1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Yarın Çok Geç Olabilir!’...

‘Yarın Çok Geç Olabilir!’ kampanyası iklim değişikliğine dikkat çekiyor

Gökova Kadın Çevre Kültür Kooperatifi, #SivilDüşün desteğiyle kendi bölgesinde iklim değişikliğinin yarattığı sorunlara dikkat çekiyor. Kooperatif, “Yarın Çok Geç Olabilir!” kampanyasıyla, sivil ve resmi kurumlarla birlikte harekete geçebilmek adına çalışmalar yapıyor. Kampanya hakkında bilgi sahibi olmak ve kampanyaya katılmak için Gökova Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nin hazırladığı haber metnini aşağıda bulabilirsiniz:

“Neden İklim Değişikliği Kampanyası?”

“Gökova Kadın Çevre Kültür Kooperatifi olarak Gökova bölgesinde iklim değişikliğinin yerel gündemini ve çaresizliğimizi sorguluyor, iklim değişikliğine uyum sürecinde doğa ile dost kalan kadim bilgilerin izini sürüyoruz.

Hazırlanan kısa belgesel gösterimi ve sosyal medya paylaşımları ile 2018 ve 2019 yıllarında bölgemizde yaşananları gözler önüne sermeyi, başta yerel halk olmak üzere bölgesel üreticiler, tarım il ve ilçe müdürlükleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarda farkındalık yaratmayı ve bu konuda çözüm önerileri geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

İklim değişikliği özellikle tarım ve hayvancılığa bağlı yerel ve bölgesel ekonomilerde hızla etkisini göstermektedir. Gökova bu bölgelerden sadece biridir ve iklimin nasıl değiştiğini, bölgedeki iklim tarihinin bize ne anlattığını tespit etmek bölge ekonomisi için büyük önem taşımaktadır.

Hâlihazırda bölgenin en önemli gelir kaynağını oluşturan zeytin ve bal üretimi her geçen yıl azalmakta ve hiç beklenmeyen ani yağışlardan dolayı ürün kaybı yaşanmaktadır. Binlerce yıl rüzgârın, yağmurun ve tohumun izini süren, doğanın bilgeliğine sığınan Yörükler ne yazık ki iklim değişikliğine yenik düştüler. Zamansız meyvelerini atan ağaçlar, sular altında kalan tarlalarda çürüyen tohumlarla baş başa kaldık.

Bölgemizde 60 yıl önce yaşananlardan ders almak ve ani iklim değişikliklerine dayanıklı tohumlar ve yöntemlerle hem geleceğe hem de yerel ekonomiye destek olabilmek için yola çıktık. Umarız gelecek nesillerin derdine derman olur desteğiniz ve emeğimiz.

Videoyu buraya tıklayarak YouTube kanalından izleyebilirsiniz.”

Skip to content