1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Ömer Tevfik...

Söz Devri | Ömer Tevfik Erten ile through the window

Bu hafta sözü bizden devralan konuğumuz sanatçı ve LGBTİ+ hakları aktivisti Ömer Tevfik Erten. Sanatın temel hak ve özgürlükleri kazanmada farkındalık için önemli bir araç olduğuna inanan Ömer’in en dikkat çekici çalışmalarından biri, transların gündelik yaşamda maruz kaldığı ötekileştirmeyi belgelediği Gezi’den OHAL’e Türkiye’de Trans Hayatlar fotoğraf projesi. Ömer 2019’da Hollanda İstanbul Başkonslosluğundan aldığı destekle, trans ve sivil toplum dayanışmasıyla ayakta kalmaya çalışan Trans Misafirhanesini fotoğraflayarak bir kitap üretti. Ömer aynı zamanda, salgın sırasında işini/projesini kaybeden Türkiyeli ve Hollandalı kuir sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarına destek olmak amacıyla hayata geçirdiği Through The Window projesini kürate ediyor. Ömer, Through the Window’un online söyleşilerinde simultane çeviri ve işaret dili çevirisi işleri için Sivil Düşün’den destek aldı.

Merhabalar!

Ben Ömer Tevfik Erten nam-ı diğer ÖTE. Bu hafta söz devrinde, mikrofon bende! Kuir hafıza kavramı hakkında çalışan fotoğraf sanatçısı, yönetmen ve küratörüm. Size eş küratörlüğünü yaptığım Through The Window (TTW) projesinden bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

Through The Window, COVID-19 pandemisi sırasında işini/projesini kaybeden Türkiyeli ve Hollandalı kuir sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarıyla dayanışma ve işbirliği ağı kurmayı hedefleyen çevrimiçi bir proje.

Pandeminin getirdiği izole yaşama alışmaya çalışıyoruz. Kendimizi ve çevremizdekileri koruma amacıyla sosyal mesafelenme içinde olduğumuz bu dönemde, ruh hallerimiz ani ve beklenmedik şekilde değişiyor. Pandemi süreci özellikle diğer destek sistemlerine erişimi ve sosyal güvencesi olmayan biz kuirleri ciddi şekilde etkiliyor. Etkinliklerimizi kaybettik, solo ve karma sergilerimiz iptal edildi ya da ertelendi. Birbirimizle bağ kurmaya daha önce hiç bu kadar ihtiyaç hissetmemiştik. Through The Window, tam da ihtiyaç duyduğumuz anda ortaya çıktı. Evlerde sıkışmış haldeyiz; şifalanmak için yapabileceğimiz etkili ve basit yöntemlerden biri de penceremizden dışarı bakmak. Bu eylem şifalanma amacı taşırken bir yandan da şimdiki zamana ait kişisel hafızamızı oluşturuyor. Kuir sanat bu hafızanın neresinde ve nasıl var oluyor? Performans sanatçısı, prodüktör ve DJ Kübra Uzun ile Hollandalı yazar ve felsefeci Simon(e) van Saarloos birlikte başlattığımız Through The Window’u pandeminin ilk aylarında arkadaşlarımızdan destek alarak kurguladık ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğunun desteği ile hayata geçirdik.

TTW, her katılımcının biricikliğinden oluşan bir platform. Bizler her bedenin kendine has ve özel olduğunu düşünüyoruz. Hayatımızın her alanına etki eden bu farkındalıkla, kesiştiğimiz noktaları kendi içinde yeniden kurguluyor ve yeni alanlar yaratıyoruz. Burası sınırların ortadan kalktığı her an her gün gelişen ve büyüyen bir alan.

TTW’nin varlığı şimdi ve geçmişte kuir sanatçı ve kolektiflerin alan açma ve alanı güçlendirme pratikleriyle ortaya çıktı. Sanatçının bireysel çabasının yanında kolektif deneyime de sahip olması gerektiğine inanıyor, farklılığımızla bir araya geldiğimizde anlamlı bütünlük yarattığımızı düşünüyorum. Bu deneyime yabancı değiliz çünkü var oluşumuz bu. Haliyle karşılaştığımız sorunlara çözümü yine kendi içimizde buluyoruz.

Her katılımcıya ufak da olsa maddi destekte bulunmaya çalışıyor, planımızı buna göre hazırlıyoruz. Özellikle genç bir sanatçının kendini olduğu gibi ifade edebileceği, yanlış ya da yalnız hissetmeyeceği bir alanda var olması, gelişimi için hem gerekli ve hem de önemli bir konu. Yaşadığımız zorluklar kadar edindiğimiz bilgi ve deneyimi paylaşmanın önemi var çünkü bu bizi dönüştürüyor ve hayatı anlamlı kılıyor. TTW benim için karşılaştığı zorluklara çözüm yolu arayan, hata yapan ve hatalardan ders çıkarıp kendini tekrar tekrar doğuran, var oluşunu sanatla kutlayan zırıl bir lubunyanın cesaretini ve neşesini ifade ediyor. İş birliği ve dayanışma içinde birbirimizi ve kurduğumuz alanını güçlendirmenin yollarını düşünmeliyiz. Tek başına bir çıkış yok.

 

Yoksa siz hala @throughthewindow_project instagram hesabını takip etmediniz mi? 🙂

Skip to content