1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Ekolojik...

Söz Devri | Ekolojik Denge Derneği ile Yaşasın Gediz

Dünya Gününde sözü bizden devralan konuğumuz, İzmir Ekolojik Denge Derneği adına Tolga Çalışkanelli. Temiz su, temiz hava, temiz toprak için mücadele eden ekipteki herkes minimailist yaşam ve ekolojik diyetin sağlanması konusunda epey hassas. Onlara göre bunları gerçekleştirmek, doğal dengeyi sağlamanın olmazsa olmazları. Bu inançla, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili farkındalık yaratmayı dert ediniyor, doğal hayatı günübirlik değil kalıcı şekilde korumanın yollarıyla ilgili başkalarına da ilham oluyorlar. Gelin topluluğun Gediz Nehrine nefes olan hikayelerini onları Tolga’nın ağzından dinleyelim:

Merhaba; ben Tolga Çalışkanelli. Ekolojik Denge Derneğinin başındaki isim benim ancak bizi adımız gibi dengede tutanın tam anlamıyla bir takım çalışması olduğunu belirtmem gerek. Topluluğumuzun temellerini, çevre konusunda hassasiyetleri olan bir grup arkadaşımla bir araya gelerek attık. O zaman tarihler 2019’u gösteriyordu. Genç bir oluşumuz ama bu dört yıla pek çok şey sığdırdık. Doğaya Güç Kat Ağının hem kurucularından hem de yürütme kurulu üyelerinden olduk örneğin. Dinamiğiz; gündemimiz, masamız, kafamız hep dolu. Birbirimize güç aktarmayı, sorumluluğu paylaşmayı önemli buluyoruz bu yüzden aynı anda birkaç proje yürütmek bizi hiç yormuyor. Mesela şu an tabağımızda Erasmus+ Eko bahçecilik çalışmasının yanı sıra Yaşasın Gediz projesi var.

Gediz Nehri bizim hayat kaynağımız. Çevre felaketleri konusundaki duyarlılığımız da nehir havzasının hızla yok olduğuna dair emareleri fark etmemizle doruk noktasına ulaştı aslında. Gediz bize bir şeyler söyledi, biz dinledik. Duyduklarımız öyle güçlüydü ki elimizi taşın altına koyma gereği hissettik. Peki ama neyi nasıl yapacaktık; nereden başlayacaktık? Bir yol haritası oluşturabilmek için öncelikle bu soruları yanıtlamamız şarttı.

Kafamızı çevirip de Gediz’e bakınca yanıtları yine onda gördük: Neden, suyun denize döküldüğü yerden suyun kaynağına giden bir yolculuğa çıkmıyorduk ki… Öyle de yaptık.

Kütahya Murat Dağı’ndan İzmir Kuş Cenneti’ne kadar bütün bölgeyi karış karış gezdik, yöre halkıyla yakın ilişkiler kurduk, onların toprak ve su kaynaklarıyla ilgili birebir deneyimledikleri sorunları dinleyip kendimize notlar aldık. Çözüm önerileri için araştırmalar yaptık ve sonunda Yaşasın Gediz; Temiz Su Temiz Gıda çalışmasına hayat verdik.

Bu süreçte Katip Çelebi Üniversitesi bize bilimsel, Çiğli Belediyesi lojistik, Vodafone ise teknolojik destek aktardı. Nehrin denize kavuştuğu iki ayrı noktaya birer dijital su analiz istasyonu kurduk. Şu an bölgedeki su kalitesini canlı olarak izleme şansına sahibiz. Yanı sıra istasyonların bulunduğu bölgeden periyodik olarak numune alıp laboratuvar analizleri yürütüyoruz. Tüm bu çalışmaları devletin ilgili kurumlarına çözüm önerilerimizle birlikte sunmak üzere rapor haline getirmekle de meşgul oluyoruz elbette. Ki işin en önemli kısımlarından biri de bu.

Daha temiz bir Gediz için atılan her bir adım çok kıymetli şüphesiz ancak daha fazla kişi bizimle benzer talepleri paylaşmadıkça bütün bu çabanın karşılığını kalıcı biçimde alamayacağımızı da biliyoruz. İşte bu yüzden projemizi daha geniş kitlelere duyurup sahiplenilmesini sağlamak da en az projenin kendisi kadar önemli bizim için. Sivil Düşün’e de bu bakış açısıyla başvurduk. Programdan aldığımız destekle, sosyal medyada yayınlamak üzere dijital içerikler, sürdürebilir tarıma dair bir rehber kitapçık ve Unutulan Nehir Gediz isimli kısa belgeseli hayata geçirme şansı bulduk. Yine Sivil Düşün destekleri kapsamında yaptığımız reklam tanıtım harcamalarıyla #yaşasıngediz etiketinin sloganı olduğu kampanyamızdan daha fazla insan haberdar oldu, böylece dikkatler Gediz Nehrine yöneldi, çalışmalarımızı duyanlar; acaba biz hangi imkanları harekete geçirerek Nehrin geleceği için neler yapabiliriz diye düşünmeye başladı.

Unutulan Nehir Gediz kısa metrajlı olmasına rağmen o kadar çok beğenildi ki devam niteliğinde yeni bölümlerinin hazırlanmasına karar verdik. Sivil Düşün desteğinin içinde ayni katkının yan sıra uzman desteği de bulunuyor. Biz de kampanyamız için bir sosyal medya uzmanı ile çalıştık. Bu da dijital içeriklerimizin kalitesi ve takipçi ayısını kayda değer biçimde artırdı.

Dünyaya ettiklerimizi, yine onun rehberliğinde iyileştirebilmeye çok inanıyoruz. Gediz Nehrinin istikbali için onun fısıldadıklarını dinleyerek, onun yolculuğundan ilham alarak yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Dünya Gününde sizlere de umutlu selamlar gönderiyoruz.

Ekolojik Denge Derneğinin çalışmalarını takip edin.

Unutulan Nehir Gediz Belgeselini izleyin.

Kampanya tanıtım videosunu izleyin.

Sürdürülebilir Tarım kitapçığımızı inceleyin.

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content