Söz Devri | GALADER ile Aile Konferansı

Merhaba!

Biz Ankara Gökkuşağı Aileler Derneği (GALADER) olarak, Ankara’da faaliyet gösteren bir LGBTİ+ ebeveynleri topluluğuyuz. Sadece ebeveynler değil, yakınları ve dostları da derneğimize üye olabiliyor. Esas olarak iki faaliyet alanımız var. Bunların ilki, çocukları LGBTİ+ olarak açılan ebeveynlere destek vermek ve güçlendirmek. Diğer odak noktamız da LGBTİ+ farkındalığını artırmak için toplumun her kesimiyle temas kurarak kendimizi anlatmak.

Özellikle son yıllarda LGBTİ+lara yönelik olarak sürekli yükseltilen bir nefret, şiddet ve ayrımcı dil var. Bu, toplumun farklı alanlarına yansıtılmaya çalışılıyor. Biz LGBTİ+ ebeveynleri çocuklarımızın herkesle eşit haklara sahip olmasını istiyor ve bunun için birlikte mücadele etmenin yollarını arıyoruz. Sık sık online toplantılarda bir araya gelsek de, yüz yüze yapılan görüşmelerin çok daha verimli geçtiğini düşünüyoruz. Buradan hareketle Aile Konferansları düzenlemeye karar verdik zaten. Bu konferanslar bizim için çok önemli çünkü nerede yapılırsa yapılsın müşterek bir dil geliştirmemizi, bilgi ve anlayışımızı ortaklaştırmamızı sağlıyor.

Organizasyonu yapabilmemiz için kaynağa ihtiyacımız vardı; bunun için Sivil Düşün’e başvurduk ve projemiz kabul edildi. Hazırlık çalışmaları esnasında karşılaştığımız en büyük zorluk, bütçelendirme konusunda yaşandı. Enflasyonist ortamda bütçe yapmak gerçekten de kolay olmadı, çünkü malum olduğu üzere her dakika artan fiyatlarla karşılaştık. Bundan dolayı arzu ettiğimiz sayıdakatılımcının konferansa katılmasını sağlayamadık ve başvurumuzdaki katılımcı sayısını düşürmek zorunda kaldık. Ancak buna rağmen çeşitli illerden gelen LGBTİ+ ebeveynleri ile verimli bir çalışma yaparak, yukarıda sözünü ettiğimiz ortaklaşmayı sağlamış olduk.

Proje kapsamında LGBTİ+ hareketinden çeşitli uzmanlar bize destek oldu. Bu sayede hem LGBTİ+ hareketini daha iyi tanıma hem de bilgilerimizi güncelleme imkanı bulduk. Ancak en önemlisi, farklı şehirlerdeki LGBTİ+ ebeveynleri olarak bir araya gelme fırsatımız oldu. Online yapılan hiçbir etkinlik, yüz yüze yapılan bir buluşma kadar verimli olmuyor. İnsanın sosyal bir varlık gerçeğinden yola çıkarak, kahve arasında yapılan bir sohbetin ortaklaşma konusunda son derece verimli olduğunu söyleyebiliriz.

Bizim LGBTİ+ aileleri olarak yapacağımız daha çok fazla iş var. Değişmesine küçük de olsa katkı sağlayacağımız kocaman bir dünyanın karşısındayız. Bu gibi buluşmalarla mesafe alabiliyoruz. Her onur ayında bu mesafenin biraz daha kapanmasını kutluyoruz.

 

 

 

 

Skip to content