1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | MEDAK...

Söz Devri | MEDAK ile dijital sağlık uygulaması

Bu hafta sözü bizden devralan konuğumuz, büyük doğa olayları ve toplumsal vakalarda sahaya çıkan eğitimli, organize olmuş tıbbi personelin bir araya geldiği topluluk; Medikal Arama Kurtarma Derneği (MEDAK).

Şubat depremlerinde bölgede gönüllü olarak aktif rol üstlenen MEDAK,  geçici koruma altında bulunan kadın ve çocukların sağlığına yönelik geliştirdikleri HERA dijital uygulamasını, Şubat depremleri sırasında oluşan kriz ortamında bölgede faaliyet gösteren sivil toplum ve afetzedelerin kullanımına açmıştı.

Kalkınma Atölyesi’nin desteğiyle afet bölgesinde hizmet sunan hastanelerin hasar durumları ile aktif sağlık kuruluşları ve seyyar revirlerin konumlarını yayınladıkları bir haritalama çalışması da yapan ekip, bu noktalarda cinsel sağlık, üreme sağlığı gibi konularda başlattığı bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. Gelin, HERA’nın ortaya çıkış öyküsünü ve Sivil Düşün ile yollarının nasıl kesiştiğini kendi ağızlarından dinleyelim:

Merhaba! Medikal Arama Kurtarma Derneği (MEDAK) ekibi olarak, Dünya Sağlık Gününde sözü biz devralıyoruz. Büyük kriz anlarında iyi koordinasyonun nasıl fark yarattığı hepimizin malumu. Ekibimizi bir araya getiren en büyük motivasyonlardan biri de bu: Kendimizi hazırlıklı ve donanımlı kılmak çok şeyi değiştiriyor. Bizler; afetler, büyük kazalar ya da toplumsal olaylarda; kendi içinde organize şekilde hareket edip acil müdahalede bulunabilecek sivil ve gönüllü sağlık timleri yetiştiriyoruz. Topluluğumuz son on yılda, dünya standartlarında verdiğimiz bu eğitimlere katılanlarla büyüyüp güçlendi.

Kriz zamanları herkes için zor ancak bir de yaşamı sürekli bir kriz zamanı gibi deneyimleyenler var: Örneğin yerinden edilmiş kadınlar… Onlar, kadın olmaları ve yanı sıra mülteci statüleri dolayısıyla iki kat risk altındalar. Bu yüzden de yalnızca kriz zamanlarında değil, normal şartlar altında da temel sağlık hizmetlerine erişimde engellerle karşılaşıyorlar. Ülkemizde, geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların aldığı hizmetlerin içerisinde en çok aksayanı, anne – çocuk sağlığına dair hizmetler oluyor. Kamplarda ve çadır kentlerde, gebelerin tespiti ve izlemeleri, doğum sonu lohusa ve yeni doğan bakımı, gerekli taramalar, bebek ve çocuk izlemeleri, aile planlaması takipleri yapılamıyor. Geçici koruma altında bulunan nüfusun çoğunluğunun yaşadığı kamp dışı alanlarda da durum farklı değil. Sığınmacılara aile planlaması olanakları sunulmadığından istenmeyen bebeklerin doğması, bebek ölüm oranlarının her geçen gün artması kaçınılmaz. Zaten çeşitli stresler altında olan kadınlar düşük tehlikesi veya doğumu riske atacak başka tehditlerle karşı karşıya geliyorlar.

MEDAK olarak bu yolda zorlukları kolayştırıcı, kadınlara ve çocuklara güç aktarıcı bir araç olması umuduyla HERA (Health Records Application)’ı geliştirdik. Açılımı, Sağlık Kayıtları Uygulaması olan HERA; ücretsiz, açık kaynaklı ve dijital odaklı bir mobil sağlık platformu.

