1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. TOHAD, Türkiye’nin BM Engelli...

TOHAD, Türkiye’nin BM Engelli Kişilerin Hakları Komitesi’ne sunduğu raporu yayınladı

Türkiye, taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi kapsamında ilk ülke raporunu BM’ye sundu. Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin (TOHAD) #SivilDüşün desteğiyle çevirdiği raporun Türkçesi yayınlandı. Özellikle sivil toplum örgütlerinin ülke raporuna referansla hazırlayabileceği gölge raporların önünü açmak amacıyla çevirisi yapılan raporun linkini ve TOHAD’ın raporla ilgili haberini aşağıda görebilirsiniz:

“BM Engelli Hakları Komitesi’ne Gölge Rapor sunmak isteyen STÖ’lere duyurulur!”
Engelli kişiler hakkında BM’ye Türkiye tarafından sunulan raporun Türkçe çevirisi yayımlandı.

“Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi kapsamında sunmuş olduğu ilk raporun İngilizceden Türkçeye çevirisi, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği tarafından yayınlandı. Sivil Düşün AB Programının desteği ile çevirisi yapılan raporda, Türkiye’nin Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi kapsamında yaptığı çalışmalar özetleniyor.

BM Sözleşmelerine taraf ülkeler, sözleşme hükümleri çerçevesinde, belirli periyotlarla raporlar sunuluyor. Taraf devletler, bu raporlarda sözleşme hükümlerini ülkelerinde ne derece hayata geçirdikleri hakkında bilgiler veriliyor Bu noktada Sivil Toplum Örgütleri tarafından BM sözleşmeleri kapsamında ülkelerin sunmuş olduğu ülke raporlarına karşı yazılan gölge raporlar büyük önem taşıyor. BM Komiteleri, STÖ’lerden gelen gölge raporlar sayesinde taraf devletlere, tavsiyeler ve önemli uyarılarda bulunabiliyor.

BM Engelli Hakları Komitesine sunmak üzere hazırlanacak gölge raporlar öncesinde incelenmesi gereken Türkiye’ye raporuna http://www.tohad.org/tohad/bm-engelli-kisiler-turkiye-raporu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.”

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content