1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Alaz...

Söz Devri | Alaz Uslu ile Simurg Kuş Yuvası Derneği

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Simurg Kuş Yuvası Derneğinden Alaz Uslu. İnşaat Yüksek Mühendisi ve Yaban Hayatı Uzmanı olan Alaz, kuşlarla olan yolculuğunu, Simurg’un çabalarını anlatıyor. Dernek, Sivil Düşün desteğiyle, bir tanıtım filmi çekti ve belgesel hayata geçirdi. 

Uzmanlar anne karnında bebeğin dış sesleri duyduğunu söylüyor. Belki kuş seslerini duydukça en çok onları merak ederek gelişimimi tamamladım ve kuşlarla dolu bir evde gözlerimi açtım. Büyük buluşma sayılabilecek bir doğum. Kuşların varlığı ile büyüdüm. Belki insanlar bana adımdan daha çok, gördükleri kuşların türlerinin ne olduğunu sordular. Kuşlarla birlikte büyüdüm, hem kendimi hem onları tanıdım. Hastalanmışı var, yaralanmışı var, yavrusu var, doğadan yakalanmışı var, hiç gökyüzü görmemiş yumurtasının kabuğunu kafeste kıranı var… Yüzlerce kuşun iyi olmasına, kurtarılmasına ve tekrar gökyüzü ile buluşmasına yardım ettim, hem de bunları inşaat yüksek mühendisi olarak yaptım. Mühendis olup da, kuşların dilinden nasıl bu kadar etkili konuşulurdu? Bunun cevabını aramak yerine, kuşlar için daha fazla ne yapabilirim diye tekrar üniversite sınavına girip, yaban hayatı ekolojisi ve yönetimi bölümüne yerleştim. Bitti, yaban hayatı uzmanı oldum. Şimdi veteriner teknikeri olmama ramak kaldı. Belki bir sonraki konuşmamızda veteriner fakültesine yerleştim derim, kim bilir?

Kuş desem özgürlük dersiniz, uçmak dersiniz. Ama maalesef o kadar değil. Avlanıyorlar, yakalanıyorlar, elektrik akımına kapılıyorlar, zehirleniyorlar, cama çarpıyorlar, kedi köpek tarafından yaralanıyorlar hatta hayatlarını kaybediyorlar… Hiç, uçamayan bir kuşla karşılaştınız mı? Karşılaşsanız ne yaparsınız bunu düşündünüz mü? Kedi ve köpeklerin kurtarılması için birçok sivil toplum kuruluşu varken, kuşlara yönelik bir tane bile yoktu. 2019 yılının Nisan ayında, Ankara’da Simurg Kuş Yuvası Derneğinin kurulmasında lokomotif görevini üstlendim ve yönetim kurulu başkanı olmaktan çok da gururluyum. Her geçen gün artan vagon sayımızla yolumuza devam ediyoruz. Simurg Kuş Yuvası Derneği kurucuları veteriner hekimlerden, uzman biyologlardan- ornitologlardan, hukukçulardan, doğa korumacılardan oluşan multidisipliner bir ailedir. Biz ekip olarak, yardıma muhtaç bulunan kuşların tedavi, rehabilitasyon süreçleri sonunda doğaya dönmelerini sağlıyoruz, doğa koruma alanında bilimsel projeler yürütüyoruz ve bilimsel yayınlar üretiyoruz.

Kuşların kurtarılması çalışmalarımızda; avcılıkla mücadele ediyoruz, habitat kayıplarına bilimsel çalışmalarla karşı duruyoruz, evcil hayvan sektörü adı altında kuş ticareti ile mücadele ediyoruz. Egzotik, göçmen ya da yerli, her kuşun birer birey olduğunu, çok hassas bir örüntünün bir parçası olduklarını ve haklarının olduğunu unutmuyoruz. Yardım muhtaç hale geldiklerinde hak ettikleri  yaşama kavuşmaları için canla başla, gece gündüz, bayram seyran çalışıyoruz.

Bu çalışmalar sonucunda yüzlerce kuşu doğaya kazandırıyoruz, doğaya dönemeyecek durumdakileri en rahat nasıl yaşatırız diye uğraşıyoruz. Onlarca egzotik kuşu kurtararak, ticaretin önüne geçmiş oluyoruz. Bir kuşun bile satılmasına engel olmak, bu bilinci oluşturmak bizim için çok önemli. Her geçen gün tanınırlığımızın ve bize duyulan güvenin artışıyla daha fazla kuşa yardım ediyoruz. Yardıma muhtaç bir kuş ile karşılaşan insanlar, ne yapacakları konusunda bilgi almak için rahatlıkla bize ulaşabiliyor. Sağladığımız telefon, sosyal medya, e-posta gibi iletişim kanalları sayesinde herksin, direkt yetkililerimize ulaşabilmelerini sağlıyoruz; eğer aynı şehirdeysek kuşları teslim alıyoruz, eğer farklı şehirlerdeysek hatta farklı ülkelerdeysek doğru yönlendirmeler yaparak, kuşların kendilerini bulan kişilerce kurtarılmalarını sağlıyoruz. Bu sayede yurt içi ve yurt dışında kuşların kurtarılmasını sağlayarak doğa koruma alanına katkı koyuyoruz. Kuşların sınırları var mı? Bizim de yok.

Özellikle bizler gibi konusunda uzmanlaşmış, ihtisas kuruluşlar için çalışmaların yaygınlaşması, tanınırlığın artması çok önemli; hele ki yeniyseniz. Oluşturmaya çalıştığımız kuşların kurtarılması algısı, farkındalığın oluşması için Sivil Düşün desteğiyle hayata geçirdiğimiz Derneğimizin tanıtım filmi ve belgeseli sayesinde daha fazla kuşa ikinci bir şans sunarak, küllerinden doğmasını sağlayacağız. Tıpkı Simurg gibi…

Eğer yardıma muhtaç bir kuş ile karşılaşırsanız, 0553 952 08 07 numaralı telefonumuzdan ya da sosyal medya hesaplarımızdan bize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Skip to content