1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Zeynep...

Söz Devri | Zeynep ve Hazal ile orman kampı

Bu haftanın Söz Devrinde konuğumuz Zeynep Yılmaz. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma serüvenine Batman’da okul öncesi öğretmenliği yaparak başlayan Zeynep, bir müddet kreş ve gündüz bakımevi işletmiş. Sonra, ne yapmak istediğini bulmak yolunda denemeler yapmaya devam etmiş ve kendisini akademik hayatın içinde bulmuş. Şu an Şırnak Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Zeynep çocuk haklarını yaşatmak için yaratıcı ve alternatif seçeneklerin peşine düşerken bebeğini de kendi yolculuğuna ortak ediyor.

Merhaba, ben Zeynep Yılmaz. Bu haftanın söz devrinde mikrofon bizde (ben ve minik bebeğim Hazal’da! J

Kendimi bildim bileli sahada çocuklarla birlikte aktif olarak çalışmaktan keyif almışımdır. Boş zamanlarımı değerlendirip sosyal sorumluluk projeleri yazıp yürütmenin içimdeki çocuğu canlı tuttuğunu, bende taze umutlar yeşerttiğini fark ettim. Bu sebepten yaklaşık beş yıldır köy köy, okul okul gezip çocuklara yönelik doğa, değerler, çocuk hakları temalı atölyeler; öğretmen ve ebeveynlere yönelik ise eğitimler gerçekleştiriyorum. Bu çalışmaları şu ana kadar İstanbul, Batman ve Şırnak şehirlerinde uygulama fırsatı yakaladım.

Sivil Düşün’le yollarımız 2018’de Çocuk Dostu Kuklalar ile Haklarımı Öğreniyorum çalışmasıyla kesişti. İyi ki de kesişmiş diyorum, bu sayede Kuki ve Zuzi isminde iki şirin mi şirin kukla yaratma imkanı bulduk. Kuki ve Zuzi hemen hemen her atölye ve eğitimimizde çocuk hakları, çevre bilinci, değerler, ihmal ve istismar konularında çocuklara, ailelere ve öğretmenlere hayati öneme sahip bilgiler aktarmaya devam ediyor. Aslında bu kuklalar sadece bilgi aktarmakla kalmıyor aynı zamanda her bir çocuk için iyi bir sırdaş ve oyun arkadaşı da oluyorlar. 2018 yılında aldığımız desteği yaşatmaya devam ediyoruz. Çocuklar Kuki ve Zuzi yi çok sevdiler…

Sivil düşünden destek aldığım bir diğer çalışmamın adı Alternatif Eğitim Platformu tarafından düzenlenen Doğa ve Orman Pedagojisi Eğitmen Eğitimi Kampı. Aslında bu pedagoji benim için de çok yeni. Çocukların çevre hakkının korunması için dışarıda vakit geçirmelerinin önemini pek çoğumuz biliyoruz. Fakat bunun için yeterli bir alana sahipler mi, okul bahçeleri çevre bilincini ne düzeyde etkiliyor? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtını araştırmak için yine Sivil Düşün’ün kapısını çaldık.

Ben ve minik bebeğim Hazal 20 Mayıs 2022 tarihinde Almanya’nın Flensburg kentine seyahat ettik. Aslında bebeğimle ilk kez bir eğitim kampına dahil olacaktım bunun için hem çok heyecanlı hem de kaygılıydım. Flensburg’a ayak bastığımız gibi bütün kaygılarım Lorenzo’nun sıcacık karşılaması ve bize odamızı göstermesiyle son buldu. Beş gün boyunca orman kampında Petra, Lorenzo ve Thomas bize harika deneyimler yaşattılar.

Almanya’nın ilk orman okulu kurucusu Petra’nın okulunu ve öğrencilerini gözlemledik, ayrıca Geltinger Birk sahil anaokulunda da gözlem yapma şansımız oldu. Lorenzo’dan ilk kez doğa ve orman pedagojisinin psikolojik alt yapısını dinledik. Thomas ise bize uygulamalı bir şekilde ormanda kullanacağımız materyalleri gösterdi. Thomas’ın desteğiyle Deniz kabuklarından kolye, sihirli çubuk, müzik aletleri yapmayı başardığımı söyleyebilirim. Beş gün boyunca süren kampımızda deneyimleri, enerjileri anlamak, paylaşmak, öğrenmeyi sürece dönüştürmek çok keyifliydi. Şimdi sıra da doğanın müthiş enerjisini Türkiye’de yaşayan çocuklara aktarmak ve bunu bir süreç haline getirmek.

Skip to content