HERA ile ulaşmak istediğimiz hedeflerden biri, mülteci nüfusların dünya çapında mevcut sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmaktı. Bu hedefi gerçekleştirmenin ilk adımını ise Türkiye’de bulunan hamile ve iki yaşından küçük çocuğu olan mülteci kadınlar için atmış olduk.

HERA bize nasıl bir alan açıyor? Hamile kadınların temel ve koruyucu sağlık hizmetlerine erişimini dijital araçlar üzerinden izliyoruz; onlara, özellikle doğum öncesi bakımdan faydalanabilmeleri ve çocukları aşılatabilmeleri için yönlendirmelerde bulunuyoruz; böylece
anne ölüm oranlarının azalmasına ve sağlıklı hamileliklerin sayısının artmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

Cep telefonları artık lüks bir eşya değil; dünyadaki mülteciler için bir cankurtaran. HERA, kullanıcılara yaklaşan sağlık randevuları hakkında hatırlatıcılar gönderiyor, gelecekteki randevuları planlamalarına yardımcı oluyor, kullanıcılara hamilelik ve beslenme hakkında güvenilir bilgiler sağlıyor ve mültecilerin tıbbi kayıtlarını yerel olarak saklamaları için güvenli bir alan yaratıyor. Ayrıca kullanıcıların yabancı sağlık hizmetleri sunan sayfalarda kendi ana dillerinde gezinmelerine, çeviri yapmalarına ve acil durum hizmetlerini aramalarına da destek oluyor.

HERA için zorlu giden yaygınlaştırma ve bilinilirlik sürecimizde Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının çağrısı ile karşılaştık. Yaptığımız destek başvurunun kabul edilmesiyle birlikte bilinilirlik ve yaygınlaştırma için gerekli olan eksiklerimizi hızlıca tamamlayarak işe koyulduk. Hazırlanan çeşitli fiziksel tanıtım materyalleri ve dijital kanallarda kullanacağımız içeriklerin üretilmesi gibi karşılaştığımız birçok sorunu hızlı şekilde aşarak elimizden gelenin en iyisini yapmak için tekrar odaklandık.

Sivil Düşün desteği ile gerçekleştirdiğimiz yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda fiziksel ve dijital kanallarda (sosyal medya içerikleri, reklamlar) toplamda 1.8 Milyon kişiye ulaşma imkanı bulduk.

Sahada yürüttüğümüz süreç boyunda Türkçe ve Arapça olarak hazırladığımız broşür, tanıtım videoları, infografikler, çeşitli materyaller ile kitlemizi bilgilendirdik. Sosyal medyada (Facebook, Instagram ve Youtube’da) yürüttüğümüz reklam çalışmaları sayesinde hem bu konuda bilinilirliğimizi artırdık hem de HERA mobil uygulamasının kullanımını yaygınlaştırmış olduk.

Tüm bu çalışmaların sonucu olarak elimizde epey veri birikti; bunları analiz ederek çok değerli çıktılar elde ettik. Bu çıktılar ışığında kitlemizin öncelikli gereksinimleri neler, hangi sosyal medya platformlarını daha sık tercih ediyorlar, hangi mobil cihazları kullanıyorlar gibi birçok sorunun cevabını HERA’nın geliştirilmesi için kullandık. Örneğin topladığımız geri bildirimler odağında, HERA’ya tam zamanlı çeviri ve Whatsapp Chatbot gibi birçok yeni özellik ekledik, yeni güncellemeleri eklemeye devam ediyoruz.

Bizlere destek olan Sivil Düşün’e tüm içtenliğimize teşekkür etmek isteriz.

HERA Hakkında detaylı bilgi için > https://heradigitalhealth.org/
MEDAK Hakkında detaylı bilgi için > https://medak.org.tr/

HERA Mobil Sağlık Uygulaması > Android > https://bit.ly/hera-mobile-app-android
HERA Mobil Sağlık Uygulaması > IOS > https://apple.co/3uKZ5aX

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content