, Mekanda Adalet Derneği Kurucu Üyesiİstanbul merkezli çalışan ürbanist, araştırmacı, öğretim görevlisi. Mekanda Adalet Derneği (MAD) kurucu ortağı ve direktörü. Dominik Cumhuriyetinin başkenti Santo Domingo’da kent yoksulları ile konut hakkı üzerine çalıştı. Stuttgart Üniversitesinin yürüttüğü, Ortadoğunun farklı kentlerinde bulunan Filistin Mülteci Kamplarının katılımcı yöntemlerle iyileştirilmesi projesinde yer aldı. Dominik Cumhuriyetindeki Red de Coordination Urbano Popular’da (RED) mekansal adalet için görev aldı. Darmstadt Teknik Üniversitesi Mundus Urbano Yüksek Lisans Programında katılımcı planlama ve tasarım dersi veriyor. MAD’ın İstanbul Yollarında Kentsel Politik Ekoloji Yaz Okulunu koordine ediyor. Adanalı, Türkiye’nin ilk katılımcı toplu konut projesi olan Düzce Umut Evlerinin gönüllülerinden biri.

Sunum

Doç. Dr. Erkan Saka

Doç. Dr. Erkan Saka, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Medya Bölümü Başkanıİstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya Bölümünde öğretim üyesi. Dijital gazetecilik, yeni medya kültürleri, dijital antropoloji alanında dersler veriyor. Bir dönem Kaliforniya Üniversitesi Antropoloji bölümünde, bir dönem de MIT Bilim ve Teknoloji Çalışmaları bölümünde misafir araştırmacı olarak bulundu. 2004 yılından beri sürdürdüğü bir blogu (www.erkansaka.net), koordine ettiği yurttaş gazeteciliği programları ve yeni medya kültürlerine odaklanan SosyalKafa (www.sosyalkafa.net) adlı bir projesi bulunuyor. Araştırmalarının odağında siyasi katılım, popülizm ve kutuplaşma yer alıyor. Erkan, lisans ve yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesinde, sosyoloji alanında ve Rice Üniversitesi antropoloji bölümünde tamamladı.Social Media and Politics in Turkey: A Journey through Citizen Journalism, Political Trolling, and Fake News isimli kitap ve Big data and gender-biased algorithms In The International Encyclopedia of Gender, Media, and Communication başlıklı makale, son çalışmaları arasında yer alıyor.

Mehmet Atakan Foça, Teyit.org Kurucusu

Mehmet Atakan Foça, Teyit.org Kurucusu2009’dan bu yana gazetecilik yapıyor. Doğrulama El Kitabının Türkçe çevirisine öncülük etti. Doğrulama çalışmaları dolayısıyla, Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından Medyada Teşvik Özel Ödülüne layık görüldü. 2016’da Teyit’i kurdu. 2017’de dünyanın en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından fellow seçildi. Atakan aynı zamanda, çeşitli disiplinlerden katılımcıların yanlış bilgiyle mücadele için yenilikçi çözümler bulduğu bir iş geliştirme programı olan Factory’nin kurucusu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu.

Berivan Eliş

Berivan Eliş, Impact Hub Ankara Kurucu OrtağıSosyal kalkınma ve sosyal inovasyon alanlarında sektörler arası tecrübeye sahip. 2016’da İstasyonTEDÜ – TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezini kurdu ve beş yıl boyunca yöneticiliğini yaptı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bilkent Üniversitesinde gençlik, erişilebilirlik, toplumsal cinsiyet ve insani güvenlik alanlarında çalıştı. Birçok sivil toplum örgütünde uzun dönemli gönüllü faaliyetler yürüttü. Şu anda Impact Hub Ankara’yı kurmak üzere çalışıyor.

