1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Umut...

Söz Devri | Umut Yanardağ ile 65+ sohbetler

Sesimiz beraber güçlensin diye sözü devrediyoruz. Sivil düşünen herkesi söz devrine davet ediyoruz! Sivil toplumun ilham dolu çalışma hikayeleri, başarı ve başarısızlık öyküleri perşembeleri söz devrinde. Bu ayın konuğu, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile 65 yaş üstü bireyler için podcast ve videocast içerikler üreten Akademisyen Dr. Umut Yanardağ:

Merhaba!

Sosyal hizmet alanında içerik üreten bir podcast yapımcısıydım. Alanda çalışanlar ve öğrencilerle söyleşiler yapıyor, bunları podcast olarak yayınlıyordum. Podcastlerin toplum ve yetişkin eğitimlerinde kullanıldığını biliyor ve haklarının gerekleri yerine getirilmemiş kadın, çocuk, engelli, yaşlı gibi dezavantajlı gruplara yönelik içerikler üretmek istiyordum. Sonra Sivil Düşün’ün Bizi Birbirine Bağlayan Şeyler desteğine başvurdum. Malum salgın nedeniyle, 65+ bireylerin hayatlarında çeşitli kısıtlamalar olmuştu ve bunun bir insan hakları sorunu olarak ele alınması gerektiğini düşünüyordum. Böylece, 65+ bireylere yönelik, onları psikososyal açıdan güçlendirebilecek içerikler üretmeye karar verdim. Yaşlılarla çalışan sosyal hizmet uzmanlarına, akademisyenlere ulaştım. Toplamda dokuz bölüm kaydettik.

65+ bireylerin birbirlerine ve bize video mesaj göndermeyi seviyorlardı. Bunun iletişime ve deneyimlerini paylaşmaya duydukları ihtiyaçla doğrudan ilişkisi vardı. Ben de çalışmamı, bu ihtiyacın üzerine yapılandırdım. Hedefim, hazırlayacağım videocastlerin, beş yıl önce yayınlansa bile yeniymiş gibi paylaşılan içeriklerden biri olmasıydı, bir başka deyişle güncelliğini koruyacak, 65+ bireylerin hayatlarına dokunan içerikler üretmekti. Evet, ulaşmak istediğimiz dinleyici kitlesi, radyo kültürüne sahipti fakat yine de podcast dünyasına yabancılardı. Bu nedenle sosyal medya reklamlarını Youtube kanalımızda yayınladığımız videocastlere yönelik verdik. Nihayetinde, adı bile akademik olan podcast, altın günlerinde tabağa konan yaprak sarması gibi olmasa da, 65+ sohbetlerin bir parçası oldu. İzleyicilerin artması güzeldi ama daha da güzel olan, geri bildirimlerdi. Benim podcast yaptığımdan haberdar olmayan ancak dolaşımdaki videolardan birine denk gelen bir aile dostumuz, arayıp beni kutladı. 65+ bireylerin facebook hesaplarında videoları paylaşırken yazdıkları mutlaka izleyin gibi notlar, bizi heyecanlandırdı.

Sivil Düşün destekleri, yeni işlerin gelişmesine katkı sağladığı gibi, mevcut işlerin biçiminin daha nitelikli hale gelmesine de olanak sağlıyor. İyi ki de sağlıyor!

65+ sohbetleri izlemek için tıklayın.

Skip to content