1. Anasayfa
  2. /
  3. Söz Devri
  4. /
  5. Söz Devri | Veli...

Söz Devri | Veli Ekim ile bisiklet rehberi

Bu perşembe bize sözü devralan konuğumuz, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile Bisiklet Rehberi çalışmasını hayata geçiren Aktivist Veli Ekim. 

Bisiklet… Bu kelime birçok kişinin hatıralarını canlandırır. Eve gelen ilk bisikletin yarattığı heyecan, ilk binme deneyimleri, hatta düşmeler, yanlardaki denge tekerleklerinin yavaş yavaş veda etmesi ve iki tekerlek ile özgürlük hissi. Sahip olmayanlar için ise bir imrenme ve gıpta aracı olabilir bisiklet. Yoksa kimse, 64 yaşında bir babaanneyken bisiklet öğrenmeye çabalamaz.

Bisiklet, iki teker bir gidon basit bir araçken, nasıl oldu da bu kadar öneme mazhar oldu?  Belki de gizemi basitliğinde gizlidir şeytan arabasının. Kas gücüyle ve oturup etrafı seyrederek yolculuk yapılabiliyor. Aynı zamanda ekonomik, çevreci ve sağlıklı bir ulaşım aracıdır da kendisi.

Bisikletin kerametini bilen, duyan, gören Ulalılar, yavaş yavaş velespite alıştılar ve hatta öyle bir alışma ki artık her evde en az 2-3 bisiklet bulunmakta. 7’den 70’ye tabirini Ula’da bisiklet için söylemek mümkün. Burada, dede-anne-torun üç nesli arka arkaya bisiklet sürerken izleybilir veya torunuyla birlikte bisiklet sürebilmek için kendi imkanlarıyla oturak monte eden bir yaşlıya rastlayabilirsiniz. Yürümekte zorlanan ve bastonlarını bisiklete sıkıştırarak öyle pedal çeviren yaşlılara ve hatta, felçli olan iki bacağına rağmen yine de bisikletinden vazgeçmeyen Metin Abi’ye denk gelebilirsiniz.

Böyle bir şehirde yaşayan aktif bisiklet kullanıcısı ve belgesel tutkunu olarak üzerime düşen görevi yaptığıma inanıyorum: Sivil Düşün desteğiyle Bisiklet Cumhuriyeti Ula belgeselini çektim. Belgesel ile bisiklet ve kent belleğine dair birçok anısı bulunan kişilerin hikayeleri aktarıldı. Bisikletin bir kenti nasıl etkilediğini görmek isterseniz, buradan izleyebilirsiniz.

Şu günlerde yaşamak zorunda olduğumuz zorlu salgın dönemi birçok alışkanlığı değiştirdi veya değiştirmek üzere. Özellikle büyük kentlerde yaşayan insanların tıpkı Ula’da olduğu gibi sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklete yönelim gösterdiği aşikar. Bireysel yönelimler, hijyen ve sosyal mesafeden kaynaklı zorunluluk, kamu ve yerel yönetimlerin bisiklete yönelik çalışmaları, depolardaki ve hatta anılardaki bisikletin gün yüzüne çıkmasını sağladı. Sivil Düşün Desteklerine tekrar başvurarak Bisiklet Rehberi video çalışmasını hayata geçirdim. Videolarda, bisiklete dair temel bilgileri, teknik ve güvenlik konuları, bisikletin sağlığa etkilerini, neler hissettirdiklerini aktarmaya çalıştım. Bisiklet gibi sade ama yararlı bir çalışma oldu. Severek takip etmeniz dileğiyle,

İzlemek için tıklayın.

Bisikletli günler dilerim.

Skip to content