1. Anasayfa
 2. /
 3. Sivil Toplumdan Haberler
 4. /
 5. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonu...

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonu başvuruları açıldı

Sivil Toplum için Destek Vakfı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonu 2022 döneminin başladığını duyurdu. Hibe desteğine başvurmak için son tarih 11 Nisan 2022.

Sivil Toplum için Destek Vakfı, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının (STK) yenilikçi projelerini, kurumsal gelişimlerini, kampanya ve savunuculuk çalışmalarını desteklemek amacıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonu veriyor.  Vakfın, Turkey Mozaik Foundation işbirliğinde, bireysel ve kurumsal bağışçıların desteğiyle hayata geçirdiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Fonuna başvurabilmek için aşağıda yer alan çalışmalardan en az bir tanesinin bulunması bekleniyor:

 • Mevcut çalışmalarını ve /veya hizmetlerini devam ettirmek isteyen STK’ların projelerini destekleme (Örnek: Sığınma evinin yürütülme masrafları.),
 • Saha çalışmalarının hayata geçebilmesi için gerekli olan veri toplama, veri ve durum analizi çalışmaları (Örnek: Medeni kanundaki kazanımların toplumun geniş kesimleri tarafından kolay anlaşılabilmesini desteklemek için yapılacak durum analizleri.),
 • STK’ların kurumsal gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalar (Örnek: Kurumun finansal sürdürülebilirliklerini geliştirmek için yapılan çalışmalar, yasal ve psikolojik danışmanlık alma kapasitesinin desteklenmesi.).

Yapılan çağrıda, aşağıdaki başvuru kriterlerine uyan ve bir tüzel kişiliğe sahip kuruluşların Fona başvurabileceği belirtiliyor:

 • Türkiye’de kurulmuş dernekler, vakıflar, kooperatifler ve diğer kar amacı gütmeyen tür, (Bir ağ ya da girişim gibi tüzel kişiliğe sahip olmayan birlikteliklerin başvurularını tüzel kişiliğe sahip ev sahibi kuruluş aracılığıyla yapmaları gerekir. Bu durumda ev sahibi kuruluşun başvuru kriterlerini karşılıyor olması ve kurulan ortaklığa ilişkin başvuru aşamasında  iyi niyet sözleşmesinin sunulması gerekiyor).
 • En az bir senedir sahada aktif olarak çalışan,
 • 2021 gelirleri 30.000 TL ile 2.000.000 TL arasında olan,
 • Çalışmalarının odağında toplumsal cinsiyet eşitliği olan kuruluşlar.

Fon kapsamında dağıtılacak hibenin toplam tutarının en az 400 bin TL olduğu; başvuru yapan STK’ların ise en fazla 130 bin TL talep edebileceği ifade edildi. Son başvuru tarihi 11 Nisan 2022 olan Fona dair dair detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Skip to content