1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Aygün...

Söz Devri | Aygün ailesi ile Kidical Mass

Bu hafta sözü bizden devralan konuklarımız; kızları Güneş ile birlikte Engin ve Safiye. Gündem Çocuk Derneği ile başlayan çocuklara yönelik çalışmalarını kendi ilgi alanı olan bisiklet ve bisikletli ulaşım ile birleştiren Engin şimdi, eşi ve kızıyla birlikte şahane projeler üreten bir ekip olarak çalışıyor.

Merhaba; biz Engin, Safiye ve Güneş! Bu haftanın söz devrinde Kidical Mass adına, mikrofon bizde!

Hikayeleştirme konusunda çok iyi değiliz ama ailecek kendimize güvendiğimiz başka bir alan var: Aynı anda hem çocuklara hem yetişkinlere iyi gelen yaratıcı etkinlik fikirlerini sıkı takip etmekle kalmıyor bazen kendi kendimize bunları üretiyoruz da. Aslında her şey Güneş henüz bebekken başladı. Eşimle evden çalışıyorduk ve kızımızla ilgilenmenin bizi de eğlendirecek yollarını araştırmayı seviyorduk. Evdeki malzemelerle odanın ortasına kaydıraklı ama mütevazi bir oyun parkı kurduğumuz da oldu, üçümüzün emeğiyle resimli ansiklopediler ortaya çıkardığımız da.

Kidical Mass ise varlığından haberdar olduktan sonra kendimizi parçası yaptığımız bir oluşumdu: Aileler ve çocukları; ulaşım, spor, eğlence amaçlı bisiklet kullanımına özendirmek için dünyanın birçok şehrinde düzenlenen hem çocuk hem aile dostu bir bisiklet sürüş etkinliğiydi.

Bisiklet kullanmak yıllar boyunca eşim ve benim hayatımızın bir parçası olageldi. Kızımızı da bu dünyayla tanıştırdık çünkü bizim için pedal çevirmek bir hobinin ötesinde, yaşamı sürdürmeye dair bir bakış açısı, bir yaklaşım da barındırıyor içinde. Artık herkesin malumu olduğu üzere, şehirlerimiz ve elbette dünyamızı daha yaşanır kılmanın giderek daha çok tercih edilen yollarından biri de bisiklet kullanmak. Çünkü bir kere kendisi, gaz salımı sıfır olan yani hava kirliliği ve küresel ısınmayı tetiklemeyen, iklim dostu bir araç. Sonra, geri dönüştürülmesi diğer taşıtlar kadar zor da değil; yani doğaya maliyeti az. Bisiklet kullananların daha az stresli ve sağlıklı kaldıklarını zaten söylemeye gerek bile yok. Tüm bu gerçekleri neredeyse hepimiz biliyoruz ancak bisiklete dair küçük yaşlarda bir farkındalık edinmeyince, birer yetişkin olduğumuzda onu yaşamlarımızda var etmenin hiç de kolay olmadığını fark ediyoruz.

Kidical Mass’in tam da bu ihtiyaca karşılık gelecek şekilde tasarlanmış bir etkinlik modeli olduğunu keşfedince, diğer ülkelerde yapılan sürüş organizasyonlarını incelemeye başladık. Onlarla iletişime geçtik ve fikir paylaşımları yaptık. Türkiye’de ilk olarak 18 Eylül 2021 tarihinde Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz Kidical Mass etkinliğini, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünün ortak organizasyonu ve Sivil Düşün desteğiyle 17 Eylül 2022 Cumartesi günü üçüncü kez hayata geçirdik.

Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan bisiklet, ülkemizde ne yazık ki gerekli ilgiyi görmüyor; oysa hem ulaşıma destek olmak hem sportif faaliyet olarak kullanımının yaygınlaşması çok elzem. Bizler bu yaygınlaşma yolunun çocuklardan ve ailelerden geçtiğine inanıyoruz. Kidical Mass etkinliği aracılığıyla, bisikletin kullanılabilir bir araç olduğunu herkese göstermeye çalışıyor ve insanların hayatlarında önemli bir yere sahip olmasına çabalıyoruz.

Sürüş sonrasında yüzlerde beliren heyecan ve gülümsemeler yapmak istediğimiz şeye bir adım daha yaklaştığımızı ve bisikletin insanların ruhuna dokunduğunu kanıtlıyor.

Çocuklarımıza daha yaşanılır bir dünya bırakabilme ülkümüz baki evet ama Kidical Mass Ankara ile tüm şehrin alışkanlıkları değiştiremeyeceğimizi de biliyoruz. Bizim ailenin yapabildiği bu; farklı yaşam hikayelerine güzellikler katmak için küçük ama hevesli adımlarını sürdürmek. Her aile böyle bir heves duysa zaten o tüm dünyayı değiştirecek büyük düşler, hiçbirimizin gözüne o kadar da büyük görünmeyecek. Sırası gelmişken, Kidical Mass’in başka şehirlere yayılması için elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtip isteklilere çiçek atmış olalım. Ve kornalarımıza basıp size el sallayalım. (Güneşi’in de selamı var)

Skip to content