1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Adar...

Söz Devri | Adar Baran Değer ile Soğuk

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz Adar Baran Değer. 1993 doğumlu olan Adar, genç yaşına rağmen, pek çok projenin reji ekibinde çalışma fırsatı yakalamış. Yönetmen Ezel Akay’ın, Güneydoğuda Çocuk Olmak başlıklı Küçük Kara Balıklar belgesel filminde yardımcı yönetmenlik yapan Adar ilk ödülünü, 2016 yılında Ermenistan Türkiye Sinema Platformundan, Ararat çalışmasıyla almış. Mülteci çocuklar için sinema ve fotoğraf atölyeleri düzenleyen Adar’a Soğuk’u hayata geçirmek için ilham veren de, göçmen nüfusun yaşadığı zorlukları birebir gözlemleme fırsatı bulması olmuş.

dert anlatmanın bir yolu olarak sinema 

Merhaba, ben Adar Baran Değer. 93’te, bir “sınır” kentinde, Van’da doğdum. Evimizin bahçesinden dışarıya çıkabilecek yaşa geldiğimde, sınırlarımızla tanışmaya başladım. Dokundum, hissettim, anlamaya çalıştım.

Eğer takvim yapraklarını ben düzenleseydim, her gün yitirdiğimiz yüzlerce kadını unutmadan anmalıydım, günün isimlerinde havan toplarıyla katledilmiş çocukları hatırlatmalıydım. İşte böyle bir coğrafyada büyüyordum.

Sonra Hidayet’i tanıdım, ardında bıraktıklarını dinledim.

Her yıl bu şehre bahar gelmeye yakın, karlar eridiğinde cansız bedenleri gün yüzüne çıkan onlarca mültecinin hikayesine şahit oldum.

 

Anlatmalıydım.

Ve bir kısa film çekmeye karar verdim.

Tabi ki hemen çekemedim.

Zorlandım, umutsuzluğa kapıldım.

Vazgeçtim sanıyordum ki Sivil Düşün’le tanıştım.

Derdime ortak oldular, paylaştılar, sesimi duyurmama yardımcı oldular.

Sözü devretmeden önce;

Teşekkürler Sivil Düşün.

İyi ki varsın.

 

Adar Baran Değer’in Sivil Düşün desteğinin de katkılarıyla hayata geçirdiği kısa filmi Soğuk, 74. Cannes Film Festivali Corner Short bölümünde gösterime girdi; 58. Antalya Film Festivalinde kısa film kategorisinde yarıştı ve 23-30 Ekim arasında, 9. Boğaziçi Film Festivali’nde yarışan filmler arasında olacak.

Soğuk filmi için gelecek gösterim takvimi şöyle:

🎥  23 Ekim, Bern

🎥  24 Ekim, Van Barosu

🎥  27 Ekim, 9. Boğaziçi Film Festivali, İstanbul

🎥  3 Kasım, Hamburg

🎥 6 Kasım Orient Express Film Festivali, Zürih

Skip to content