1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Zeynep...

Söz Devri | Zeynep Acar ile Benim Koccaman Ailem

Bu haftanın söz devrinde konuğumuz Zeynep Acar. Zeynep’in değişim yaratmaya en çok hevesli olduğu alan, birey ve toplum sağlığı. Bu yüzden hem iş yaşamını hem de gönüllü çalışmalarını bilinçli bir tercihle bu alanın içine yerleştirmiş Zeynep. Şu anda, sağlık hizmetleri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde hem Yaşlı Bakım Programının başkanlığını yürütüyor hem de gençlerin oluşturduğu Yaşlı Sağlığı Topluluğuna kılavuzluk ediyor. Kendisi yalnız üniversitede değil, yaşadığı şehirde de farkındalık için çaba gösteren bir isim. Zeynep ve ekibi, Sivil Düşün’den aldıkları destekle, ilginç bir video çalışması üretti. Benim Koccaman Ailem isimli stop-motion video serisinde, çalışmaya özel olarak üretilen oyuncak bebekler, yaşlı bireylerin haklarına dikkat çekmek için yazılan senaryo dahilinde oyunculuk yapıyor.

Merhaba, ben Zeynep Acar. Akademisyenim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yaşlı Bakımı Programında görev yapıyorum. Uzmanlık alanım yaşlı sağlığı ve öncelikli olarak bu alanda çalışmalar yürütüyorum. İleri yaşlardaki bireylerin haklarını gözeten, onların, farklı kuşaklar tarafından itibar görerek yaş almasına katkı sağlamayı hedefleyen çalışmamla Sivil Düşün’e başvurdum. Benim Koccaman Ailem, böylece hayat buldu.

Yaşlı bireylerin gereksinimlerinin farkında olan, onlara değer veren, aktif ve sağlıklı yaş almalarına olanak tanıyan bir aile ve toplum; yaşlıların yaşam kalitelerinin artmasında temel teşkil ediyor. Bu nedenle çalışmamızı hayata geçirirken, çocukları ve oyunlarını merkeze oturtmak istedik. Geleceğin karar vericileri olacak çocuklarımızın yaşlılara duyarlı olmalarına, onları anlamalarına, onlara ve haklarına saygı duymalarına aracı olabilirsek, yaşlıların beklediği itibarı görerek yaş almalarına da katkı sunabileceğimizi umarak yola çıktık. Dolayısıyla, Benim Koccaman Ailem’in faydalanıcıları sadece bugünün yaşlıları değil; aynı zamanda geleceğin yaşlı adayları olan bugünün gençleri ve çocukları.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Kızımı bebekleriyle oynarken izlediğim bir gün bir şey fark ettim: Bebeklere pek çok rol veriyordu ama bunlar arasında nine ya da dede yoktu. Sonra, sosyal medyada çocuklara yönelik hazırlanan dijital içeriklerde de böyle bir eksiklik olduğunu gördüm. Bunun en büyük nedeni, yaşlı bebeklerin olmamasıydı. Bitmeyen sevgileriyle bize en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda en büyük desteği veren büyüklerimiz, oyunlarda da bu rolü alabilmeliydi. Konuyu araştırırken birçok oyuncak firması ile görüştüm. Bu konuya bir şekilde dikkat çekilmeliydi. Bunu düşünürken AB Sivil Düşün Programının çağrısı ile karşılaştım. Aynı üniversitede görev yaptığım Sayın Prof. Dr. Müesser Özcan hayalime ortak oldu ve birlikte projeyi şekillendirdik.

Başvurumuzun kabul edilmesiyle birlikte, değerli uzmanlarımızla çalışmaya başladık. Hazırlayacağımız videolar için belirlenen temalara uygun hikaye ve senaryolar böylece yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Hayalini kurduğumuz 11 oyuncak bebek, görsel sanatlar alanında üretim yapan bir sanatçının ellerinde gerçeğe dönüşürken; yaşayan bir değer, bir ahşap oyuncak ustası bebeklerimiz için muhteşem yaşam alanları hazırlıyordu. Bu sırada videoların çekiminde kullanılacak çeşitli kıyafetler, polimer kilden yiyecekler ve eşyaların yapımına giriştik; bu süreçte iki kızım ve arkadaşlarımın da büyük katkıları oldu. Profesyonel olarak müzisyenlik yapan bir gönüllümüz, jeneriğimizi üretti ve senaryolara uygun birbirinden güzel müzikler besteledi.

Oyuncakların bize ulaşmasıyla, yorucu ama bir o kadar keyifli bir çekim süreci başladı. Çekimler esnasında uzmanımız Ayşen Tuncer, Yaşlı Sağlığı Öğrenci Topluluğu öğrencilerimiz ve iş arkadaşlarımın da değerli katkılarını aldık. Çalışmayı hayata geçirirken konuyu duyan herkesin destek için gönüllü olması bizleri çok mutlu etti. Öyle ki seslendirme yapacak gönüllülerin belirlenmesi için ön kayıtların alınacağı gün, haberdar olan herkesin en az bir yakınıyla gelmesi unutulmayacak anılarımız arasında yerini aldı.

Çalışmamızı duyduğu andan itibaren desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, karakterlerden birini seslendirerek bizi çok mutlu etti. Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Sayın Selma Sonat da gönüllü olarak sesiyle bir karaktere hayat vermesinin yanı sıra, uzmanımız Senem Akmancı ile birlikte seslendirmenlerin dublaj koçluğunu üstlenerek çok büyük katkı sundu. Diğer seslendirme yapan gönüllülerimiz, sesleriyle çocuk karakterlere hayat veren çocuklarımız da çalışmamıza değer kattılar.

Hazırlık aşamasından dekoruna; çekiminden montajına her aşamasında içinde bulunma fırsatı bulduğum sekiz video, okul öncesi dönemindeki (3-6 yaş aralığındaki) çocukların ilgi duydukları stop-motion animasyon tarzında hazırlandı; Benim Koccaman Ailem isimli youtube kanalında yayınlandı. Hayalimizi gerçeğe dönüştüren Sivil Düşün’e ve emeği geçen herkese katkılarından dolayı bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çalışmayı sosyal medyada takip etmek için tıklayın.

Tanıtım filmi için tıklayın.

Skip to content