Söz Devri | Mersin Kent Konseyi Kadın Meclisi

Merhaba,
Biz Mersin’in ilk kadın meclisiyiz. 2022 yılında kurulduk. 70’in üzerinde bileşenimizle Mersin’de kadın haklarına dair ne varsa odağımıza alarak çalışmaya başladık. En çok eğildiğimiz alanlardan biri toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılması, yani kültüre karışması, kâğıt üzerinde değil hayatın içinde de görünür şekilde var olabilmesi. Bu doğrultuda yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ile görüşmeler yapıyoruz.

 

Mersin sivil toplum alanında güçlü bir şehir. Söyleyecek sözü, değiştirecek gücü olduğuna inanan kadınlar Kent Konseyi Kadın Meclisi çatısı altında birleştiler. Meclisimizi kurar kurmaz bileşenimiz olan yerel yönetimler ve sivil toplumla kapasite güçlendirme çalışmalarına başladık. Gelişmek, öğrenmek ve güçlenmek her yaşta önemli. Şiddet ve Öz Savunma atölyelerini bu inançla hayata geçirdik. Sivil Düşün destekli bu program epey ses getirdi; özellikle ileri yaş grubu katılımcılarımızın katkılarıyla eğlenceli ve amacına ulaşan bir çalışma oldu.

Ardından 6 Şubat depremini yaşadık maalesef. Bu süreçte de kadınların en çok zarar gören gruplar arasında olduğunu bir kez daha izleyip toplumsal cinsiyet eşitliğinin öneminin farkına bir kez daha vardık.

Sahada çalışan ve insani yardım dağıtan kurum, sivil toplum örgütü ve yerel yönetimlerin yetersiz kalışlarına tanıklık edince, bu sefer Sivil Düşün’ün toparlanma sürecine özel gayret desteği ile eşitlik temelinde örgütlenme üzerine bir kapasite geliştirme çalışması yaptık. Bu atölyeler ve atölye çıktıları da son derece yararlı oldu.

Aramızda çok farklı kurumlardan temsilciler var, bu yüzden kendimizi son derece renkli buluyoruz. Bu yıl bu renkliliği ritim ve müzikle destekleyen bir bendir grubu kurduk. Alanlarda, sokaklarda sesimizi müzik, ritim ve dansla duyurmaya başladık.

Yine bileşenimiz olan kadınlarla bir bisiklet topluluğumuz var. Bisiklet sürmeyen, özgürlüğe pedallamayan kadın kalmasın diye bisiklet kampları yaptık.

Kadın mücadelesini anlatan filmlerden her dönem için iki film seçtik. Mahalle çalışmalarını da çok kıymetli bulduğumuz için film gösterimi etkinliklerimizi Mersin’in çeşitli mahallelerinden başlattık.

Şehir gezileri düzenledik, atölyeler gerçekleştirdik, sergiler açtık.

Tüzel kişiliğe sahip olmadığımız için hibelerin ve desteklerin çoğundan yararlanamıyoruz. Ancak Sivil Düşün bizi destekledikçe bu tür çalışmaların sayısını arttırmak hedefindeyiz.

8 Mart’a 1 kala, bu niyetimizi de paylaşmış olalım 🙂

Skip to content