1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. TÜSODER Van’da işitme engellilerle...

TÜSODER Van’da işitme engellilerle tüketici haklarını tartışıyor

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) işitme engellilerin tüketici haklarıyla ilgili tartışma yürütmek amacıyla 16 Kasım 2019, Cumartesi günü, Van’da seminer düzenliyor. #SivilDüşün desteğiyle gerçekleşecek seminerin TÜSODER tarafından hazırlanan duyurusunu aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için duyurudaki adresler üzerinden TÜSODER ile iletişime geçiniz.

“TÜRKİYE’DE İLK: İŞİTME ENGELLİLER HAKLARINI ÖĞRENİYOR, SESSİZ KALMIYOR!”

“TÜİK tarafından 2011 yılında yapılmış olan nüfus ve konut araştırmasına göre 836 bin kişi duymada zorluk yaşamakta olup işitme engelliler anadilleri işaret dili olduğu için tüketici hakları konusunda bilgiye erişim sorunu yaşamakta ve gerekli mercilere nasıl başvuracaklarını bilememektedirler.

Türkiye’nin taraf olduğu BM Engelli Hakları sözleşmesi madde 21’e göre bilgiye erişim güvence altına alınmış olup kamuya sunulması amaçlanan bilginin engellilerin erişebileceği biçimlerde ve farklı engelli gruplarına uygun teknolojilerle güncel olarak ve ek bir bedel alınmaksızın sunulması gerekmektedir. Tüketici haklarının işitme engelliler için erişilebilir olması zorunludur.

Alanlarında en etkin ve tanınmış sivil toplum örgütleri olan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) işbirliğinde hazırlanmış olan ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen “SESSİZ KALMA!” projesi kapsamında işaret dili tercüman destekli tüketici hakları seminerlerinin ilki Van-Şişli Öğretmen Evi’nde düzenlenecektir.

TÜSODER tüketici hak arama bilincini arttırmak konusunda ülke genelinde yaptığı bilgilendirme çalışmalarını; dezavantajlı ve bilgiye erişimde engelleri olan bireylerin haklarını savunan sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak sürdürmeyi hedeflemektedir. Tüketici hakları ve engelli hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşları arasındaki bu işbirliğinin ülke çapında bir ilk ve model olması, tüm sivil toplum ve kamu hatta ürün/hizmet üreten sektörlerle işbirliklerine örnek olması açısından büyük öneme sahiptir.”

“Sessiz Kalma-Tüketici Hakları Bilgilendirme Seminerine” katılım için:

Tarih-Saat: 16 Kasım 2019 Cumartesi

Saat: 11:00 -13:00

Adres: Van Şişli Öğretmen Evi Bahçıvan, Kazım Karabekir Blv. No:46, 65130 Merkez, İpekyolu, VAN ( Google map: https://goo.gl/maps/VuVtPJgc9NHmjEwp9 )

İletişim: kerem@tusoder.org.tr

Proje sosyal medya hesapları:

Facebook: https://www.facebook.com/sessizkalmaprojesi

Twitter: https://twitter.com/sessizkalmaprj

İnstagram: https://www.instagram.com/sessizkalmaproje

Skip to content