1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. TACSO 3’ten Çocuk Hakları...

TACSO 3’ten Çocuk Hakları Eğitimi

Avrupa Birliği TACSO 3 Programı, Şubat ve Mart aylarında  Çocuk Hakları ve Çocuk Katılımın İlkeleri üzerine iki farklı eğitim düzenliyor. Sivil topluma çalışmalarında çocukların haklarını benimsemeleri, korumaları ve uygulamaları konusunda pratik bilgi kazandırmayı amaçlayan eğitim programına başvurmak için iki son tarih var: 28 Ocak ve 15 Şubat. 

TACSO 3’ün Çocuk Hakları ve Çocuk Katılımın İlkeleri eğitim programı, Türkiye’nin farklı illerinde yer alan çocuk örgütleri ile çocukların birbirleri arasında ve uluslararası paydaşları ile güçlü iş birlikleri geliştirebilmeleri için bilgi ve becerilerini güçlendirmeyi hedefliyor. Program ile aynı zamanda, COVID-19 salgınının çocuklar üzerindeki negatif etkilerini azaltmak ve bu yönde STÖ’lerin kapasitelerini güçlendirmek de gözetiliyor. Online olarak gerçekleşecek eğitim, iki farklı hedef grubuna hitap eden iki farklı programdan oluşuyor:

Birinci Eğitim Programı: İnsani yardım örgütleri, mülteci örgütleri, mevsimlik tarım işçileri ile birlikte çalışan örgütler ve Roman örgütleri de dahil olmak üzere çocuk hakları alanında faaliyet gösteren ve/veya çocuklarla birlikte çalışan STÖ’lere yönelik olarak hazırlanacak iki günlük eğitim programı 4-5 Şubat tarihleri ve her gün saat 10.00-13.30 arasında ve iki günlük devam toplantısı 18-19 Şubat tarihleri ve her gün saat 10.00-13.30 arasında düzenlenecek. Başvuru için son tarih: 28 Ocak, saat 17.00. Başvuru formu için tıklayın. 

İkinci Eğitim Programı: Çocuk örgütleri ve çocuklara yönelik olarak katılımcıları daha basitleştirilmiş bir programla çocuk hakları, uluslararası sözleşmeler, Türkiye’de var olan yasal zemin ve çocuk katılımının ilkeleri/adımları konusunda hazırlanacak iki günlük eğitim programı 4-5 Mart tarihleri ve her gün saat 14.00-17.30 arasında gerçekleştirilecek. Başvuru için son tarih:  15 Şubat Pazartesi, saat 17.00. Başvuru formu için tıklayın. 

Eğitim programına dair detaylara ulaşmak için tıklayın. 

Skip to content