1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | EKODOSD...

Söz Devri | EKODOSD ile Latmos Dağları belgeseli

Merhaba, biz EKODOSD ekibiyiz. Bundan 19 yıl önce Kuşadası’nda başlayan hikayemizi paylaşmak için bu kez mikrofon bizde!

 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)’yi 2004 yılında Kuşadası’nda dokuz arkadaşımızla birlikte kurduk. Yerel bir sivil toplum örgütüyüz ve 450 üyemiz var. Aydın bölgesinde doğal hayat, çevre ve kültürün korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

Odağımız genellikle; sulak alanlar, bitki botanik, yaban hayatı, deniz koruma ve kültürel konular üzerine. Kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplumla ortak işlerimiz oluyor. Tüm çalışmalarımızda bilimsellik bizim için vazgeçilmez, bize mutlaka danışman hocalarımız eşlik ediyor.
Bölgemizin endemik bitki türlerinin korunmasına dair hepimizin üzerinde ortaklaştığı hassasiyetlerimiz var. Özellikle, anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlarla ilgili araştırmalar yapıyoruz. Kurumlarla iş birliği içinde hem türlerin hem de habitatlarının korunması için projeler geliştiriyoruz. Örneğin; endemik bir tür olan Tülüşah bitkisinin ve yetiştiği alanların korunması için yaptığımız girişimler ve iş birlikleriyle bu alanların korunmasına katkı sunduk. Bin yaşın üstündeki bir zeytin ağacının yanı başına yapılan bir villanın bizim girişimlerimiz sayesinde yıkılması sağlandı.

Ve bize çok iyi gelen gelişmelerden bir başkası: Latmos Dağlarının eteklerinde bulunan Azap Gölü’nün sulak alan tescilinin yapılması için 2004 yılından bu yana yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. Azap Gölü Ulusal Sulak Alan statüsünü aldı.

Kuşadası’nda karada ve denizde biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan belirli bir alandaki tahribatların durdurulmasını sağlayarak, alanın korunma altına alınmasına aracı olduk.

Ege Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü iş birliğiyle leylekler ve Tepeli pelikanlarının halkalama çalışmalarına devam ediyoruz. Aydın bölgesinin 104 köyünde leylekleri izleyip sayımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu, hala en çok keyif aldığımız işlerden biri olmayı sürdürüyor. Bize hayvanlarla temas kurma olanağı veren çalışmalar hepimizde yeni farkındalıklar başlatıyor. Deniz kaplumbağaları için ortaya koyduğumuz çabalar bunlardan biri.

2011’den bu yana Aydın kumsallarına yuva yaparak yumurtalarını bırakan caretta carettaların düzenli biçimde yuva alanlarının korunması için kayıt tutuyoruz ve bir gözümüz hep onların üzerinde.

Sonra, yaralı kaplumbağalar var…Bunları bulundukları yerden alarak Dalyan’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’e ulaştırıyoruz. Ölü deniz kaplumbağalarından doku ve keratin örnekleri toplayarak Adnan Menderes Üniversitesine gönderiyoruz; böylece DNA çalışmalarına katkı sunabilmeyi umuyoruz.

Latmos (Beşparmak) Dağlarıyla ise yine gönülden kurduğumuz bir bağ var, 2004’ten beri bir gücümüz yettiğince araştırma, tanıtım ve koruma çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz.

Örneğin Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluyla iş birliği içindeyiz; Kuşadası ve Latmos’taki kültür varlıklarının tescil edilmesi için katkı olabilir miyiz çabalıyoruz. Latmos Dağlarının milli park kapsamına alınması kritik bir konu, bunun için de Milli Parklarla iş birliği içindeyiz. Bilim insanlarıyla da temastayız, Kuşadası köylerinde ve Latmos’ta ekoturizmin potansiyelinin geliştirilmesine yönelik nasıl projeler yapabileceğimizi tartışıyoruz. Sivil Düşün ile de yollarımız Latmos sayesinde gelişti. Dağların ekolojik ve kültürel önemini göstermek için bölgede madenlere karşı yürütülen çabaları görünür kıldığımız bir belgesel hazırladık.

Latmos Dağlarının dünya mirası olarak korunması ve gelecek nesillere taşınması için elimizden ne geliyorsa sürdüreceğiz.

Belgeseli izleyin.

 

Skip to content