1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. TOHAD’dan engellilere yönelik şiddet...

TOHAD’dan engellilere yönelik şiddet ve istismar izleme raporu

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD), 2016 yılının Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu’nu yayınladı. Açık Toplum Vakfı desteğiyle yürütülen “Engelli Bireylerin Yönelik Kötü Muamele, Şiddet ve İstismarı Olaylarını İzleme Projesi” kapsamında yayınlanan rapora ilişkin duyuruyu ve raporun tam metninin aşağıda bulabilirsiniz:”Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin, Açık Toplum Vakfı desteği ile yürüttüğü, “Engelli Bireylerin Yönelik Kötü Muamele, Şiddet ve İstismarı Olaylarını İzleme Projesi” kapsamında hazırlanmış olan “Engelli Bireylere Yönelik Fiziksel-Cinsel Şiddet, İstismar ve Kötü Muamele Olayları İzleme Raporu – 2016” yayımlandı.

Engelli Bireylere Yönelik Kötü Muamele, Şiddet ve İstismar Olayları İzleme Raporu-2016” isimli araştırma, Türkiye’de görünür olmayan bir soruna dikkat çekiyor. Son 5 yılda ulusal ve yerel medyada yer alan 285 bin yazılı ve görsel haberin taranması, emsal mahkeme kararlarının incelenmesi ve nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılan araştırma, engelli bireylere yönelik fiziksel-cinsel şiddet, istismar ve kötü muamele olaylarının giderek arttığı, olayların birçoğunun sistematik bir şekilde tekrarlandığını ortaya koyuyor.

Yapılan bu çalışmalarda temel hedef, bu alanda çalışan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, STK’lara, üniversitelere ve konuya taraf tüm kesimlere bir projeksiyon sağlamaktır. Yayın, yapılan izleme çalışmasında ortaya konulan bilgi ve verilerin buzdağının sadece küçük bir bölümünü gösterdiğinin ortaya koymaktadır.”

Raporun tam metni için aşağıdaki butona tıklayınız.[vc_btn title=”Rapor Tam Metni” color=”primary” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.engellihaklariizleme.org%2Ftr%2Ffiles%2Fbelgeler%2Ffiziksel_cinsel_siddet_izleme_raporu_2016.pdf||target:%20_blank”][/vc_column][/vc_row]

Skip to content