1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Ercan Erdal...

Söz Devri | Ercan Erdal ile Gazete Kolektif

Bu haftanın söz devrini perşembeden pazartesiye kaydırdık çünkü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe özel bir konuk ağırlıyoruz: Gazeteci Ercan Erdal.

1980 İstanbul doğumlu olan Ercan, yaklaşık 20 yıldır medya sektöründe pek çok alanda görevler yürütmüş. Birçok ulusal gazete ve dergide çalışan, dijital yayınlar ve grafik tasarım üzerine eğitimler veren Ercan, yeni medya alanında da danışmanlık hizmetleri yürütüyor. Ercan ve arkadaşları, kurdukları bağımsız yayıncılık platformu Gazete Kolektif’in tanıtımı ve güçlenmesine katkı için Sivil Düşün’den destek aldı.

Merhaba ben Ercan Erdal. Medya sektöründe uzun yıllar çalışmış bir gazeteciyim. Size bugün Gazete Kolektif adına sesleniyorum. Gazete Kolektif, özgürce çalışamama koşulları, baskılar ve kabul edilemeyecek düşük ücretler karşısında meslektaşlarımla birlikte, kendi kolektif bilincimizi oluşturmak adına kurduğumuz yeni nesil bir platform.

 

Biz objektif gazeteciliğin gerekliliklerini yerine getiren, yaşam hakkını odağına alan bir yapı düşledik, böyle yola çıktık.  Hedefimizde, tüm canlıların yaşam hakkını savunan; din, dil, ırk ve cinsiyetçi söylemleri dışarıda bırakan duyarlı ve patronsuz bir yayıncılık yapmak vardı.

Ekip olarak, bizimle ortak hassasiyetleri paylaşan, tecrübesizliği sebebiyle birçok medya kuruluşunda çalışma imkanı bulamayan genç kadın arkadaşlarımıza kapılarımızı açtık. Ve hep birlikte, içinde herkesin fikrini özgürce söyleyebileceği, kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, sadece gazetecilik yapmak amacıyla var olan bir platform yarattık.

Bu süreçte sitemizi tanıtmak, okuyucularımıza ulaşmak, sosyal medya hesaplarımızı güçlendirmek adına çalışmalar yapsak da kısıtlı bütçelerle belli bir noktaya kadar ilerleyebiliyorduk.

Sıkıntılarımızı aşmaya çalışırken Sivil Düşün sesimizi duydu ve iletişime geçtik. Bizler destek talebinde bulunarak hedeflerimizden ve ihtiyaçlarımızdan bahsettik. Sivil Düşün, neler yapmak istediğimizi dinledi ve gerekli güçlendirme çalışmaları konusunda destek oldu.

Bu süreç bizim için önemli bir sıçrama sağladı.

Güçlendirdiğimiz sosyal medya hesaplarımız sayesinde daha çok okuyucuya ulaşmak, gelirlerimizi de ciddi oranda artırmamızı sağladı.

Geldiğimiz noktada, içinden geçtiğimiz zor koşullarda patron baskısından uzak, kendini her gün daha da geliştiren, yenilikçi ve yeni medyanın tüm kanallarını daha iyi kullanan, özgürce çalışan bir medya haline geldik.

Artık amacımız daha çok genç gazeteciyle çalışabilecek bir platform olmak ve bu yönde kendimizi her geçen gün daha da ilerletmek.

Bize bu sıkıntılı dönemde destek olduğun için teşekkürler Sivil Düşün.

Gazete Kolektif’i sosyal medyada takip etmek için tıklayın:

Facebook

Twitter

Youtube

Skip to content