Söz Devri | Burak Safa Çalış ile Diyalog Projesi

Merhaba, ben Burak Safa Çalış. Dünya Mülteciler Günü biterken Diyalog Projesi olarak söz devrinde mikrofon bende.

Projenin konsept yazarı ve yönetmeniyim. Sahne sanatları lisans eğitimimi tamamladıktan sonra İstanbul’daki bağımsız çağdaş tiyatro gruplarının yapımlarında oyuncu, yazar ve yönetmen olarak yer aldım. Sinema yüksek lisans eğitimimin ardından, sanatsal araştırmalarım için Berlin’e taşındım. Göç, sanat ve kent kavramlarını gerçek hayat hikayeleriyle işleyip belgesel ve çağdaş tiyatro estetiğinde üretimler gerçekleştirdim. 2018’de Berlin Gesundbrunnen’de yaşayan göçmen gençlerle tiyatro pedagojisi eğitmeni olarak çalışıp kendi hikayelerini ve şehre dair gözlemlerini kaleme aldıkları belgesel tiyatro projesini Komşuluk Bir Sanattır (AUCH) festivali kapsamında seyirci ile buluşturduk. 

Projemiz kozmopolit kentlerde yaşayan ve yaratıcı endüstrinin parçası olmaya gayret eden göçmen profesyonel sanatçıları bir araya getiriyor. İstanbul ayağında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Azerbaycan, İran ve Ukrayna’dan kentimize gelen sanatçıların otobiyografik öykülerinin sergilendiği bir belgesel tiyatro performansımız oldu. Projemizin gösterimleri Sivil Düşün desteği sayesinde yüksek teknolojili çekim ve yayın ekipmanları ile eşzamanlı ve online olarak canlı yayınlandı, Berlin ve Rotterdam’da gösterime girdi. 


Bu projede kim nasıl konuşuyor derseniz; İstanbul’da yaşayan ve kentimizde sanatsal faaliyetler icra eden başka coğrafyalardan sanatçılar, bizzat kendileri tarafından yazılmış otobiyografik hayat hikayelerini DİREKT olarak seyirciye aktarıyor. Bizler de çarpıcı hikayeler ve ifadelere tanıklık ediyoruz. Birbirinden özel hikayelerin iç içe geçerek bir diyalog buketi halinde sunulması fikrinin ilhamı benim de Berlin’de göçmen bir sanatçı olarak yaşadığım günlerden alıyor kaynağını. İçeriği yürekten gelen bir dürtü, mücadele ve yaratıcılık ile harmanladım.

Diyalog Projesi topluluğu, İstanbul ve Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan başka coğrafyalardan sanatçıların dahil olduğu bir tür kültürel politik performans sanatçı hareketi olarak ağını genişletmeyi sürdürüyor. Kozmopolit kentlerdeki göçmen sanatçıların dahil olduğu topluluk fikrini yaymak bizi çok heyecanlandırıyor ve bunun için başlayan projemizin durakları arasında İstanbul, Berlin, Amsterdam, Brüksel ve Viyana var. 

Diyalog Projesi Topluluğu’nun dahil olup iş birliği yaptığı uluslararası projeler,
The Jungle, Good Chance Theatre & GalataPerform,Oyun Okuması (2023) 
Dream Out of the Box, yazan Laura Sperl, Werkstatt Kadıköy & Dialogue Project, Performans (2024) 
Dialogue Project WILLER, Yuhanna & Levi Viller, Belgesel Film (2024)

Diyalog Projesi, Türkiye’de belli bir zaman geçirip, ilham aldığı kent yaşantısına dair izleri anılaştırmış ve üretimlerini çeşitli sanat biçimleri ile icra eden sanatçılar için farklı belgesel formatlarını uygulamaya devam ediyor. 

Topluluğumuzun büyümesi ve göçmen sanatçılara ulaşmak konusunda görünürlüğümüzü arttırmak için bize destek olup instagram hesabımızı takip edebilir, profilimizi ilgili kişilere iletebilirsiniz.

Skip to content