1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | Şule Ateş...

Söz Devri | Şule Ateş ile karantina performansları

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile Karantina 2020 Video Performans Serisini hayata geçiren Tiyatro Yönetmeni Şule Ateş. 

2020’nin hemen başında sahnelediğim, ‘Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur’ isimli tek kişilik gösteriyi iki aydır oynuyorduk.  Son oyunu 10 Mart’ta oynadık ve ertesi gün ilk vakanın görüldüğü haberi geldi. O günden bugüne, bir yılda sadece beş oyun oynayabildik. Son üçünü de zoom üzerinden çevrimiçi oynadık. Tam bir yıl oldu ama sahneler hala açılamıyor. Tiyatro çalışanları kaderine terkedilmiş durumda.

Sonra karantina başladı. İlk şok geçince, artık alıştığımız yöntemlerle tiyatro yapmaya devam edemeyeceğimizi, dijital performanslar üreterek ya da gösterimler yaparak işimizi devam ettirmek zorunda kalabileceğimizi fark ettik ama dijital performans/tiyatro nasıl yapılır, dijital dramaturji nedir bilmiyoruz. Bir yerden başlamak için, ekran başında öykü ya da oyun okumaktan başka, ne yapabilirim diye düşünmeye başladım ve video performans üzerine çalışmaya karar verdim. Sivil Düşün’ün desteklediği Karantina2020 – Video Performans Serisi böyle çıktı ortaya.

Benim için, öncelikle dijital dramaturji üzerine bir araştırma ve öğrenme süreciydi bu proje. Çeşitli dijital montaj programlarını kullanarak, oyuncuların karantina dönemlerini anlatan altı kısa hikayeyi, oyuncularla birlikte tasarladım ve çektim. Prova, çekim ve montaj sürecini online olarak yürüttüm. Çekimleri oyuncular kendi cep telefonlarıyla yaptılar. Hepimiz için, son derece eğitici bir süreç oldu. Bu projede edindiğim tecrübe, Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur’un online uyarlaması sırasında çok işime yaradı. Bu sayede oyunu, hareketli kamera kullanarak, çevrimiçi oynayabiliyoruz.

Proje, aynı zamanda, tiyatro çalışanlarının, pandemi süreci nedeniyle karşı karşıya kaldığı büyük zorluğu ve hak kaybını sanatsal bir dille ifade ederek, Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin yürüttüğü kampanyayı destekliyordu.

Karantina2020 Video Performans Serisi üzerine çalışırken, bir yandan da,  fiziksel mekanlarla, dijital ortamların bir arada kullanılacağı hibrit bir performans üzerine düşünmeye başladım. Yani aslında, hemen hibrit bir performans üzerine çalışmaya başlamak istemiştim. Çünkü dijital bir yaratım alanına öyle çabucak, birkaç yılda geçmek mümkün olmayacak. O nedenle bu melez alanların önem kazanacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak, dijital dramaturji ve dijital teknolojiler üzerine bir eğitim ve araştırma programı tasarladım ve Sivil Düşün’e yeni bir destek başvurusu yaptım: DİJİTALLAB: Performans. Proje, 25 Nisan’da bir seminer serisi ile başlıyor. Sonra yaz boyunca sürecek bir laboratuvar süreci var. Eylül’de ise hibrit bir performansın sunumunu yapacağız.

Umuyorum ki bu proje, benimle birlikte pek çok kişinin dijital/hibrit performanslar ve dijital dramaturji konusunda bilgi edinmesini sağlayacak. Proje hakkında daha geniş bilgiye Cihangir Akademi’nin sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Karantina2020 Video Performans Serisini izlemek için tıklayın. 

Skip to content