1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. YES Programları başvuruları açıldı

YES Programları başvuruları açıldı

Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde tamamen burslu bir değişim programıdır. Programın Türkiye’deki ortak organizasyonu Türk Kültür Vakfı tarafından gerçekleştiriliyor.

2018-2019 YES Programı başvuruları 7 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek.

YES Nedir?

Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde, tamamen burslu bir değişim programıdır. Program, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, Amerikan Kongresinin aldığı kararla, yoğun Müslüman nüfusun olduğu ülkelerle Amerikalılar arasında uluslararası anlayış köprüleri kurmak amacıyla başlatılmıştır.

Bu program kapsamında, Mısır, Arnavutluk, Senegal, Sierra Leone, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi 40’tan fazla ülkeden 15 –17 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca ABDli ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir.

YES öğrencilerinin seçimini ve yerleştirmesini yapan değişim programları (AFS-USA, ACES, AIFS/AYA, American Councils, ASSE, AYUSA International, CCI, CIEE, FLAG, IRIS, PAX, STS Foundation, World Learning, World Link, iEARN, AMIDEAST, YFU) YES programına dahil olan gençlere bu imkanı sağlamak için bir konsorsiyumda bir araya geldiler. Bu konsorsiyumun adı YES Konsorsiyumu’dur. YES Programı ile öğrenci gönderen ülkelerde öğrenci seçimi YES Konsorsiyumu’nun o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir.

YES Programı’na katılan öğrenciler, A.B.D.li gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler; yerel organizasyonlar ile birlikte çeşitli toplumsal ve gönüllü aktivitelerde bulunurlar. Öğrenciler Amerikan toplumunu ve değerlerini yakından tanıma fırsatı bulurken, Amerikalılara da kendi geleneklerini ve kültürlerini tanıtırlar. YES programı, öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek için yıl boyunca onlara çeşitli eğitimler verir. Öğrenciler kendi ülkelerine döndüklerinde, bu deneyimlerini kültürlerarası anlayışı arttırmak doğrultusunda kullanır.

YES Konsorsiyumu’nun Türkiye’deki ortak organizasyonu Türk Kültür Vakfı’dır. Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini, 5 aşamalı bir değerlendirme sonunda seçer.

 

YES Programları’na başvurmak için tıklayınız. 

Skip to content