1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sivil Toplumdan Haberler: ...

Sivil Toplumdan Haberler: VİED ‘den Engelliler için Sosyal Hak Rehberi

Sivil Düşün AB Programı bu haberi Van işitme engelliler ve aileleri derneği(VİED) adına yapmaktadır. Van işitme engelliler ve aileleri derneği(VİED)  7 yıldır alanda yaptığı çalışmalarda engellilerin haklarından habersiz olduklarını verilen hakları kullanamadıklarını fark etti. Bu eksikliği  giderebilmek için   tüm engellilere hitap edebilecek ,anlaşılır bir dille sosyal hak rehberi hazırladı. Sosyal hak rehberi ni tanıtım toplantısın da Konu ile ilgili açıklama yapan VİED yk .üyesi Arzu Atay :Engellilerimiz haklarını bilememekten  ve verilen hakları kullanamadıklarından   kaynaklı  ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. VİED bu konudaki soruna el atmak için STGM ‘nin ‘kampanyalarınızı destekliyoruz ‘ desteği kapsamında  6 aylık bir çalışma sonucunda  anlaşılır ,her engel gurubuna hitap edecek  bir kılavuz ,başvuru rehberi hazırladı. sosyal hak rehberi nin ebatı da herkesin yanında taşıyabileceği ebatta olup engelliler için görseller le de zenginleştirilmiş 3500 adet  kitapçık  ve  rehberin tanıtımı içinde 100 adet afiş basılmıştır. Ayrıca sosyal hak rehberi dağıtımı için Van havadis gazetesi sahibi Ayhan Yazlık’ ın ücretsiz destek verdiğini engelliler adına teşekkür ettiklerini de sözlerine ekledi.. Engellilerin  ve yakınlarının her an yanında taşıyabileceği bir kılavuz görevi görecek rehberin Van da bir ilk oluşu ve tüm engel guruplarına yararlı olacağını umuyoruz ve tüm  sorunları içinde engelli danışma merkezin de hizmet verdiklerini belirtti. VİED   açtığı engelli danışma merkezinde de işaret dili tercümanı desteği ile engellilere hizmet vermektedir.  

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content