1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Meriç Aktaş...

Söz Devri | Meriç Aktaş Ateş ile pandemi günlüğü

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile Pandemi Günlüğü çalışmasını hayata geçiren Aktivist Meriç Aktaş Ateş.

Gerçek yaşam olarak adlettiğimiz hayat koşturmacası içinde, zamanın hızla akıp gittiği, her şeye yetişmeye  çalışırken hiçbir şeye yetişemediğimiz; ne ailemize, ne kendimize, ne de evimize yeterli vakiti ayırabildiğimiz bir dönemden geçerken bir anda zaman dondu. Ding dong… Covid-19’un tehlike çanları tüm dünyada çalmaya başlamıştı.

İnsanlığın devamlılığı için gerekli olan yaşamsal ihtiyaçlardan farklı olarak sanat, ruhumuza etki eden, ona dokunan bir alan olmaya devam etti. Salgın dolayısıyla yaşadığımız bu zorlu ev hapsi sürecinde, temel olanlardan fazlasına gereksinimimiz vardı. Yaşamdan aldığımız anlam, duygu, haz düşünce ve hisler, artık bizim varoluşumuz için her zamankinden daha fazla önem taşıyordu. Sanat etkinliklerine gidemeyen engelliler, yaşlılar, dezavantajlı çocuklar, uzak coğrafyalarda yaşayanlar, sosyo-ekonomik güçlük çekenlerin yanı sıra, bağımsız sanatçıların eser ve çalışmalarını sergileyebilecekleri fiziksel mekanların olmayışı ve dijitale erişim sorunu, onları bu süreçte zor duruma sokuyordu. Covid 19 sürecinde ulusal/uluslararası düzeyde altyapısı ve şartları uygun olan bazı müze ve galeriler online olarak eserlerini paylaşmaya başladı. Ancak, bu süreçte bağımsız sanatçılar, eserlerini sergilemekte zorlanınca sanatsal üretimlerine ara vermek durumunda kaldılar. Biz ise, bireysel ve toplumsal olarak geçtiğimiz bu zor günlerde, hem sanatçıların üretimlerinin desteklenmesi hem de evde bulunan sanatseverlerin sanat eserlerine ulaşabilmesi için bir adım attık.

Pandemi Günlüğü, ulusal ve uluslararası mecralarda önemli sergilerde yer almış; seramik, resim, heykel, dijital sanat, video art gibi çağdaş sanat alanlarında çalışmalar yürüten bağımsız sanatçıların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kolektif.

Kerem Topuz, Beyza Boynudelik, Pemra Aksoy, Merve Dündar, Bengisu Albayrak, Maartiz, Melike Kılıç, ve Sinan Dağ’dan oluşan kolektif, sanatı desteklemek ve sanata erişilebilirliği artırmak için birçok çalışmada yer alıyor; sanatsal üretimin devamlılığı için sergi ve çalışmalar gerçekleştiriyor. Pandemi Günlüğü ekibi olarak, Covid 19 öncesinde sürdürdüğü çalışmalarımızı, Sivil Düşün desteğiyle, online mecraya taşıyarak herkesin erişebileceği biçimde devam ettirmek istedik.

Ekipteki sanatçıların, pandemi dönemindeki üretim süreçlerinin yansımalarını taşıyan bir online sergi oluşturduk. Serginin eserlerini, sosyal medya üzerinden paylaşarak; sanatseverlere, yaşlı ve gençlere, engellilere, sosyo-ekonomik zorluk yaşayanlara ulaştırdık. Tüm bunları yaparken, sanatçıları motive etmek, üretim ve yaratıcılık süreçlerini desteklemeyi amaçladık.

Birleşmiş Milletler Kültürel Haklar Özel Raportörü Farida Shaheed, “Sanatsal ifade ve yaratıcılık özgürlüğü hakkı” başlıklı raporunda, kriz dönemlerinde derinleşen ifade ve sanatsal özgürlük hakkına dair dil geliştirilmeli, toplum nezdinde farkındalık yaratılmalı, diyor. Bu çerçeveden bakıldığında sergimiz, ifade özgürlüğü hakkının da konusu haline geldi. İnsanın fiziksel ihtiyaçlarının ötesinde ruhuna iyi gelecek olana minik bir katkı sunduysak ne mutlu.

Skip to content