1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Daktilo1984...

Söz Devri | Daktilo1984 ile Mutfakta Ne Var

Merhaba, biz Daktilo1984, Kadına Şiddetle Mücadele Gününde, Mutfakta Ne Var podcast serisiyle söz bizde!

Mutfakta Ne Var ismi kadınların ve LGBTİQ+’ların mutfaklarında yemek değil kendi gündemlerini pişirme düşüncesiyle ortaya çıktı. Üç sene ve yaklaşık 80’e yakın bölümle de pişirmeye devam ediyor. Peki, bu mutfağın kapıları nasıl açıldı?

Gazeteci Meltem Suat’ın podcast formatı ile tanışması bize çok uzak bir geçmiş gibi gelen salgın öncesi döneme dayanıyor; kendisi podcast dünyasına ilk adımını ise iki sene önce kendine doğum günü hediyesi olarak verdiği Podfresh’in Kıraathane İstanbul’da düzenlediği eğitimde attı. O zamana kadar sadece dinleyicisi olduğu bu dünyanın detayını öğrendikçe yakınları tarafından dünyaya sadece çene olarak geldiği düşünülen kendisi gibi biri için podcast formatının biçilmiş kaftan olduğunu gördü. 2021 Mayıs ayında Daktilo1984’ün yayın yönetmeni Enes Özkan’la çalışırken uzun zamandır aklında olan bu podcast fikrinden ona bahsetmeye karar verdi.

Daktilo1984 akademisyenleri, uzmanları ve kamu entelektüellerini bir araya getirerek; özgür birey, medeni toplum, modern devlet ilkelerini temel alarak araştırmalar yapan, digitally-first ilkesine uygun içerikler üreten ve eğitimler veren, kâr amacı gütmeyen bir kurum. Akademik ve derinlikli bilgiyi kolay tüketilebilir şekilde sunarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayan, bu şekilde Türkiye’de rasyonel tartışma alanının temelini atmayı hedefleyen ve bunu yaparken genç, kadın ve LGBTİQ+ uzmanların medyada görünürlüğünü artırmak için kaynaklarını seferber eden bu kurumun kurucularından biri Enes Özkan. Enes de Mutfakta Ne Var’ı Daktilo1984’ün yayın politikası ve misyonu ile uyumlu bulunca mutfak açıldı.

Mutfakta Ne Var’ı diğer feminist podcastlerden ayıran en önemli fark kesinlikle tek bir bakış açısına ve tek bir kurama takılı kalmaması. Meltem son bir sene içerisinde Hizbullah’tan, Afganistan’da ve İran’daki kadınların sorunlarına; ekonomik krizin kadınların hayatı üzerindeki etkilerinden cumhurbaşkanlığı seçimine kadar onlarca farklı konuyu pişirdi. İlahiyat Profesörü İhsan Eliaçık’tan Türkiye’nin ilk trans vekil adayı Esmeray Zeynep Özadikti’ye; Anneler Gününde deprem bölgesindeki kadınların sorunlarını anlatan AliKev kurucu Başkanı Emel Korkmaz’a, Babalar Gününde çocuğu şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’a kadar farklı yelpazede onlarca konuk bu mutfakta yer aldı. Ekipçe bu program aracılığıyla toplumsal cinsiyet tartışmalarını ve çocukların sorunlarını en kapsamlı şekilde anlatmaya çalıştık.

Peki Mutfakta Ne Var kendi tabiriyle yayına kadar nasıl pişiyor? Meltem öncelikle her bölüm için malzemeleri yani konu ve konukları hazırlıyor. Bu süreç en zor aşamalardan biri çünkü konuklu podcast yapmak bir yerde konuğa bağlı durumdasınız demek. O yüzden titiz bir çalışma sonucu gündemi de yakalayacak şekilde konu ve konuk ayarlandıktan sonra Meltem malzemeler hakkında detaylı bir çalışma yapıyor, konuyla ilgili makale ve kaynakları tarıyor ve programda kullanabileceği kıvama getiriyor. Bu aşamadan sonra mutfağa girerek konuyu ve konuğu mutfağında kısık ateşte 30 dakika pişiriyor. Konuyu soslayıp baharatlarla yani araştırma sonuçlarıyla güzelce marine edip terbiyeliyor. Bu kısımdan sonra mutfakta Daktilo1984 ekibinin maharetli teknik ekibi devreye giriyor ve yemeği sunuma yani yayına hazır hale getiriyor; dumanı üstünde tüten leziz bir podcast ortaya çıkmış oluyor. Meltem ise yayınlanan bölüm daha soğumadan tekrar mutfağa girerek yeni bölümün malzemelerini hazırlamaya başlıyor. Bu hummalı çalışma böyle sürüp giderken geçtiğimiz altı ay içinde yayınlanan 12 bölümde Sivil Düşün ekibi Meltem’i ve Daktilo1984 ekibini mutfakta yalnız bırakmadı.

Aşağıdaki linklere tıklayarak programın tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Spotify

Apple

Skip to content