1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Hanife...

Söz Devri | Hanife Çiftçi ile yaratıcı drama rehberi

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz Hanife Çiftçi. Eğitimini çocuk gelişimi üzerine tamamlayan Hanife, okuluna devam ederken farklı kolej ve ana okullarında oyun ablalığı, yardımcı öğretmen, sınıf öğretmenliği yapmaya başlamış. Hanife’nin tiyatroyla tanışıp oyunculuk ve oyun yönetmenliği yapmaya başlaması ise üniversite yıllarına denk geliyor. Müjdat Gezen Tiyatro Akademisinden Boğaziçi Üniversitesi İletişim ve Halkla ilişkiler seminerlerine kadar pek çok farklı platformdan eğitim alan Hanife, son 10 yılını, psikologlar eşliğinde 4-13 yaş çocukları ile psiko-drama çalışmalarının yanı sıra, özel anaokullarında, kolejlerde ve bazı belediyelerde sanat yönetmenliği yapmaya; tiyatro, drama, asalet ve zarafet dersleri vermeye adamış.

Sivil Düşün’den aldığı destekle Oyun Hakkı Eve Sığar çalışmasını hayata geçiren Hanife, çocuklar, çalışan anneler ve eğitmenler için pratik ve faydalı bir rehber hazırladı.

hakları öğrenmek için oyun ve drama 

Merhaba, ben Hanife Çiftçi. 15 yıldır çocuklarla çalışan bir yaratıcı drama öğretmeniyim. Bütün bu sürede, yaratıcı dramanın çocuklar hatta yetişkinler üzerindeki etkilerini yakından gözlemleme imkanına sahip oldum.

Küresel çapta gerçekleşen Covid-19 salgını nedeniyle evlere kapanmak zorunda kalan ve sosyalleşemeyen çocukların oyun haklarından mahrum kalmalarının önüne geçmek, en azından evde birlikte yaşadıkları aileleriyle keyifli ve verimli zaman nasıl geçirebilmelerini sağlamak için Oyun Hakkı Eve Sığar! çalışmasını tasarlamaya başladım.

Yaratıcı drama, çocukların kişisel gelişimini destekliyordu. Öyleyse neden onlara hak kavramını, kendilerinin ve diğerlerinin haklarını oyun oynarken öğretmesin ki, diye düşündüm. Böylece oyunları,  çocukların soyut olan hak kavramını somutlaştırarak öğrenebilecekleri şekilde uyarladım. Bir sonraki aşamada, oyunları oynarken çocuklara eşlik eden aile bireyleri ya da diğer yetişkinlerin izleyecekleri yollara dair bilgileri hazırladım.  

Bu gerekliydi.  Çünkü oyunun sağlıklı ve verimli ilerleyerek çocuklar için destekleyici hale gelebilmesi için yürütücünün davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi görmezden gelinemezdi. Son aşamada, uyarladığım bu yeni hak temalı yaratıcı dramanın uygulanabilirliğini test etmek istedim. Bir duyuruya çıkarak, başvuranlar arasından üç aile ve bir eğitim kurumunu belirledim ve kendileriyle dört haftalık bir dijital ders uygulaması gerçekleştirdim.

Aileler ile öğretmenlerden aldığım geri dönüşlerin üzerine  Sivil Düşün desteğini de koyarak Hak Temalı Yaratıcı Drama rehber kitabı tamamlandı. Bu arada, rehberi tanıtıcı videolar da hazırladım. Video içeriklerin yayınlanmasıyla, online rehber talepleri artmaya başladı. Hayalimi gerçekleştirmemi desteklediğin için teşekkürler Sivil Düşün!

Yaratıcı Drama oyun Rehberini talep etmek için tıklayın. 

Oyun Hakkı Eve Sığar çalışmasını instagramda takip etmek için tıklayın. 

Skip to content