Handan Uslu

Handan Uslu, Kadın Hakları Dijital Veri Platformu Kurucusu ve BaşkanıGoogle bünyesinde yapay zeka algoritmalarında cinsiyetçilik, sosyal projelerin yerel uygulamaları, kullanıcı güvenliği, spam gibi alanlarda çalıştı. Google’ın Türkiye’deki kullanıcılara şiddetsiz ve güvenli içerikler sunması amacıyla projeler geliştirdi. 2018 yılında, arama motoru algoritmalarında kadınlara yönelik hak temelli bilgilerin erişilebilirliğini sağlayan Kadın Hakları Dijital Veri Platformunu (kadinhaklari.org) kurdu ve burada çalışmalarına devam ediyor. Bosna-Hersek, Tunus ve Doğu Anadolu’da projeler gerçekleştirdi. ABD’de bulunduğu sırada Türk Amerikan Bilim İnsanları Derneğinin yöneticiliğini üstlendi. Üniversite öğrencilerinin gönüllü çalışmalarıyla sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınmaya yönelten KUGlobalAid’ı kurdu. Handan, Koç Üniversitesi Mekanik Mühendisliği ve Ekonomi Bölümü mezunu.

Prof. Dr. Emre Erdoğan

Prof. Dr. Emre Erdoğan, İstanbul Bilgi Üniversitesi TurkuazLab Başkanıİstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı. Akademi ve sivil toplumda çeşitli projelerde araştırmacı-kıdemli danışman olarak görev aldı. 2020 yılında kutuplaşma ve bunun Türkiye toplumuna zararlarına dikkat çekmek üzere TurkuazLab’I kurdu. Araştırmaları siyasi katılım, dış politika ve kamuoyu, çocuk ve gençlerin refahı, metodoloji ve istatistiğe odaklanıyor. Türkiye’de gençlik, Suriyeli mülteci gençlerin entegrasyonu, ötekileştirme, kutuplaşma ve popülizm konularında çalışıyor ve yayın üretiyor. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında doktora derecesi bulunuyor.

Steve Lambert

Steve Lambert, Sanatsal Aktivizm Merkezi (Center for Artistic Activism) Kurucu OrtağıAktivistler ile sanatçıların daha etkili ve yaratıcı hale gelmelerine aracılık eden bir araştırma-eğitim enstitüsü olan Sanatsal Aktivizm Merkezi kurucu ortağı, eş başkanı. Bir sanatçı olan Lambert’in çalışmaları, galerilerden Times Meydanı’na ve protesto yürüyüşlerine kadar ulusal/uluslararası alanlarda sergilendi; dört belgesel filmde, yirmiden fazla kitapta, müzelerde ve ABD Kongre Kütüphanesinde yer buldu. Birleşmiş Milletlere sunumlar yaptı ve araştırmalarına reklamcılığın kültürel haklar üzerindeki etkisine ilişkin bir Birleşmiş Milletler raporunda yer verildi. Son beş yılda, seks işçileriyle insan hakları kampanyalarında rol almaya, eroin ve metamfetamin gibi madde kullanıcılarıyla birlikte güvenli tüketim alanları için mücadele etmeye, Hepatit C tedavi fiyatları üzerine savunuculuk yürüten Tedavi Eylem Grubu ile çalışmaya odaklandı.

Dawn Laguens

Dawn Laguens, IDEO Daimi Uzmanı ve Küresel Aile Planlama BaşkanıGüçlü kuruluşların ve teknolojinin prototipini oluşturup ölçeklendirmek için iş ortakları, liderler ve yaratıcılarla küresel olarak çalışıyor. Planned Parenthood Global’ın İcra Direktörü ve dünyanın önde gelen insan merkezli tasarım-inovasyon firması IDEO’da ikamet uzmanı. Kadınlar ve kız çocukları için sağlık ve ekonomi kaynaklı konuları güçlendirmek yolunda çalışan küresel platform Billion Girls Co-Lab’in kurucularından. 2016 yılında Sundance Film Festivalinde gösterime giren ve ödül alan Across the Line sanal gerçeklik deneyimi programının yapımcılığını üstlenen Dawn, aynı zamanda yönetmen ve yazar olarak da birçok ödülün sahibi.

