1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Coşkun Gök...

Söz Devri | Coşkun Gök ile Engelli Hakları Rehberi

Bu haftanın söz devrinde konuğumuz Engelliler ve Gençlik Derneği (ENGENÇDER) başkanı Coşkun Gök. Coşkun, engellilerin pek çok farklı hak alanında eşit varoluşu için uzun yıllardır hem gönülü hem de profesyonel çaba yürütüyor. Sivil alanda eğitimler de veren Coşkun, mekan ve şehirlerin engellilerle beraber herkes için erişilebilir olması konusuna özel ilgi besliyor. Coşkun, ENGENÇDER ile birlikte, engellilerin hak ihlallerine ve ayrımcı uygulamalara maruz kalmalarını önlemeye katkı sunmak için 100 Soru 100 Cevap: Engellilerin Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Hakları Rehberini üretti. Biz de Engelliler Haftasını vesile edip sözü kendisine devrettik.

Merhaba, ben Coşkun Gök. Yaklaşık 12 yıldır engelli hakları alanında çalışıyorum. Engellilerin yaşadıkları hak ihlalleriyle ilk karşılaşmam, kamu görevlisi olarak çalıştığım Türkiye İş Kurumunda gerçekleşti. Burada görevim gereği altı-yedi yıl boyunca, engellilerle ilişkili yapılan yaklaşık 300 çalışmanın içinde bulunma fırsatı edindim. 2017’de KHK ile kamu görevimden ihraç edildikten sonra ise bütün zamanımı alanda yapılan çalışmalara ayırdım.

Şu sıralar, Türkiye’den Engelliler Konfederasyonu ve Tüketici Hakları Derneği ile Bulgaristan’dan iki farklı ortağın iş birliğinde gerçekleştirilen Engellilerin Tüketici Hakları projesinde koordinatör olarak çalışıyorum. Bu proje, Türkiye ve AB ülkelerinde ilk kez hayat buluyor.

Geçmiş dönemde daha çok engellilerin istihdamı ve ekonomik haklarla ilgili konularda emek verdim. Son zamanlarda ise ağırlıklı olarak, erişilebilirlik ve engellilikle kesişen diğer ilgili alanlar örneğin, kadın, çevre, LGBTİ+, tüketici hakları vb. nin öğrenilmesi yolunda katkı sunmaya gayret gösteriyorum.

Tüm bu çalışmaların içinden geçerken önemli bir nokta dikkatimi çekti:

Engelliler yasal olarak kendilerine tanınmış haklar konusunda yeterli düzeyde bilgi ve farkındalık sahibi değillerdi. Bunun da birkaç sebebi vardı. Her şeyden önce, yasal mevzuat çok karışıktı ve teknik dili anlamak herkes için kolay bir uğraş olamıyordu. Bir başka önemli neden, engelli bireylerin eğitime devam oranlarındaki düşüklüktü.

Bu sorunu ortadan kaldırmaya nasıl katkı sunabiliriz diye düşünürken, kendimizi, kolayca okunabilecek, gündelik yaşamda uygulanabilen pratik bilgiler sağlayacak bir rehber hazırlamak için kolları sıvarken bulduk.

Engellilerin Yasal Hakları Rehberi; bu arka planla hazırlandı ve Sivil Düşün desteğiyle baskısı yapılarak yaygın bir şekilde dağıtıldı.

Eğitim, sağlık, ekonomi, vergi, istihdam ve sosyal güvenlik konularında engelliler için kolay anlaşılır ve faydalı bilgilerden oluşan rehberimizi kendi olanaklarımızla ilgililere ulaştırırken, bizi çok mutlu eden geri dönüşler aldık. Örneğin farklı illerden eğitimciler, içeriği üniversitede okuttukları derslerde kaynak materyal olarak kullanmak istediklerini ilettiler. Yanı sıra pek çok sivil toplum örgütü, bize ulaşarak rehberden edinmek istedi.

Rehberi hazırlama yolculuğumuz, başka bir gerçekle tanışmamıza da vesile oldu. Bu da, sosyal güvenlik mevzuatının çok karışık, dil olarak anlaşılır olmaktan uzak ve teknik bilgi isteyen bir yönünün olmasıydı. Engellilerin sosyal güvenlik ve emeklilik haklarına dair daha detaylı ve anlaşılır bilgiler sağlamaya yönelik bir çalışma yapma planımız da böyle ortaya çıktı.

Sivil Düşün burada da imdadımıza yetişti ve amacımızın gerçekleşmesine katkı sağladı. Engellilerin Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Hakları Rehberi işte bu şekilde hayat buldu.

Malum her engellinin ihtiyaçları birbirinden farklı ve ele aldığımız konular hem ağır hem yoğun bilgi içeriyor. İkinci rehberi hazırlarken içeriği daha da hafifleştirmek istedik ve farklı bir yöntem uygulayarak soru-cevap formatını denedik. Günün sonunda rehberimiz, Türkiye’de engellilerin sosyal güvenlik haklarına dair hazırlanmış en derli toplu çalışma olarak literatürdeki yerini aldı. Rehberimizi, ülkenin farklı illerindeki sivil toplum örgütleri, uzmanlar ve akademisyenlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Sizler de, engencder@gmail.com adresi ile iletişim kurarak rehberin basılı halini talep edebilirsiniz.

Skip to content