1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Uluslararası Kriz Grubu ‘Şanlıurfa’daki...

Uluslararası Kriz Grubu ‘Şanlıurfa’daki Suriyeli Genç Mültecilere Yönelik Riskleri Azaltmak’ raporu yayında

Uluslararası Kriz Grubu’nun “Şanlıurfa’daki Suriyeli Genç Mültecilere Yönelik Riskleri Azaltmak” (Mitigating Risks for Syrian Refugee Youth in Turkey’s Şanlıurfa) raporu İngilizce olarak yayınlandı. 11 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan raporun temel tespitleri, Türkçe yönetici özetini ve İngilizce tam metnini Uluslararası Kriz Grubu’nun aşağıdaki duyurusunda bulabilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için buraya tıklayarak Uluslararası Kriz Grubu ile iletişime geçebilirsiniz.

“Uluslararası Kriz Grubu’nun ‘Şanlıurfa’daki Suriyeli Genç Mültecilere Yönelik Riskleri Azaltmak’ (Mitigating Risks for Syrian Refugee Youth in Turkey’s Şanlıurfa) isimli yeni raporu İngilizce olarak yayınlanmıştır.
Raporun temel tespitleri şunlardır:
  • 15-24 yaş arasındaki Suriyeli genç nüfus toplumsal uyum konusunda en fazla zorluk çeken kesim. Suriye’de yaşadıkları travmaları hatırlayan ve Türkiye’de ayrımcılıkla karşılaşan bu kesim ekseriyetle okula gitmemekte; erkekler kayıtdışı ekonomide sömürüye maruz kalabilmekte, genç kadınlar ise erken evliliğe zorlanabilmektedir.
  • Savunmasız Suriyeli gençler yasadışı suç örgütlerinin, cihatçı veya başka militan örgütlerle ilişkili grupların istismarına veya endoktrinasyonuna açık hale gelmektedir.
  • Bu sorunların daha da büyümesini engellemek için Ankara ve bu alanda Türkiye’yi destekleyen uluslararası aktörler Suriyeliler arasında okullaşmanın 18 yaşına kadar devam etmesi için ilave çalışmalar yapmalı, okulda ve günlük hayatta karşılaştıkları ayrımcılığı engellemek için önlemler almalı, henüz kaydı olmayanları tespit edip sisteme girmeli, psiko-sosyal ihtiyaçlara cevap vermeli ve kalıcı geçim kaynaklarına erişimlerini artırmalıdır.

Raporun Türkçe yönetici özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Rapora ilişkin Türkçe bilgi notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Raporun İngilizce dilinde yayınlanmış tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Skip to content