1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. ‘Sokakta olalım, birbirimize değelim,...

‘Sokakta olalım, birbirimize değelim, seslerimizi birleştirelim’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü #KadınlarBirlikteGüçlü kampanyamız çerçevesinde sorularımızı yanıtlayan Kadın Dayanışma Vakfı’nın ilham veren cevaplarıyla karşılıyoruz.

* Türkiye’de kadınlar için en büyük sorun/sorunların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Bizce tüm sorunların temeli kadınların özgür iradeleriyle istedikleri gibi yaşama haklarının ellerinden alınmak istenmesi. Elbette bunun altında da sorunların en büyüğü, toplumsal cinsiyet eşitsizliği yatıyor.

* Sizce çözüm ne?

Tek bir çözümü yok maalesef. Devlet politikalarından, medyaya bütünlüklü bir kadın bakış açısının yerleşmesi gerekiyor. Kadınlar yıllardır bunun mücadelesini veriyor. Bu mücadelede kadınlar kimsenin baskısına boyun eğmeden, istediği hayatı yaşayabilmek için kadın dayanışmasını büyüterek kendi çözümlerini yarattılar. Yaşasın kadın dayanışması!

* Etkilendiğiniz bir kurgu kadın karakter (edebiyat, sinema vb.) var mı? Varsa neden etkilendiğinizi yazar mısınız?

Sevgi Soysal’ın Tante Rosa’sını seviyoruz; çünkü “Tante Rosa tüm kadınca bilmeyişlerin tek adıdır”. Çünkü başkaldıran, kendini arayan, bedenini dinleyen, kadınlık rollerini kendince belirleyen Tante Rosa’da hepimizden bir parça var: “Anneannemizden başlayıp, bizde biten bir çizgi”.

* Kadınlar Günü’ne yönelik bir mesajınız var mı?

8 Mart’ta tüm kadınlarla birlikte sokakta olalım, birbirimize değelim ve seslerimizi birleştirelim!  Kadınlar Birlikte Güçlü!

 

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content