OluTimehin Adegbeye

OluTimehin Adegbeye Nijerya Genç Feminist Akımı KurucusuOluTimehin Adegbeye, Nijeryalı ve Afrikalı feministler arasında önde gelen bir figür olarak dikkat çekiyor. Web sitesi, blogu, twitter, gazetecilik, topluluk önünde konuşma ve çevrimiçi aktivizm aracılığıyla, erkek egemen Nijerya toplumunda, bekar bir anne olarak deneyimlerini cinsiyet teorisi ve sosyal mücadelelerle birleştiriyor. Adegbeye’nin 2017 TEDGlobal Konuşması, Bir Şehirde Kimler Var? yılın en önemli on müzakeresi arasında seçildi. Lagos’taki Chimamanda Adichie’nin Farafina Trust Yaratıcı Yazma Atölyesi, Uganda’daki FEMRITE atölyesi ve BRITDOC Queer Impact Producers Lab’ın bir mezunu. OluTimehin, AWID Forumu, Urban 20 Summit, Oslo Urban Arena, Women Deliver Conference ve Up Close ile Liveable Festival gibi küresel konferanslarda sık sık konuşmacı olarak yer alıyor. Kurgusal olmayan eseri Anneler ve Erkekler için 2019 Gerald Kraak Ödülü’nü aldı. OluTimehin Adegbeye ThisIsAfrica, Africa Is A Country, BellaNaija ve diğer yayınlarda siyaset, cinsiyet ve diğer sosyal konular hakkında yazıyor , yanı sıra, Norveçli Bistandsaktuelt dergisinde de yazıları yayınlanıyor.

Dr. Sarphan Uzunoğlu

Dr. Sarphan Uzunoğlu, NewsLab Türkiye KoordinatörüNewsLabTurkey.org’un araştırma merkezi koordinatörü ve baş editörü. Türkiye’de gazetecilik sektöründe bireysel ve kurumsal standartların geliştirilmesi için eğitimler düzenliyor, bilgilendirme farkındalık çalışmaları yürütüyor. Kadir Has Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi. Lübnan Amerikan Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümünde yardımcı doçent; Medya Araştırmaları ve Eğitimi Enstitüsünde Online Güvenlik Direktörü olarak görev aldı. UiT Arktik Norveç Üniversitesi Dil ve Kültür Bölümünde doçent olarak bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisinde siyasi iletişim danışmanlığı ile Agora Yayıncılıkta editörlük görevlerini yürüttü. Çeşitli medya kuruluşlarına düzenli olarak katkıda bulunuyor.

Emily Hutchison

Emily Hutchison İnsan Haklarında Yeni Taktikler Program Koordinatörü, İşkence Mağdurları MerkeziMinnesota merkezli İşkence Mağdurları Merkezi bünyesinde yer alan İnsan Haklarında Yeni Taktikler programının stratejik planlama, geliştirme ve yönetimden sorumlu direktörü. ABD, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkanlarda, önemli yönetim deneyimine sahip bir avukat. İnsan hakları, geçiş döneminde adalet ve çatışma sonrası yönetişim gibi çok çeşitli alanlarda, hükümetler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalıştı. Uluslararası Public International Law and Policy Group’ta danışmanlık; Orta Doğu ve Kuzey Afrika İş Kadınları Ağında bölgesel program koordinatörlüğü yürüttü. Eyalet çapında seçim kampanyaları yönetti. Emily, Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesini üstün başarı derecesi (JD magna cum laude ) ile tamamladı. Ayrıca John Hopkins Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünde Ortadoğu ve Uluslararası Ekonomi yüksek lisans programını bitiren Emily, lisans eğitimini de aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler Bölümünde gerçekleştirdi.

Suzanne Hoff

Suzanne Hoff, La Strada International Koordinatörüİnsan ticaretine karşı çalışan Avrupa sivil toplum platformu La Strada International’ın uluslararası koordinatörü. Avrupa projelerinin koordinasyonu ve insan kaçakçılığı alanındaki araştırmaların yanı sıra stratejik planlama, lobi, savunuculuk ve Platformun temsilini içeren geniş bir görev yelpazesini yönetiyor. Caritas Hollanda, Hollanda Uluslararası İşbirliği Merkezi ve Hollanda Mülteci Konseyi gibi farklı sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, Amsterdam Belediye Başkanlığı ofisi ve uluslararası ilişkiler biriminde görev aldı. Doğu Avrupa Çalışmaları ve (televizyon) gazeteciliği alanlarında akademik yayınları mevcut. Suzanne, Doğu Avrupa Çalışmaları ve Radyo-Televizyon Gazeteciliği alanlarında yüksek lisans yaptı.

