1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. Müzisyenlere çağrı: Çocuk işçiliğine...

Müzisyenlere çağrı: Çocuk işçiliğine karşı müzik yarışması

Çocuk işçiliğine ilişkin farkındalığı artırmak için müzisyenleri bir araya getiren Çocuk İşçiliğine Karşı Müzik Girişimi, BM Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılını kutlamak amacıyla bir şarkı yarışması başlatıyor. Profesyonel ve amatör müzisyenler çocuk işçiliği temasında şarkı sunmaya davet ediliyor.

2013’te müzik dünyasından tanınmış müzisyenler ve kilit ortaklar ile birlikte, ILO, JM International ve Uluslararası Müzisyenler Federasyonu (FIM) tarafından başlatılan küresel Çocuk İşçiliğine Karşı Müzik Girişimi, tüm türlerden müzisyenleri, dünyada yaklaşık her 10 çocuktan 1’ini etkileyen çocuk işçiliğine son vermek için hükümetleri ve paydaşları harekete geçmeye teşvik edecek bir şarkı sunmaya davet ediyor.

Şarkı yarışmasının ilki, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile işbirliği halinde, Avrupa Komisyonu tarafından eş finansman sağlanan ve ILO tarafından yürütülen CLEAR Cotton Projesinin desteğiyle gerçekleşecek.

Müzisyenler, kayıtlarını üç kategoriden birine sunabilecek: Tüm sanatçılar için genel kategori; çocuk işçiliğinden etkilenen çocukları kapsayan müzik projeleri için halk kategorisi; ve Burkina Faso, Pakistan ve Peru’da yürütülen ulusal yarışmalar için CLEAR Cotton Projesi kategorisi. Proje, bu ülkelerde pamuk, tekstil, giyim değer zincirlerinde çocuk işçiliği ve zorla çalıştırılma ile mücadele edecek ortaklarla işbirliği yapıyor.

Kazananlara nakit ödül, şarkılarına profesyonel müzik video kaydı çekimi ve Haziran 2021’de şarkılarının Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinliğinin bir parçası olma fırsatı verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 12 Nisan 2021.

Yarışma hakkında ve nasıl katılacağınıza ilişkin bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Skip to content