1. Anasayfa
 2. /
 3. Kampanyalar
 4. /
 5. Hayvan hakları #BirlikteYaşıyoruz etiketiyle...

Hayvan hakları #BirlikteYaşıyoruz etiketiyle yayında

Desteklediği tematik alanlar içinde ‘hayvan hakları’ da bulunan ve Türkiye’de hayvan haklarının gelişmesine yönelik çalışmalara katkı sunmayı hedefleyen Sivil Düşün, üç haftaya yayılan #BirlikteYaşıyoruz kampanyasıyla hayvan haklarının gelişimine odaklandı. Alanda çalışmalar yürüten STÖ’ler ve aktivistlerin faaliyetleri, uluslararası sözleşmelerle tanımlanan haklar, Türkiye’den ve Avrupa’dan iyi örnekler, konuyla ilgili yayınlar #BirlikteYaşıyoruz etiketiyle web sitesi ve sosyal medya hesaplarındaydı.

#SivilDüşün, kampanyanın yanında; Etkinlik/Toplantı, Örgütlenme, Hareketlilik ve Ağ Oluşturma, Savunuculuk ve Kampanya, İletişim başlıklı beş kategori altında hayvan hakları alanındaki sivil toplum çalışmalarına destek sunuyor. Desteklerle ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

#BirlikteYaşıyoruz kampanyasını merak edenler, kampanya kapsamında yapılan tüm paylaşımları aşağıda bulabilir:

‘Avrupa’da hayvan hakları’ Tarih Şeridi

bit.ly/AvrupadaHayvanHaklari adresinde derlemesi yapılan ‘Avrupa’da hayvan hakları’ tarih şeridi Sivil Düşün çevirisiyle yayında. 17. yüzyıldan bugüne Avrupa’da hayvan haklarının gelişimini ve hayvanların yaşam koşullarındaki değişiklikleri anlatan tarih şeridini incelemek için buraya tıklayınız.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi

#BirlikteYaşıyoruz kampanyası kapsamında #HayvanHaklarıEvrenselBildirgesi’nden maddeleri hatırlıyoruz 🐰

15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin maddelerini incelemek için buraya tıklayınız!

Sivil Düşün destekli çalışmalar
 • #SivilDüşün desteğiyle Lüksemburg ve Hollanda’da STÖ’ler ile görüşmelerde bulunan Hayvan Hakları İzleme Komitesinin (HAKİM) Türkiye’de #hayvanhakları alanındaki çalışmaları devam ediyor. #BirlikteYaşıyoruz için HAKİM ile yaptığımız röportajı okumak için buraya tıklayınız. 
 • Aktivist Uğur Can Kalkan, #SivilDüşün desteğiyle Yunanistan’daki Uluslararası Hayvan Hakları Konferansı’na katıldı, konferans dönüşü Yalova’da çalışmalarını yaygınlaştırdı. Kendisine gerçekleştirdikleri çalışmaları sorduk 🐞https://www.sivildusun.net/sivil-dusun-destekli-aktivist-yalovada-hayvanlar-icin-yaptiklarini-anlatiyor
 • BirlikteYaşıyoruz kampanyasında #SivilDüşün destekli #hayvanhakları alanında çalışan DayanışmaFED Hayvan Hakları Federasyonunun faaliyetlerini incelemek için buraya tıklayınız. 🐺
 • #BirlikteYaşıyoruz’da #hayvanhakları alanında çalışan STÖ ve aktivistleri tanıyoruz🦊 Vegan bilgi rehberi olan ve hayvan hakları alanında içerik üreten web sitesi veganlik.org #SivilDüşün desteğiyle görünürlüğünü artıranlardan.
 • Burcu Çağlayan #SivilDüşün desteğiyle Avrupa’daki hayvan barınaklarını dolaşarak Türkiye’deki barınaklarda yaşayan hayvanların durumunun iyileştirilmesi için çalışmalar yaptı. ‘Barınak hep beraber’in hikayesini izlemek için tıklayınız: https://youtu.be/UNm5qPD7meo

Ayrıca Burcu Çağlayan’ın #BirlikteYaşıyoruz kampanyası için kaleme aldığı yazısını okumak için buraya tıklayınız.

 • #SivilDüşün desteğiyle 1. Sokak Patileri Farkındalık ve Bakım Uluslararası Konferansı’na katılan Köpekle Yaşam Derneğinin konferans izlenimleri için buraya tıklayınız.
Hayvan haklarıyla ilgili Türkiye’den güncel kaynaklar & iyi örnekler
 • Türkiye’nin ilk ve tek kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağının Angels Farm Sanctuary olduğunu biliyor muydunuz? 🐮 Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Zülal Kalkandelen’in “Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü” kitabı Türkçe’de yayınlanmış kapsamlı çalışmalardan. Detaylı bilgi için 🐾buraya tıklayınız.
 • Türkiye’deki #hayvanhakları savunucularından @ozguryunuslar’ın çalışmalarından haberdar mısınız? 🐬http://www.yunuslaraozgurluk.com/
 • “Türkiye Üreyen Kuş Atlası” çalışmasından haberdar mısınız? 🦅 Çalışma hakkında detaylı bilgi ve WWF Türkiye tarafından yayınlanan Türkiye Üreyen Kuş Atlası Raporu’nu indirmek için👇http://kustr.org/kusatlasi/
 • Hayvan haber sitesi Ajanimo’yu incelemek için: https://www.ajanimo.com/
 • Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi @dekamerturkey’nin çalışmalarından haberdar mısınız? Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
Dünyada hayvan hakları
 • #BirlikteYaşıyoruz’da yönümüzü Avrupa’ya da çeviriyor, yasalarla korunan hayvan haklarına göz atıyoruz 🐮Avusturya, İngiltere ve İsviçre hayvan haklarının yasal düzenlemesi konusunda örnek ülkelerden. Kaynak ve detaylı bilgi için >> https://www.dogrulukpayi.com/bulten/turkiye-ve-dunyada-hayvan-haklari
 • İnsan ve hayvan ilişkisini belgeleyen fotoğraf ve film projesi We Animals web sitesini incelemek için: http://weanimals.org/
 • PETA’nın #HayvanHakları alanında farkındalık yaratması amacıyla okullarda gösterilmesini önerdiği film listesi için buraya tıklayınız.
Skip to content