1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | YPT...

Söz Devri | YPT ile Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulu

Dünya Barış Gününde sözü bizden devralan konuğumuz, Türkiye Genç Barış İnşacıları İnisiyatifi (Young Peacebuilders of Turkey-YPT) ekibi. İki yıl önce altı kişiyle yola çıkan grup, şu an farklı sosyal, politik, etnik ve ekonomik arka plana sahip sekizi kadın 14 kişilik dinamik bir takıma dönüşmüş.

YPT, uluslararası barış ve güvenliğin inşasında gençlerin vazgeçilemez bir rol sahibi olduğuna inanıyor. Bu yüzden güçlerini hiçbir dini, siyasi veya etnik bir oluşumdan değil; yalnızca gençlerden aldıklarının altını çiziyorlar.

Ekip gençlere yeni perspektifler kazandırmak için düzenlediği Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulu için Sivil Düşün desteklerinden yararlanmıştı. Ama gelin hikayelerini kendileri anlatsın.  

 

Merhaba, biz Türkiye Genç Barış İnşacıları İnisiyatifi! Türkiyeli gençlerin, kendi hayatlarını etkileyen toplumsal çatışma alanlarını olumlu anlamda dönüştürebileceğine yürekten inanıyoruz.

Amacımız; gençlerin barış inşası, şiddetin önlenmesi gibi süreçlerde aktif rol almasına destek olmak. Bunun için yarı-akademik olarak nitelendirdiğimiz çalışmalar yürütüyoruz.

Türkiye’de barış ve gençlik konularına ayrı ayrı odaklanan birçok sivil toplum kuruluşu var. Bizim yola çıkışımız ise, bu iki konuyu bir araya getiren ve gençler tarafından yönetilen bağımsız bir oluşumun eksikliğini fark etmemizle oldu.

Bizim de birer genç olarak gündelik hayata karşılaştığımız ve çalışmalarımızda odaklandığımız iki ana sorun var: İlki, toplumun gençlikle ilgili kalıplaşmış önyargıları, diğeri ise, barış kavramının marjinalize ediliyor olması. Öncelikle bu iki konuya gençlerin perspektifinden bakabilmek bizim için çok önemli. Ve elbette çok hızlı değişen Türkiye gündeminin içinde taleplerimizi tartışma alanının içinde tutmak olmazsa olmaz.

Peki bunları başarabilmek için neler yapıyoruz? Sık sık gençlerle bir araya geliyor deneyim ve fikirlerimizi rahat bir şekilde paylaştığımız karşılaşma alanları yaratıyoruz. Bu kapsamda her yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz iki etkinliğimiz var: Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulu ve -29 Gençlik Kampı.  

İlki 2021’de hayata geçen Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulunun ikincisini Mart 2022 ‘de Sivil Düşün desteğiyle gerçekleştirdik. Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulu, adını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2015’te kabul ettiği ve gençliğin barış süreçlerine olumlu katkısını kabul eden ilk uluslararası metin olan 2250 sayılı karardan alıyor. Daha önce bu karar ve devamında alınan ilgili kararları ekip olarak Türkçeye çevirmiştik. Bu sene, 2250 sayılı karar ile Gençlik, Barış ve Güvenlik gündeminin önemli noktalarını, yanı sıra Türkiye için önemini özetleyen bir kitapçığı, etkinlik öncesi katılımcılarla paylaştık.

GBG Okulunda bu sene üzerinde durduğumuz tema sürdürülebilir barıştı. 30 katılımcıyla barışın toplumsallaştırılması, geçiş dönemi adaleti, gençler ve marjinalleşme gibi konular üzerine beraber düşündük; Türkiye, Ruanda, Güney Sudan ve Afganistan’dan gençlerin deneyimlerini dinledik; alanında uzman isimlerle dört günde 12 oturum gerçekleştirdik.

Gençlik, Barış ve Güvenlik Okulunun sonunda oturumlarda konuşulan konuları özetleyen bir rapor hazırlıyoruz. Bu rapor en kısa zamanda Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak internet sitemizde yayınlanacak.

Gelelim -29 Gençlik Kampına. Bu kampta Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerle beraber bir yandan onların toplumsal süreçlere katkısını tartışıyor diğer yandan farklı arka planlara sahip katılımcıların kamp ortamında birbirlerinin gündelik hayat pratiklerine tanık olmalarına aracı oluyoruz. Böylece, birbirlerine dair taşıyabilecekleri önyargıları sorgulamaları için bir fırsat doğuyor ve elbette, bu sorgulamaları özgürce ifade edebilecekleri ortamlar çeşitleniyor.

Epeyce anlattık ama tüm bunların yanında, Akademi2250 adında gençlik, barış, güvenlik gündemine dair söyleyecek sözü olan bütün gençlerin Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak kendilerini ifade edebilecekleri bir blog sayfamız var.

Sözün özü; biz gençler olarak içinde yaşadığımız toplumu gözlemliyor, ondan etkileniyor ve toplumsal süreçleri dönüştürebileceğimize inanıyoruz. Kapsayıcı bir barışı düşünmenin ve konuşmanın herhangi bir zamanı olmadığını; en zorlayıcı koşullarda bile barışı tartışmaktan vazgeçmemek gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da hep birlikte yapacağız. Yani sizlerle. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden takip etmeyi unutmayın 😊

İyi dileklerimizle,

Türkiye Genç Barış İnşacıları İnisiyatifi Ekibi

Skip to content