1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu...

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu programı belli oldu

İlki 2013’te İzmir’de düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun yedincisi 22 Eylül 2019 tarihinde dünyanın 120 şehrinde eş zamanlı olarak düzenleniyor. Bu yıl destekçileri arasında #SivilDüşün’ün de bulunduğu Süslü Kadınlar Bisiklet Turu (SKBT), her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde gerçekleşecek.

SKBT etkinlik programına göz atmak için tıklayınız.

SKBT’yi kendi cümleleriyle tanımak için aşağıdaki metne göz atabilirsiniz:

Süslü Kadınlar Kimdir?

“Süslü kadın, kalıpların dışında kendi istediği gibi yaşayan kadındır.” Süslü olmak aslında “Sana ne istediğim gibi bisiklete binerim” demek.

Nedir?

Yılda bir kez Otomobilsiz Kentler Günü’nde yapılan, Avrupa Hareketlilik Haftasına dikkat çekilen, kadınlar tarafından kadınlar için organize edilen kısa mesafeli bir bisiklet sürüşüdür.

Neden Yapılıyor?

“Bisikletli kadınlar olarak varız, istediğimiz gibi, istediğimiz zaman yollarda oluruz” mesajı vererek farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Trafikten boğulan ancak başka bir alternatif tanımayan insanlara bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu gösteriyoruz. Bisiklete binen kadınların sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Şehirlerdeki bisiklet kullanıcılarının sayısının artması ve yollarda görünür olmasının yerel yönetimleri bisiklet yolları altyapısı konusunda çalışmaya ikna edeceğine inanıyoruz . Türkiye’de kadının dik duruşunu göstermek istiyoruz.

Kim Yapıyor?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir’de sosyal medya üzerinde doğdu. İlerleyen yıllarda bu renkli tura İstanbul, Ankara ve Adana gibi bir çok şehir dahil oldu. Turun yerel ve yabancı medyada yer alması hızla tanınmasını sağladı. Websitesi, sosyal medya, AB Türkiye Delegasyonu ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı destekleri ile kısa zamanda bir çok il ve ilçeye yayılan etkinlik Sema Gür ve Pınar Pinzuti’nin koordinasyonuyla gönüllü kadınlar tarafından düzenleniyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu yaşadığı şehirde yapmak isteyen kadınlar koordinasyon ekibi ile bağlantıya geçiyor. Kadınlara turu nasıl yapmaları gerektiği konusunda bilgi veriliyor. Nisan ayı gibi ön hazırlıklar başlıyor ve Eylül ayına kadar SKBT koordinasyon grubu deneyim ve bilgi paylaşımını sürdürüyor. Basılı ve Dijital materyaller Sema ve Pınar tarafından hazırlanıp şehirlere temin ediliyor.

Ne Zaman Yapılıyor?

Eylül ayının 3. Pazar günü. Bu yıl 22 Eylül 2019 Pazar günü yaklaşık 120 şehirde eş zamanlı olarak yapılacak.

Bilgi: www.suslukadinlarbisikletturu.com

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content