Söz Devri | Arzella Bektaş ile unutulmaya yüz tutmuş zanaat

Sizin hayatınızda da böyle aşılmaz görünen ama sonra üzerine yürüdükçe açılan kapılar oldu mu?

Merhaba ben Arzella Bektaş, bu haftanın söz devrinde mikrofon bende!

Reklamcılık ve fotoğrafçılık okudum. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Sanatçısı (AFIAP) unvanına sahibim. En güncel işim, Diyarbakır’da unutulmaya yüz tutmuş bir zanaat olan kalaycılık mesleğini hafızaya almak oldu. Şehirde bu mesleği icra eden son iki ustanın hikayeleri üzerine bir arşiv çalışması yaptım. Çalışmayı bir yıldan fazladır kendi çabalarımla yürütüyorum. 64 ve 59 yaşlarındaki bu iki kardeş ustanın öykülerini olabildiğince muntazam şekilde günümüze taşıyabilmek adına elimden geldiğince ortak bir dil kurmaya çalıştım.

Başlangıçta bana çok soğuk davrandıklarını söylemem gerek. Sonra git gel arkadaş olduk ve çekimlere başladık.

Sivil Düşün’ün bana kattığı, araştırmacı ruhumu beslemek ve pes etmeden devam etmem için bana güç aktarmak oldu. Daha özverili ve planlı çalışmak için fırsatlar sundu. Bir yandan da imkansızı başardım diyorum çünkü Xale Seyitxan ve Xale Miheme kimseyle muhatap olmayan, kimselere fotoğraf vermeyen insanlardı. Diyarbakır’da fotoğraf ve medya camiasının bilinir isimleri bana bu huysuz amcaları nasıl ikna ettin de böyle bir çalışma ortaya çıktı diye sordular. Sizin hayatınızda da böyle aşılmaz görünen ama sonra üzerine yürüdükçe açılan kapılar oldu mu?

Arzella Sivil Düşün desteğiyle 9-11 Aralık 2023’te bir fotoğraf sergisi ve film gösterimi yaptı. İlham vererek ve alarak fotoğraflarını çekmeye devam ediyor.

Arzella’nın Instagram hesabındaki çalışmaları için tıklayın.

Skip to content