1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Fethiye...

Söz Devri | Fethiye Alzheimer Derneği ile Beni Unutma

Bu haftanın söz devrinde konuğumuz, çok genç bir topluluk olan Fethiye Alzheimer Derneği. Onları bir araya getiren nedenler epey net: Tedavisi henüz mümkün olmayan alzheimer teşhisli kişilerin, hastalığın evrelerini daha kaliteli yaşamalarına yardımcı olmak istiyorlar. Bu hedef için çalışmaya karar verdiyseniz aklınızda, hasta yakınları için de bir plan olması gerekiyor. Çünkü bu zorlayıcı hastalığın özellikle ilerleyen evrelerinde hastalığı deneyimleyenlerin yakın çevresinin sırtındaki sorumluluk da ciddi anlamda artıyor. Fethiye Alzheimer Derneği bunun farkında olarak hem hastalara hem yakınlarına iyi gelen işlere imza atıyor. Üç yıl önce kurulan fakat salgın patlayınca uzun süre hareketsiz beklemek zorunda kalan Derneğin Sivil Düşün desteğiyle yürüttüğü Beni Unutma çalışması, topluluğun ilk girişimi olmuş. Gelin ekibin içimizi ısıtan yolculuğunu kendi ağızlarından dinleyelim:

Herkese merhaba! Sizi bizimle, Fethiye Alzheimer Derneği ile tanıştıralım: Bizim topluluğumuz hayatın içinde karşılığı olan, gerçek bir soruna cevaben doğdu. İlçemizde yaşayan alzheimer hasta yakınlarına destek olmak amacında ortaklaştık ve bir araya geldik. Derneğimizi resmi olarak kurmamızın üzerinden üç ay geçmişti ki, salgın patlak verdi. Böylece uzunca bir süre yalnız resmi kayıtlarda var olmakla yetindik.

Bu süreçte, hastalık hakkında toplumsal farkındalık ve bilgilendirmeye yönelik hiçbir faaliyet gösteremedik ama arka planda arı gibi çalışıyorduk. Neler yaptık örneğin; ilçe belediyemize ait bir park alanının derneğimize tahsis edilmesini sağladık, yakın çevremizden üye kayıtları aldık. Salgın koşulları hafiflemeye başlayınca da ilk işimiz halka açık bir bilgilendirme toplantısı yapmak oldu. Malum, artık yavaş yavaş kendimizi görünür kılmamız gerekiyordu. Bu toplantı, yeni hasta yakınlarıyla tanışıp kaynaşmak için de vesile oldu. Destek grubumuz böylece genişlemeye devam etti.

Bu arada harika bir gelişme oldu ve Beni Unutma çalışmamızla Sivil Düşün desteklerine yaptığımız başvuru kabul aldı. Bu motivasyonla kolları sıvadık. İş planımız netti; her şeyden evvel ihtiyaçları belirlemeye ihtiyacımız vardı. Topluluğumuzda bir yaşlı sağlığı uzmanı bulunuyordu; kendisinin hazırladığı anketi destek grubumuzdaki hasta yakınlarına uyguladık ve sonuçları analiz ettik. Şimdi hedefimiz, Fethiye halkına hastalıkla ilgili bir bakış açısı, bir farkındalık aktarmaktı.

Pek çok kişi tarafından sıkça tekrarlanan ortak sorunlar dan yola çıkarak çeşitli mesaj ve sloganlar oluşturduk. Malum Fethiye, yabancıların da yoğun biçimde yerleşik olarak yaşamlarını sürdürdükleri bir ilçe. Bunu da göz önünde bulundurarak; ilçemizin ana arterlerinde Türkçe/İngilizce hazırlanmış bilboardlar ve derneğimizin iletişim bilgilerini içeren reklamlar yayınladık. Bu içerikleri sosyal medya hesaplarımızda da dolaşıma soktuk. Kabul eden hasta yakınlarıyla yaşadıkları sorun ve ihtiyaçlarını dile getirdikleri video çekimleri gerçekleştirdik. Bu çekimlerde topluluğumuzdaki yaşlı sağlığı uzmanımız, nöroloji uzmanımız ve Dernek başkanımız da çeşitli bilgiler vererek hasta yakınlarına eşlik etti. Tüm bu içerikleri bir araya getirerek 10 dakikalık bir kısa film ürettik.

Beni Unutma ile yola çıkarken aklımızdaki nihai hedef, hasta yakınlarının yardım alabilecekleri bir danışma merkezi oluşturmaktı. Bizi bu hedefe yaklaştıracak bir adım atmak istiyorduk. Böylece filmimizin ilk gösterimini ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının başkanları, filmde yer alan hasta yakınlarımız ve üyelerimizden oluşan özel bir grupla gerçekleştirmeye karar verdik. Bu etkinlik işe de yaradı öyle ki; gösterim sonrası ilçe sağlık müdürümüzden, bünyelerindeki sağlık personeli ile bizlere tam destek olacakları sözünü; belediye başkanımızdan 2023 itibarıyla 7/24 telefon destek hattı oluşturma sözünü; halk eğitim merkezi müdürümüzden eğitimli bakım destek elemanı programını başlatacakları sözünü aldık.

Belediyemizin derneğimize tahsis ettiği park alanına, gündüzlü hasta kabul edeceğimiz binanın yapım çalışmalarına başladık.  Alzheimer hastalarına uygun mimari projesi, ödüllü iki mimar arkadaşımız tarafından gönüllü olarak çizilen ahşap binamız, ahşabından ısıtma sistemine kadar tümüyle bağışçıların destekleriyle tamamlandı. Ekim 2022 itibarıyla alzheimer tanısı almış, başlangıç evresindeki sevdiklerimizi kabul etmeye başladık. Evet onları böyle çağırmayı seviyoruz. J

Hafta içi öğleden sonraları yarım gün olmak üzere sevdiklerimizle hastalıklarının seyrini yavaşlatacak çalışmalar yapıyoruz. Sevdiklerimiz, Gündüz Yaşam Parkında hafiflerken, yakınları da kendi özel yaşamlarına vakit ayırarak üzerlerindeki psikolojik yükü hafifletebiliyorlar. Bu kısa ayrılıkların, unutuşları değil, hatırlayışları çoğalttığına inancımız tam.

Sivil Düşün desteği kapsamında hasta yakınları ve alan uzmanları ile hazırladığımız Beni Unutma adlı kısa film izlemek için tıklayın.

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content