1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Özlem Durmaz...

Söz Devri | Özlem Durmaz ile Anadolu dillerinde Küçük Prens

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Antoine de Saint-Exupéry’in 433 dile çevrilmiş romanı Küçük Prens’in, Lazca, Adigece ve Kürtçe (Kurmançi) dillerindeki baskılarını sesli kitap haline getiren çalışmasıyla Özlem Durmaz. Metin yazarı olan Özlem, yıllardır sivil toplumda ekoloji, kültür ve dil ile ilgili alanlarda, hem gönüllü hem de profesyonel olarak görevler üstlenmiş. Gazete ve web sitelerinde köşe yazıları kaleme alan Özlem, anadillerinden biri olarak tanımladığı Lazca dilinde röportaj ve çeviriler yapmış. Özlem aynı zamanda, Küçük Prens romanını Lazca dilinin Ardeşen diyalektiğine de çeviren isim. 

Merhaba, ben Özlem Durmaz. Kendimi iki anadili olan bir insan olarak görüyorum. Lazca da Türkçe de benim anadillerim. Ama Lazca olarak kendimi ifade ettiğimde, benimle aynı coğrafyada doğup  büyümüş insanların hatırı sayılır bir kısmı beni anlamayabiliyor.  

Yıllar içerisinde Lazca ile ilgili çalışmalar yaparken gözlemlediğim şeylerden biri, kaynak eksikliğiydi. Bu projeyi gerçekleştirmeye karar vermeden önce yürüttüğüm bir çalışmada,  bu gözlemimin ne kadar doğru bir tespit içerdiğini anlama şansı buldum.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda verilen Yaşayan Diller ve Lehçeler  ismiyle seçmeli dersler üzerine yapılan bir çalışmada vurgulanan, dersleri veren öğretmenlerin yaşadığı kaynak eksikliği ve bunu kendi çabalarıyla aşmaya çalışmaları, Sivil Düşün destekli projemi gerçekleştirmem için bana ilham oldu. Ne yapabilirim diye düşünürken danıştığım bir arkadaşım bana, Lazca çevirisini yaptığım Küçük Prens kitabından yola çıkabileceğimi hatırlattı. Ve böylece ilk etapta kendi dilim de olan Lazcayı da kapsayan bir çalışma yapmaya karar verdim.

Lazca, Kürtçe ve Adiğece dilleri ile yolculuğuna başlayan Anadolu Dillerinde Küçük Prens projesi böyle doğdu. Proje, Anadolu coğrafyasında hala konuşulmakta olan dillere çevrilen Küçük Prens kitaplarının alt yazılı ve sesli kitap haline getirilmesini kapsıyor.

Skip to content