1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. SKYGD’den Dünya Engelliler Haftası...

SKYGD’den Dünya Engelliler Haftası etkinliği 11 Mayıs’ta

Sosyal Kültürel Yaşamı Destekleme Derneği, Dünya Engelliler Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Dernek tarafından yayınlanan ayrıntılı duyuru metnini aşağıda bulabilirsiniz:

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği
Dünya Engelliler HaftasıUn-Label / Etiket-Leme Tiyatro, Dans, Müzik Gösterisi
11 Mayıs 2017, 20.30 // Nazım Hikmet Kültürevi
Panel
14 Mayıs 2017, 11.00-14.00 // Santralİstanbul, Sosyal Kuluçka Merkezi

Un-Label / Etiket-Leme Atölyeleri ve Proje Ön Sunumu Şubat 2016’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Çağdaş Dans Anasanat Dalı Bomonti Yerleşkesi’nde gerçekleşmiştir.
Avrupa Birliği, Creative Europe programı ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen “Un-Label / Etiket-Leme” adlı uluslararası yapım, Köln (Almanya), Larissa (Yunanistan) ve İstanbul (Türkiye)’de yürütülen atölyelerden ve Almanya’da yer alan bir rezidans programından sonra prömiyerini Mayıs 2016’da Köln’de gerçekleştirdi, Aralık 2016’da Yunanistan’da ikinci sunumunu gerçekleştiren gösterinin final sunumu 11 Mayıs 2017’de Bursa’da gerçekleşecek. Atölyelere ve gösteriye 14 Mayıs 2017’de İstanbul’da, Santralİstanbul Sosyal Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşecek uluslararası bir panel ve projenin değerlendirileceği bir kitap eşlik ediyor.

Projeye ait gösterinin Dünya Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) kapsamında Bursa’da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşması hedefleniyor. Dans, müzik, tiyatro, akrobasi, video art ve şiirsel anlatı sanat dallarından oluşan proje Almanya, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ortaklığında yürütülüyor. Avrupa’nın dört bir yanından yaklaşık 100 genç sanatçı, performans sanatlarının kullanacağı yenilikçi yöntemler geliştirmek için bu projeyle tanıştı. Almanya’daki rezidans programına ve diğer gösterilere ise 16 sanatçı katılma hakkı kazandı. Bu sanatçılardan 3’ü Türkiye’den (Berna Efeoğlu, Ilgaz Ulusoy ve Derya Demiroğlu), diğerleri Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İsveç ve İngiltere’den. Grubun içinde duyu organı, zihinsel ya da fiziksel engelli bireyler de katılımcı olarak yer almakta. Un-Label, toplumda olumsuz anlamda yapılan etiketlemeleri ele alarak katılımcıların projeye sağlayacağı, çeşitli alanlardaki yaratıcı potansiyelleri görünür kılmayı hedefliyor. 11 Mayıs’ta, Dünya Engelliler Haftası kapsamında, Bursa’da düzenlenecek performans gösterisinde, Türkçe üstyazı teknikleri de uygulanacak, böylelikle duyma engelli ya da duyma güçlüğü çeken kişiler de gösterime izleyici olarak katılabilecek.

Katılımcı ülkelerdeki kültür sektörünü ve uluslararası hareketliliği destekleyen; kültür ve sanat alanında çalışan kişileri ve sanatçıları uluslararası bir platform kurabilmeleri açısından teşvik eden projeye, Köln Üniversitesi Uygulamalı Bilimler bölümü atölyelerin ve gösterinin ölçümünü yaparak projeye destek veriyor. Projenin son aşamasında, kapsayıcı projeler için örnek niteliği taşıyan atölye ve gösterilere dair unsurlar bir kitapta toplanacak. “Un-Label / Etiket-Leme”, Verein der Freunde und Förderer des Sommertheaters Pusteblume e.V. (Köln, Almanya) tarafından yürütülüyor. Projenin Türkiye ayağını üstlenen Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD), her tür dezavantajlı grupla ve sosyal – kültürel yaşamın zarar gördüğü yerlerde sanat atölyeleri yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Nilüfer Belediyesi proje ortağı olarak mekan ve prodüksiyon desteği sağlıyor. Projenin diğer partnerleri: Synergy of Music Theatre (Yunanistan), Cologne University of Applied Sciences (Almanya) ve Candoco Dance Company (İngiltere).

Panel
Türkiye’de engelli bireylerin de dahil olabildiği, karma sanat etkinlikleri yok denecek kadar azdır; panel engelli bireylerin ve sanatçıların sanat atölyeleri ve etkinliklerine erişimlerini, toplumsal haklarını ve bu haklar doğrultusunda sanat etkinliklerine gerek izleyici gerek katılımcı olarak ne düzeyde iştirak ettiklerini sorgulamayı hedeflemektedir.

Konuşmacılar:
Nejat Taştan “Engelli Hakları ve Erişilebilirlik”
Tuğçe Tuna Farklı “Bedenlerle Dans ve Süreç”
Lisette Reuters “Un-label / Etiketleme Projesinin Tanıtımı”
Panele kültür-sanat kurumları temsilcileri, engellilik konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlar, sanatçılar, akademisyenler ve konuyla ilgilenen herkes davetlidir.

Panelde İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce çeviri yapılacaktır. Mekan engelli dostudur.

Detaylı bilgi için  Ayşe Görür ile irtibata geçiniz:
aysegorur@sosyalkulturelyasam.org
info@sosyalkulturelyasam.org

Un-label website: http://un-label.eu/en/works/about-un-label/
Un-label facebook: https://www.facebook.com/un.label.eu/?fref=ts
SKYGD website: https://www.facebook.com/www.sosyalkulturelyasam.org/?fref=ts
SKYGD facebook: https://www.facebook.com/www.sosyalkulturelyasam.org/?fref=ts

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content