1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Söz Devri | UniKuir...

Söz Devri | UniKuir Derneği ile benim onur yürüyüşüm

Bu perşembe sözü bizden devralan konuğumuz, Sivil Düşün desteğiyle #BenimOnurYürüyüşüm kampanyasını yürüten ODTÜ LGBTI+ Dayanışması ve UniKuir Derneği.

Merhaba!

Biz lgbti+ hakları alanında savunuculuk yürüten üniversiteli gençlerin oluşturduğu bir grubuz. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması ve Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği ile, 10 Mayıs 2019’da polis müdahalesiyle karşılan 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü sonrası başlayan dava hakkında hak temelli bir kampanya yürüttük.

Davaya giden yolda neler olduğundan kısaca bahsetmek için ODTÜ Onur Yürüyüşünü tanıtabiliriz. 1996 yılından beri ODTÜ Kampüsünde lgbti+ öğrenci, akademisyen, emekçilere yönelik lgbti+ fobiye karşı mücadele veren, lgbti+’lar için güvenli alan yaratmaya çalışan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 2010 yılından beri üniversite kampüsü içerisinde ODTÜ Onur Yürüyüşünü düzenliyor. Bu program, sekiz yıl boyunca barışçıl olarak ODTÜlü lgbti+’ların taleplerinin dile getirildiği; ayrımcılığın, eşitsizliğin protesto edildiği bir yürüyüş olarak gerçekleştirilirken, 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü hukuksuz bir biçimde polis müdahalesi ile karşılaştı ve 1’i akademisyen olmak üzere 22 kişi gözaltına alındı. Oysaki 2019 yılında Ankara üzerindeki genel lgbti+ yasağı da kaldırılmış bulunuyordu. Ardından gözaltına alınan öğrencilerin bursları/kredileri herhangi bir soruşturma dahi olmaksızın kesildi, 19 kişi adına toplumsal yürüyüş kanuna muhalefetten ötürü dava açıldı. Davanın dördüncü duruşması, 10 Aralık İnsan Hakları Gününde görülecekti.

Bizler lgbti+ hak savunucuları olarak lgbti+’ların toplanma ve gösteri düzenleme hakkının evrensel bir insan hakkı olduğunu daha iyi anlatabilmek adına bir kampanya düzenlemeye karar verdik. LGBTI+ haklarının insan hakları olduğunu ve Onur Yürüyüşlerinin ne ifade etiğini anlatacağımız kampanyamız için Sivil Düşün’den destek aldık.

Kişilere, onur yürüyüşü deyince ne hissettiklerini, akıllarına nelerin geldiğini sorarak video röportajlar yaptık ve bunları #BenimOnurYürürüyüşüm etiketi ile yaygınlaştırdık.

Böylece, Onur Yürüyüşünün lgbti+’ların güvende hissettiği, kendileri olarak var olabildiği bir alan olduğunu göstermeye çalıştık. Sonrasında #ODTÜRengineKavuşsun diyerek bütün bu anlatılanların ODTÜ Onur Yürüyüşü için de geçerli olduğunu ifade ettik.

Kampanyamız ile, Türkiye ve dünyadan yüz binlerce insana ulaştık. ODTÜ Onur Yürüyüşü davasının yanında bütün Onur Yürüyüşlerine ve lgbti+’lara yönelik baskı, ayrımcılık ve eşitsiz uygulamaların gündeme gelmesine aracı olduğumuz  kampanyamızı devam ettireceğiz ve umuyoruz ki, 30 Nisan 2021’de  görülecek duruşmada bütün insan hakları savunucusu arkadaşlarımızın beraatini göreceğiz! Gelişmeleri www.unikuir.org’dan takip edebilirsiniz.

Skip to content