Ahu Özyurt

Ahu Özyurt, WomanTV.com.tr Genel Yayın YönetmeniTV100 kanalında hafta içi her gün yayınlanan 10’dan 12’ye adlı sabah siyaset programının sunucusu. Kadınların sorunlarına dair içerik barındıran TV benzeri dijital platform Womantv.com.tr’nin Genel Yayın Müdürü. Mayıs 2018’e kadar CNN Türk’te yayın müdürü ve sunucu olarak görev yaptı. Hürriyet Daily News Gazetesinde, haftalık köşe yazıları kaleme aldı. CNN Türk ve Milliyet Gazetesinin Washington muhabirliğini yürüttü. CNN Türk’ün Gece Görüşü ve İş Yemeği programlarının sunuculuğunu üstlendi; NTV ve CNBC-e’de sunuculuk ve muhabirlik yaptı. Uluslararası ilişkiler, savunma, enerji ve mali konularda uzmanlaştı. Obama: Bir Kusursuz Fırtına ve Gece Görüşü kitaplarının yazarı.

Begüm İntepeler

Begüm İntepeler, Pi Gençlik Derneği Kurucu Üyesi2014’te bir grup arkadaşıyla beraber, gençlerin kapasite gelişimlerine ve fırsat eşitliğinden faydalanmalarına destek olan Pi Genç̧ik Derneğini kurdu. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Yönlendirme Kurulu üyesi. İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi kuruluş çalışmalarında yer aldı. Birçok AB projesinin yasal temsilciliği ve koordinatörlüğünü üstlendi. Yerel gençlik örgütlerinin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, hak temelli bakış açısının kazanılması, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması amacıyla, eğitim ve atölye çalışmaları yaptı. İletişim ve etkinlik yönetimi alanında ç̧alışmalar yürüten Abkare Danışmanlık şirketi kurucusu.

Başvurun!

İngilizce – Türkçe ve işaret dili çevirisinin hazır olacağı Dijital Foruma katılmak isteyen aktivist ve sivil toplum örgütü (STÖ) temsilcilerini, aşağıdaki buton üzerinden başvurularını yapmaya davet ediyoruz.

Foruma yapılan başvurular aşağıda yer alan kriterler gözetilerek değerlendirilecek. Uygun başvurulara, bir bildirim gönderilerek, katılım için kayıtlarını yaptırmaları istenecek. Kaydınızı yaparken, diğer katılımcıların sizi tanımaları için kendinize ve çalışmalarınıza dair paylaşmak istediğiniz tüm bilgileri de Forum platformuna yükleyebiliyor olacaksınız. Yanı sıra, eğer başvuru formunda sergide yer almak istediğinizi belirttiyseniz, sergi malzemelerinizi platforma nasıl yükleyeceğinize dair de sizi yönlendireceğiz.

Forumda ayrıca, cinsiyet çerçevesinde ve iller bazında  eşit temsilin sağlanması gözetilecek. Başvuruların yoğun olması durumunda, katılımı uygun bulunan her sivil toplum örgütünden birer temsilci kabul edilecek.

Sesinizi duyurun!

Forum aynı zamanda, çalışmaları, hedefleri ve araçlarını katılımcılarla paylaşmak isteyen aktivistlerle sivil toplum örgütlerine geniş bir sergi alanı sunacak. Sivil Hareketinizi gösteren video, yayın, broşür gibi materyalleri bu dijital alana yükleyerek sergileyebileceksiniz.

Program

Sivil Hareket 2021 ve Ötesi Forum Kitapçığı

İzlenimler

Skip to content