1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Suriyeli kadınların başarı öykülerini...

Suriyeli kadınların başarı öykülerini anlatan ‘Eşik’ belgeseli galasını yapıyor

Mülteci haklarına ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlayan Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği ve DVV International Turkey, Dilek Gül’ün yönetmenliğinde “‘Eşik” filmini izleyiciyle buluşturuyor.

Türkiye’ye göç eden 4 Suriyeli kadının ilham veren başarı öykülerinin anlatıldığı filmin destekçileri arasında #SivilDüşün de yer alıyor.

“Eşik” filminin galası 27 Kasım 2017 Pazartesi günü, saat 19.00’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde.

Film ekibi tarafından hazırlanan tanıtım metnini aşağıda bulabilirsiniz:

SURİYELİ GÖÇMEN KADINLARIN BAŞARI ÖYKÜLERİ
“EŞİK”
BİYOGRAFİK BELGESEL TANITIMI
Filmin Kısa Öyküsü

“EŞİK” Adlı Biyografik Belgesel Filmimizde; Suriyeli savaş mağduru kadınların göç öncesi ve sonrası yaşadıklarının yer aldığı, anlatılara paralel olarak video, fotoğraf ve belgelerden oluşan dokümanlara yer verilmiştir. Özellikle kadınların yeni yaşam alanlarında, yeni oluşan sosyal çevreleri ile kurdukları ilişkileri, bağları ve her şeye rağmen var olma azimleri yer almaktadır.

“EŞİK” adlı Biyografik Belgesel Filmimiz; dört kadının hem ayrı ayrı hikayelerinin aktarıldığı hem de zaman zaman ortak bağlantılı çekimlerinin olduğu çok özel bir çalışma olmasının yanı sıra belgeselimizde yer alan kadınlar hem eğitimleri hem mesleki özellikleri hem de İstanbul’a geldikten sonra vermiş oldukları mücadeleleri ile rol model kadınlardır.

“Düşmanımız yoktu ki silahımız olsun…’’

Suriye savaşından dolayı ülkesini terk etmek zorunda bırakılan kadınlar, her an biteceğini düşündükleri bir savaşın giderek çığ gibi büyümesini izlerlerken yaşadıkları ikilem onları bir ayakları içerde bir ayakları dışarıda yaşamaya ve hatta savaşa dahi katlanmaya zorunlu kıldı.

Sürekli “gitmek mi zor, kalmak mı zor” ikileminde ve evlerinin bir köşesinde hazır bulunan bütün yaşamlarını sığdırabildikleri valizlerle birlikte yaşamak zorunda kalışlarının ağırlığını taşırlarken, kapı eşiğine düşen bombanın ruhlarında yarattığı ağır hasarla birlikte sevdiklerini korumak için o eşikten adım atmaya başlarlar, yönlerini kaybederek. Kaç EŞİKi kaç sokak, kaç yol geçerler, saymak zor.
“EŞİK” bir yandan göç nedeniyle başka bir ülkede bulunmanın zorluklarını ve duygularını anlatırken, bir yandan da yeni bir başlangıç için çaba sarf eden ve sıfırdan hayat kuran kadınların öykülerini anlatıyor.

FİLMİN KÜNYESİ:

Süre: 60 Dakika
Format: HD Renkli
Tür: Biyografik Belgesel
Yönetmen/Senaryo: Dilek Gül
Yapımcı: Dilek Gül
Uygulayıcı Yapımcı: Gülrihan Dinç
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Akpolat
Kameraman: Mehmet Hakkı Yılmaz
Kamera asistanı: Bengü Su Kömürcü
Ses/Boom Operatörü: Yasin Kobulan
Işık: Utku Kaya
Müzik: Mecit Elhac
Kurgu Yönetmeni: Aamen Alarand, Ömer Mamo
Renk Düzeltme: Maher Wesam
Ses: Özgür Söylemez
Afiş fotoğraf: Ece Güneş Saadetyan
Afiş/Broşür/DVD Kapak Tasarım: Utku Kaya

Yönetmen Biyografisi:

Dilek Gül Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Kısa bir süre sonra, aynı üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine yüksek lisans eğitimi almaya başladı. Bir yandan eğitimini sürdürürken, bir yandan da çeşitli televizyon kanallarında editör ve muhabir olarak görev yaptı. Bu süre zarfında mesleği gereği, Türkiye’nin farklı illerinde yaşanan önemli toplumsal olayları yakından takip etti. Suriyeli göçmen kadınların yaşam mücadelelerinin anlatıldığı ”Onbeş” isimli kitap ilk çalışmasıdır. Bu kitap çalışması ile göçmen kadınların savaşa, onca yıkıma ve kayıplarına rağmen yaşama tutunma azimleri, becerileri, kendileri için motivasyonları, dirençleri, geleceğe dair umutları ile yabancı bir ülkede var olma çabalarının görünür olmasını hedeflemiştir. Yine aynı içerik ve amaçla ”EŞİK” isimli uzun metraj bir belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content